DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 

Bp Guzdek apeluje o to, aby w godzinę „W” zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów garnizonowych

Bp Guzdek apeluje o to, aby w godzinę „W” zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów garnizonowych
fot. Irek Dorozanski / FORUM

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zabrzmiały dzwony wszystkich kościołów wojskowych w całym kraju. Zachęcił też do udziału w wydarzeniach rocznicowych i godnego uczczenia pamięci powstańców.


Biskup Józef Guzdek przypomniał, że Powstania Warszawskie należy do wydarzeń, które głęboko wpłynęły na naszą teraźniejszość. „Z szacunkiem chylimy głowy przed każdym żyjącym powstańcem, który gotowy był oddać swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. W modlitwie pochylamy się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, harcerzy i harcerek - wszystkich walczących podczas wolnościowego zrywu, a także nad grobami mieszkańców Warszawy, którzy polegli i zmarli, bo pomagali powstańcom, i bo nie opuścili swojego miasta”– napisał bp Guzdek w przesłanym KAI apelu.


Hierarcha zaapelował, aby 1 sierpnia w godzinę „W” uczcić pamięć powstańców zatrzymaniem się na chwilę zadumy. Polecił też, aby w łączności z Warszawą odezwały się dzwony wszystkich kościołów wojskowych w Polsce. „1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinie „W” – odezwą się dzwony z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju; niech ich głos będzie zachętą do zatrzymania się, krótkiej refleksji i modlitwy, tam, gdzie będziemy przebywać. Swoją postawą dajmy świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o dobro wszystkich Polaków oraz szacunku wobec bohaterów Powstania Warszawskiego”– zachęcił biskup polowy.

Ordynariusz wojskowy zaprosił także mieszkańców Warszawy do udziału w uroczystościach na Placu Krasińskich, które rozpoczną się już 31 lipca. „Podczas Mszy św. celebrowanej na Placu Krasińskich 31 lipca br. o godz. 18.00 do Eucharystycznej Ofiary Chrystusa dołączymy ofiarę naszych rodaków złożoną w 1944 roku. Ich krew wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności. Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości, jakimi są: mająca swe źródło w Bogu godność każdego człowieka, dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo państwa” – napisał.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 DATA: 2017-07-29 21:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak to jest że dzisiaj cały czyn zbrojny polski walczącej zamyka się wokół Powstania Warszawskiego i samej tylko Warszawy. Tak jakby nie istniało nic poza nią i żadne inne siły zbrojne prócz powstańców i AKowców nie istniały.
ponad 2 lata temu / Krzysiek
 
31.07 dla Warszawy nic nie znaczy... Daje znać o sobie pochodzenie z poza Warszawy i brak korzeni w tym mieście. Przykro mi to pisać. Msza Św. za dusze Powstańców i Mieszkańców, do której sygnaturką były by syreny o 17:00 w dniu 01.08 - tak.
ponad 2 lata temu / Pierre_
 
A może księże biskupie warto zachęcić wszystkich kapłanów z ordynariatu i nie tylko, do odprawienia Mszy Świętej w intencji powstańców ??? To nie wypada biskupowi ? Może dekret o uruchomieniu dzwonów będzie skuteczniejszy ?
ponad 2 lata temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.