DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Bp Franz-Josef Overbeck: żonaci księża na całym świecie… to byłby cud!

Bp Franz-Josef Overbeck: żonaci księża na całym świecie… to byłby cud!
Bp Franz-Josef Overbeck. Bistum Essen/YouTube

Niemiecki biskup Franz-Josef Overbeck uważa, że na Synodzie Amazońskim papież może dopuścić żonatych księży w Amazonii. Jeżeli to rozwiązanie zostałoby potem przeniesione na cały świat, to byłby w ocenie hierarchy prawdziwy cud.

 

- Synod oznacza cezurę, bo staje się oczywiste, w jak wielkim stopniu ogromny problem jednego bardzo dużego regionu naszej planety może być problemem całej ludzkości i całego świata. Chcemy sprostać temu wyzwaniu i zrobić wszystko co tylko w naszej mocy, by znaleźć rozwiązanie. W tym sensie, mam nadzieję, później nic już nie będzie takie, jak wcześniej – mówi w rozmowie ze „Spieglem” bp Franz-Josef Overbeck, ordynariusz z Essen.

 

Hierarcha jest szefem organizacji charytatywnej „Adveniat” Konferencji Episkopatu Niemiec, która co roku przekazuje do Ameryki Łacińskiej kilkadziesiąt milionów euro. Choć bp Overbeck nie jest członkiem zgromadzenia synodalnego, angażował się od miesięcy w jego przygotowanie, zabiegając między innymi o liberalizację celibatu.

 

W rozmowie ze „Spieglem” przekonuje, że Synod Amazoński nie ma jednak z programem Niemców nic wspólnego. Twierdzenia, według których niemieccy biskupi chcieliby wykorzystać Synod Amazoński do przeforsowania swojej liberalnej agendy, ten wielki progresista nazwał po prostu „bzdurą”.

 

Pytany o możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn na księży (koncepcja viri probati), biskup stwierdził jednak:

 

- To byłby dla naszej tradycji wielki krok. W Kościele katolickim są w niektórych wypadkach żonaci, w przeszłości ewangeliccy pastorzy, którzy przeszli do Kościoła katolickiego i sprawują tu kapłańską posługę. Również z prawosławia znamy żonate duchowieństwo. Dla nas jest to jednak nowe. W obliczu trwałego braku kapłanów powinno się o tym pomyśleć.

 

Dziennikarz „Spiegla” chciał wiedzieć, czy w ocenie bp. Overbecka papież dopuści najpierw viri probati w Amazonii, a później także na całym świecie.

 

- Powiedzmy tak: To byłby cud - a cuda potrzebują czasu – stwierdził hierarcha. - Wcielenie w życie takich nowości jest gigantycznym wyzwaniem i potrzebuje sprawdzania. Jest jednak możliwe. Franciszek na pewno nie chce robić z viri probati sprawy politycznej. Jego celem jest utrzymanie jedności Kościoła i uniknięcie za wszelką cenę podziału - stwierdził biskup.

 

Źródło: Spiegel.de

Pach

 


DATA: 2019-10-08 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowny księże biskupie Overbeck, prawdziwy cud to będzie wtedy gdy Kościół nabierze na nowo tyle siły, żeby pozbyć się takich biskupów jak ekscelencja i do tego jeszcze Marx, Bode i cała ta antykatolicka grupa, a jeszcze większym cudem byłoby gdyby tacy ludzie jak ekscelencja i ci wyżej wymienieni nawrócili się, publicznie wyznali swoje błędy i przeprosili Lud Boży za zgorszenie i zaczęli głosić katolicką naukę. I nie chodzi tylko o sprawę celibatu. Dlatego każdy przyzwoity katolik powinien się modlić o nawrócenie wilków w owczej skórze, nawet jeżeli piastują godność biskupią.
8 miesięcy temu / Neptun
 
Ło, ekscencjo biskupie Overbeck. Żonaci księża to cud. A żeby byli żonaci z chłopami, co to by było. Ano postęp, ekscelencjo.
8 miesięcy temu / Obcy Astronom
 
Oderwany granatem od pługa... Zalosne...
8 miesięcy temu / Krakusik
 
Jeśli twierdzi się, że bieda aż tam piszczy, to po co nakładać jeszcze na wiernych w Amazonnii utrzymanie takiego męża- kapłana z rodziną. Widać jak argumentacja się sypie i wiara zanika, ale w Watykanie i na synodzie.
8 miesięcy temu / DNA
 
Od soboru watykańskiego II, metodą małych kroków, moderniści zmieniają Kościół, który staje się coraz mniej Katolicki.
8 miesięcy temu / rafe
 
Odnoszę wrażenie, że biskup nie mówi całej prawdy. Dobrze wie, że papież Franciszek postępuje metodą małych kroków. Jest to "oswajanie" Katolików na całym świecie, że księża katoliccy - na razie w szczególnych przypadkach - mogą być mężczyznami żonatymi. Później przyjdzie czas na Kościół Powszechny - gdy przeciętny katolik z tym faktem się oswoi - a nie tylko w Kościele w Amazonii. Jest to - co tu dużo mówić - uległość Kościoła wobec oczekiwań grzesznego człowieka. Dalej przyjdzie czas na wyświęcanie na kapłanów kobiet i inne "nowinki", tak, że nie będzie różnic między kościołem stworzonym przez człowieka i na miarę jego potrzeb, a Kościołem stworzonym przez Pana Boga i Jego Syna, Jezusa Chrystusa.
8 miesięcy temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.