DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Bp Guzdek na Święto Wojska Polskiego: szkołą dla żołnierza ma być świątynia i rodzina

Bp Guzdek na Święto Wojska Polskiego: szkołą dla żołnierza ma być świątynia i rodzina
fot.Anatol Chomicz/FORUM

Msza św. pod przewodnictwem biskupa polowego WP Józefa Guzdka w katedrze polowej w Warszawie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki zainaugurowała obchodzone w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Święto Wojska Polskiego. W homilii bp Guzdek wezwał do pracy nad duszą narodu i podkreślił, że bez sprawnej, dobrze wyszkolonej armii o wysokim morale bezpieczeństwo państwa może być zagrożone.

 

We Mszy św. uczestniczyli nowo mianowani generałowie, którzy po Eucharystii otrzymają z rąk prezydenta Komorowskiego akty mianowań na dziedzińcu Belwederu.

 

- Każda wojna jest następstwem katastrofy duchowej. Kiedy brakuje wystarczającego sprzeciwu wobec tych, którzy uczą nienawiści, kiedy szaleńcy sieją ziarna pogardy wobec ludzi innej rasy, chorych i niepełnosprawnych, przy przerażającej zmowie milczenia, świat stacza się ku przepaści zagłady – mówił w homilii bp Guzdek.

 

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że aby temu zapobiec należy „kształtować prawe sumienie każdego obywatela, a zwłaszcza żołnierza”. – Należy pochylać się nad jego duszą i kształtować ją tak, aby ten w drugim człowieku zawsze dostrzegał bliźniego - zachęcał. Przywołał słowa gen. Władysława Sikorskiego, który przekonywał, że „zwycięstwa polegają na harmonii techniki wojennej z duchowymi wartościami narodu i jego wojska”.

 

Hierarcha podkreślił, że katedra nie jest właściwym miejscem refleksji o strukturach i uzbrojeniu polskiej armii. – Uzasadnione jest jednak stawianie pytań o jej siłę moralną, o przymioty duchowe żołnierzy i pracowników wojska, które mogą prowadzić do zwycięstwa – powiedział.

 

Biskup polowy zaapelował „o nieustanną pracę nad duszą narodu” i o stałe przypominanie, że „bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone”.

 

Zdaniem biskupa Guzdka szkołą pięknego człowieczeństwa polskiego żołnierza powinny być rodzina i świątynia. Dodał, że właśnie w tych miejscach należy „uczyć się odpowiedzialności za dobro wspólne oraz kształtować postawy uzdalniające do poświęcenia się i ofiary w imię miłości człowieka i Ojczyzny”. – Wielką wartość ma życie sakramentalne, w tym sakrament pokuty, kiedy człowiek staje w prawdzie przed Bogiem i przed samym sobą. Nie oskarżając innych, ale uznając swoją własną winę przekonuje się, że wszelkie zmiany należy zaczynać od siebie – podkreślił.

 

Biskup polowy przypomniał, że ogromny wkład w kształtowanie patriotycznych postaw i formowanie sumień wnieśli księża kapelani. – Często zagrzewali żołnierskiego ducha do poświęcenia i ofiary, a nawet sami prowadzili do boju, jak legendarny ks. Ignacy Skorupka. Wspomnę kapelanów, którzy później spod Lenino aż po Berlin, od Kazachstanu przez Persję, Irak, Ziemię Świętą i Włochy towarzyszyli polskiemu żołnierzowi i zachęcali, aby pozostał wierny ideałom wypisanym na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Obecnie kapelani wspierają polskich żołnierzy w wypełnianiu ich trudnej oraz niebezpiecznej misji pośród zwaśnionych narodów w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w dalekim Afganistanie – powiedział.

 

Na koniec zawierzył żołnierzy i pracowników wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego.

 

Po Mszy św. prezydent Bronisław Komorowski wręczył dziewięciu oficerom nominacje generalskie i admiralskie. Złożył także kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka na placu jego imienia. Prezydent odsłonił także tablicę upamiętniającą gen. Stanisława Szeptyckiego na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Centralnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego jest defilada, która w południa przeszła w Al. Ujazdowskich. Defilowali żołnierze i rekonstruktorzy. W defiladzie brały udział również współczesne i historyczne pojazdy wojskowe, a także samoloty.

 

Warszawskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończy trwający do wieczora festyn żołnierski na Agrykoli oraz pokaz sprzętu wojskowego przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów.

 

 

Źródło: rp.pl/PCh24

ged


DATA: 2013-08-15 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.