DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Bp Hanke: Kościół musi być wierny swojej misji – nie może kierować się poklaskiem ludzi

Bp Hanke: Kościół musi być wierny swojej misji – nie może kierować się poklaskiem ludzi
fot. bistum-eichstaett.de

Nie wolno w Kościele wprowadzać zmian, których jedyną motywacją jest uczynienie go bardziej atrakcyjnym. Jak podkreśla bp Gregor Maria Hanke, zadaniem, jakie Pan Jezus postawił przed Kościołem, jest nie schlebianie ludzkim gustom, ale przybliżanie człowieka do Boga.

 

Bp Gregor Maria Hanke z niemieckiego Eichstätt wziął udział w debacie publicznej o reformach w Kościele katolickim w Niemczech. Jak powiedział, nasz Pan Jezus Chrystus chciał zbliżyć ludzi do Boga i nie kierował się nigdy poklaskiem publiki. Przemawiając kilka dni temu w katedrze w Eichstätt wskazał, że wszelkie „katalogi żądań” wobec Kościoła trzeba poddać procesowi rozróżniania, tak, by odrzucić wszystko, co nie odpowiada Osobie i przesłaniu Pana.

 

- Jezusem kierowało pragnienie pozostania wiernym Jego misji budowania związku ludzi z Bogiem - stwierdził. - Reforma Kościoła musi oznaczać pogłębienie naszego bycia uczniami. Bez przeżywania tego stanu bycia uczniem Kościołowi brakuje siły świadectwa – dodał, przypominając, że „kto płonie dla Chrystusa, ten może podpalić innych”. Biskup podkreślił, że niemieckie parafie kurczą się nie tylko z powodu masowych apostazji oraz demografii, ale także z powodu obojętności religijnej wielu ochrzczonych.

 

Hierarcha sceptycznie wyraził się też o postulatach niektórych świeckich zyskania większego wpływu na administrowanie Kościołem. W jego ocenie świeccy powinni bardziej angażować się w duszpasterstwo, ale pragnienie swoistej „desakralizacji” Kościoła i przybliżenie go do społeczeństwa może mieć w istocie niezdrowe motywacje. Biskup podejrzewa, że idzie tu w gruncie rzeczy o pragnienie władzy i prestiżu.

 

Wystąpienie bp. Hanke jest elementem niemieckiej debaty o reformach, jakie miałyby za Odrą zostać wprowadzone w ramach tak zwanej drogi synodalnej. Kierownictwo Konferencji Episkopatu Niemiec oraz Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików ustaliło, że zmienić należy w Niemczech moralność seksualną (odrzucając dotychczasowe nauczanie Kościoła jako przestarzałe); formy kapłaństwa (liberalizując celibat), rolę kobiet (dopuszczając je choćby do diakonatu) oraz sposób sprawowania władzy przez biskupów i księży (dzieląc się nią ze świeckimi). Za drogą synodalną stoi grupa skrajnie progresywna grupa kierowana przez kard. Reinharda Marxa.

 

Niedawno w niemiecką debatę włączył się sam papież, pozwalając na dokonywanie zmian, ale wzywając zarazem do pamiętania o powszechnym charakterze Kościoła oraz o prymacie ewangelizacji nad strukturalnymi reformami.

 

 

Źródła: katholisch.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2019-07-10 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Nie wolno w Kościele wprowadzać zmian, których jedyną motywacją jest...atrakcyjność i przypodobanie ludziom." Dziś po 60 latach takie mówienie jest NIEPOWAŻNE, tym bardziej że staje w SPRZECZNOŚCI z naukami i opiniami p. Franciszka. Czyżby Bp Hanke nie wiedział co było i JEST JEDYNĄ PRAWDZIWĄ MOTYWACJĄ REFORM II S.W. ? TRANSFORMACJA, Zmiana Nauki Kościoła Katolickiego i ODRZUCENIE TRADYCJI czyli budowa NOWEJ wspólnoty religijnej. Posoborowi Księża są przykładem jak bardzo przez te lata zostali ZAINFEKOWANI i ZINDOKTRYNOWANI nowymi modernistycznymi prądami filozoficznymi i kulturowymi skutkującymi utratą wiary i ucieczką od kapłaństwa. Bp Hanke podejmując krytyczną refleksję o stanie kościoła ma na uwadze "kurczenie sie parafii" i apostazje nie należy się zatem dziwić, że jest TO REAKCJA WYMUSZONA przez okoliczności. Potwierdza to również fakt, że włączył się w PUBLICZNĄ DEBATĘ o Kościele w której uczestniczy sam Biskup Rzymu. Nie ma już PRYMATU papieża.
10 miesięcy temu / iskierka
 
@ Neptun: TAK, chyba nie masz co do tego wątpliwości!
10 miesięcy temu / Karol
 
Jak rodzynek w cieście szuka portal postaw biskupów które powinny wyplywac z racji ich powolania
10 miesięcy temu / Darius
 
Im bardziej kościół chce się podobać ludziom niź Bogu tym mniej wiernych. Zegnijmy na powrót kolana przed Bogiem!
10 miesięcy temu / PrPr
 
Jeden biskup mówi tak, drugi biskup mówi inaczej i co ma myśleć zwykły katolik, jak sami pasterze nie mówią jednym głosem. Zamieszanie coraz większe w Kościele. Czy to jest ten efekt Franciszka?
10 miesięcy temu / Neptun
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.