DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Bp Guzdek: polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu

Bp Guzdek: polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu
fot. Irek Dorozanski / FORUM

Żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu. Nie wolno nazywać łamania Bożych Przykazań grzechem, z obawy, że zostaniemy oskarżeni, iż ktoś poczuł się dotknięty. Zdarzają się także przypadki cynizmu i pogardy wobec ludzi ze względu na ich przekonania religijne oraz profanacji tego, co dla ludzi wierzących jest święte – powiedział bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, w homilii podczas Mszy Świętej w 35. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w sanktuarium św. Stanisława Kostki.

 

Bp Guzdek wspominając drogę życiową bł. Ks. Jerzego Popiełuszki nawiązał do fragmentu II listu do Koryntian, podkreślając, że warunkiem pokonania zła jest bezgraniczne zaufanie Bogu oraz współpraca z nim, przez cierpliwość, wielkoduszność i łagodność, miłość nieobłudną, głoszenie prawdy i oręż sprawiedliwości. – W drugiej połowie XX wieku, gdy narody Europy zachodniej, po zakończeniu II wojny światowej doświadczały pokoju, stabilizacji i poszanowania podstawowych praw człowieka, w Polsce nadal panoszyło się zło. Naród wciąż doświadczał ingerencji i przemocy wroga zewnętrznego, ale także brat wydawał brata na śmierć. Panoszyły się zakłamanie i niesprawiedliwość – powiedział hierarcha, dodając, że w tamtym mrocznym czasie zniewolenia i pogardy wobec człowieka oraz wyjątkowej nienawiści wobec uczniów Chrystusa zajaśniał blask świętości księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Najpierw, jako alumn, przymusowo wcielony do wojska, dał świadectwo wiary i pozostał wierny kapłańskiemu powołaniu. Później już jako kapłan był gorliwym apostołem wiary siewcą  prawdy i obrońcą godności człowieka. W konfrontacji z kłamstwem i przemocą stosował się do wskazań Jezusa, a miał słuch absolutny. Zło dobrem zwyciężał. Był uosobieniem miłości łagodności i cierpliwości. Mówił wprost, że przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości – mówił duchowny.

 

Biskup Guzdek ocenił, że w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego kapłana, możemy z całą pewnością stwierdzić, że walka ze złem nie należy do przeszłości. – W wielu rejonach świata nadal leje się krew niewinnych i śmierć zbiera obfite żniwo. Panoszą się kłamstwo i przemoc, deptane są podstawowe prawa człowieka, o które walczył błogosławiony męczennik, w tym prawo do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci – podkreślił.

 

Według duchownego, podejmowane są próby zamykania ust tym, którzy głoszą pozytywną naukę o małżeństwie, jako związku mężczyzny i kobiety. – Żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu. Nie wolno nazywać łamania bożych przykazań grzechem, z obawy, że zostaniemy oskarżeni, iż ktoś poczuł się dotknięty. Zdarzają się także przypadki cynizmu i pogardy wobec ludzi ze względu na ich przekonania religijne oraz profanacji tego, co dla ludzi wierzących jest święte – zauważył bp Guzdek.

 

Hierarcha podkreślił, że w sytuacji zaostrzonej konfrontacji dobra ze złem, prawdy z kłamstwem, wiary z niewiarą, niezwykle pożyteczne jest spotkanie z błogosławionym księdzem Jerzym, który nauczał, że złu nie można ulegać i na zło nie wolno wyrażać zgody.

 

Źródło: niezależna.pl

TK


DATA: 2019-10-19 19:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy odwrócony do góry nogami krzyż na ołtarzu głównym będący symbolem masonerii nie obraża Boga Jezusa Chrystusa? Czy tłumaczenie tej profanacji nie obraża Zbawiciela podwójnie?
8 miesięcy temu / ja też pytam
 
Ksieze Biskupie czy wzniesienie w Bazylice Lagiewnickiej Tabernakulum w ksztalcie globusa symbolu swiatowej jedności Braci /związku/ masonów moze byc przykladem poprawnosci politycznej?
8 miesięcy temu / stan
 
A mordercę Jaruzelskiego można na pogrzebie nazwać Sługą Bożym Wojciechem.
8 miesięcy temu / ojej
 
A w Ameryce murzynów biją-tak wyglądała PP za Komuny, odwracanie uwagi od faktów bezpośrednio dotykających nas, tzw. obywateli. Dzisiaj Bp Guzdek wie, że istnieje coś takiego jak PP, ale tylko gdzieś nie w Kościele Katolickim. Czyżby Synod nie wnosił czegoś znacznie gorszego od:"cynizmu i pogardy wobec ludzi ze względu na ich przekonania religijne oraz profanacji tego, co dla ludzi wierzących jest święte"?!-bo deptanie Tradycji czyli Depozytu Wiary Katolickiej, jest dla Duszy ludzkiej zbrodnią większą niż np. niesprawiedliwość społeczna czy ECOlogia dla życia doczesnego! Czy to nie jest właśnie PP na polu KK?!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Należy się ZGODZIĆ z Biskupem Guzdek > polityczna poprawność nie pozwala hierarchom polskim nazywać zła po imieniu. Było tak za św. ks. Jerzego Popiełuszki, który był PROBLEMEM dla Prymasa Glempa - chciano Go nawet wysłać do Rzymu. JEST także OBECNIE w toku PRZEPROWADZANYCH REFORM NISZCZĄCYCH KOŚCIÓŁ KATOLICKI. Liczy sie przecież POLITYKA zapewniająca święty spokój i dobrostan . Warto zauważyć , że ZŁO panoszy się i będzie panoszyć - gdyż świat i jego prawa przynależą do ludzi służących MAMONIE więc NIE JEST TO ŻADNA NOWINA. Należy oczekiwać , że Biskupi zamiast PATETYCZNYCH homilii i przemówień o zabarwieniu politycznym POWRÓCĄ do TRADYCYJNEJ KATECHEZY KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i formacji SUMIEŃ WIERNYCH. Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko > SANTO SUBITO !!!!!!!!
8 miesięcy temu / iskierka
 
Historia niedaleka. Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej z nadzieją na wolność i niepodległość, w zamian za to zostali wykorzystani, oszukani i zdradzeni przez wszystkich, oddani na pastwę czerwonej zarazy. Czy dzisiaj możemy powiedzieć, że te 45 lat sowieckiego dominium, paradoksalnie ocaliło nas przed stanem moralnym, w jakim znajduje się obecnie cała Europa zachodnia? W tym miejscu przychodzi mi na myśl cytat z Listu do Kościoła w Laodycei / Ap 3, 19 / : " Ja wszystkich, których kocham, karcę i ćwiczę ..." - Czy nie zadziałała tu Boska opatrzność? W dalszej części tegoż cytatu Pan mówi: "bądź gorliwy i nawróć się!"- Posłuchaliśmy? Dziś jesteśmy świadkami scen żywcem wyjętych z filmowego horroru, kiedy to ohydne robactwo próbuje wedrzeć się do naszego domu każdą możliwą szczeliną. To robactwo, które wylęgło się właśnie tam, na zachodzie gnijącej Europy wciska się w nasze życie, Czy sami będziemy w stanie obronić nasz dom przed tą inwazją?
8 miesięcy temu / tak tylko
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.