DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Bp Gerhard Feige: Kobiety na księży? To możliwe

Bp Gerhard Feige: Kobiety na księży? To możliwe
fot. by Thomas Guffler [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Biskup niemieckiego Magdeburga, Gerhard Feige, uważa, że w Kościele katolickim można byłoby udzielać kobietom święceń prezbiteriatu. Stosowane dotąd przeciwko takiemu rozwiązaniu argumenty oparte na Tradycji nie przekonują magdeburskiego hierarchy.

 

Bp Gerhard Feige z Magdeburga w Konferencji Episkopatu Niemiec odpowiada za sprawy dotyczące ekumenizmu. W 2018 roku był jednym z hierarchów, którzy najgorliwiej forsowali dopuszczenie protestantów do Komunii świętej. Posunął się nawet do otwartego sprzeciwu wobec Rzymu; gdy Kongregacja Nauki Wiary opublikowała pismo, w którym (jak się później okazało, tylko tymczasowo) odrzuciła niemiecką propozycję otwarcia Eucharystii dla niekatolików, bp Feige wezwał mieszane katolicko-ewangelickie małżeństwa do zignorowania tego pisma i wspólnego przystępowania do Stołu Pańskiego.

 

Teraz hierarcha ten twierdzi, że w Kościele katolickim można byłoby udzielać kobietom święcenia prezbiteriatu, choć Stolica Apostolska wielokrotnie i bardzo wyraźnie tego zakazała.

 

- Rygorystyczne tego odrzucanie i argumentacja wyłącznie za pomocą Tradycji mnie nie przekonują – powiedział biskup w rozmowie z niemiecką Katolicką Agencją Informacyjną (KNA). Jak stwierdził, obecnie kobiety-prezbiterki są póki co „mało prawdopodobne”, bo wielu wiernych byłoby przeciwko temu; w przyszłości jednak może to się zmienić. - Jeszcze niedawno nawet bym o tym nie pomyślał – podkreślił hierarcha. Jak przekonywał, trzeba dopuszczać do „rozwoju” nauczania Kościoła, a w ciągu dwóch tysiącleci wiele się już i tak zmieniło. - Czy Duch Święty nie mógłby także dzisiaj zaprowadzić nas do nowych przeświadczeń i decyzji? - zapytał.

 

W liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis z 1994 roku św. Jan Paweł II wypowiedział się w sposób, jak sam napisał, „ostateczny”, przeciwko udzielaniu kobietom jakichkolwiek święceń kapłańskich. Ostatnio przypomniała o tym jednoznacznie Kongregacja Nauki Wiary. Jej obecny prefekt kard. Luis Ladaria w maju 2018 roku na łamach „L’Osservatore Romano” wskazał, że Kościół jest „na zawsze związany” „ostateczną decyzją”, którą podjął sam Pan Jezus Chrystus, udzielając sakramentu święceń wyłącznie mężczyznom.

 

Bp Feige wypowiedział się także na temat celibatu, wskazując, że nie jest to „Boże prawo”, stąd żonaci kapłani w Kościele rzymskokatolickim są jak najbardziej do pomyślenia. Przyznał zarazem, że tylko dobrowolne zobowiązanie do bezżenności mogłoby stawać się dla niektórych księży z biegiem czasu trudne do udźwignięcia.

 

Źródło: Katholisch.de
Pach

 

 

Zobacz także:

 

Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie wiara katolicka

 

Niemiecka rewolucja


DATA: 2019-04-03 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

z jakiegoś nie przedostał się nawias. Słowa między pytajnikami były w nawiasie: ?i człowiek veri auctores, ale nie tym teraz?
4 miesiące temu / magis
 
@mk; protestanci odrzucają każdą tradycję, natomiast my uznajemy tradycję i darzymy ją szacunkiem. Sobór Trydencki uznawał pewne natchnienie Tradycji jednak coraz lepiej formułowane pojęcie natchnienia biblijnego aż do ostatniego soboru i związana z nim nieomylność, przysługuje wyłącznie PŚ. Dlatego jedyne Źródło Objawienia - Bóg - przekazuje nam je, przede wszystkim, poprzez Pismo a także Tradycję. Jednak, należy pamiętać, że nie mają one tej samej rangi nieomylności z tego względu, że to Pismo Święte, którego Autorem jest Pan Bóg i człowiek veri auctores, ale nie o tym teraz jest natchnione przez Trójcę Świętą. Jest ono Pismo dane Kościołowi jako jedynemu, bezbłędnemu interpretatorowi.
4 miesiące temu / magis
 
@magis Odrzucenie tradycji to PROTESTANTYZM "Sola sctiptura" . Z drugiej strony to częścią TRADYCJI katolickiej jest zdaje się zakończenie Objawienia razem ze śmiercią ostatniego apostoła .
4 miesiące temu / mk
 
@magis: Sobór Trydencki, Sesja 4 za Pawła III czwartek 8 kwietnia 1546: "... Sobór dostrzega również, że prawda ta i nauka zawierają się w księgach spisanych i w tradycjach niepisanych, które - przyjęte przez apostołów z ust samego Chrystusa bądź przez nich samych przekazane jakby z ręki do ręki - dzięki podpowiedzi Ducha Świętego - dotarły aż do nas. Postępując za przykładem prawowiernych ojców, z jednakową pobożnością i poważaniem przyjmuje oraz czci wszystkie Księgi zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, gdyż Bóg jest jednym autorem ich obu, a także Tradycje należące zarówno do dziedziny wiary, jak i obyczajów, ustnie przekazane przez Chrystusa lub podane przez Ducha Świętego i w nieprzerwanym następstwie przechowywane w Kościele katolickim".
4 miesiące temu / M.
 
@magis: Sam jesteś herezją. "Nihil novandum, nisi quod traditum est" papież św. Stefan ?257 r.; św. Wincenty z Lerynu ?450 r. w "Commonitorium": Często z wielką usilnością, z pilnością największą wywiadując się od bardzo wielu świątobliwością i nauką sławnych mężów, w jaki sposób mógłbym według pewnej jakiejś ogólnej i nieodmiennej zasady odróżnić prawdę wiary katolickiej od fałszu kacerskiej nieprawości, tę zawsze od wszystkich niemal odbierałem odpowiedź, że czy ja, czy ktokolwiek inny chciałby wykryć podstępy powstających kacerzów, zasadzek ich uniknąć i w prawej wierze bezpiecznie i doskonale wytrwać, dwojako przy Boskiej pomocy powinien utwierdzać wiarę swoją: naprzód powagą Pisma św., a potem podaniem Kościoła katolickiego".
4 miesiące temu / M.
 
Kolejny autorytet myślący inaczej.
4 miesiące temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66242"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.