DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Bp Edward Janiak: „nie zabijaj” – tu nie ma kompromisu. Kto jest za aborcją i eutanazją wypada z łodzi Kościoła

Bp Edward Janiak: „nie zabijaj” – tu nie ma kompromisu. Kto jest za aborcją i eutanazją wypada z łodzi Kościoła
Bp Edward Janiak. Źródło: Radio Maryja/YouTube

Jeśli chcesz zmienić świat to wróć do domu i kochaj swoją rodzinę. Obrona życia nie kończy się w momencie narodzenia, ona trwa aż do naturalnej śmierci człowieka – mówił w homilii bp Janusz Ostrowski, który 6 lutego przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Z kolei w przemówieniu bp kaliski Edward Janiak przypomniał, że „nie zabijaj znaczy nie zabijaj i nie ma tutaj żadnego kompromisu. Kto jest za eutanazją wypada z łodzi Kościoła, kto jest za aborcją, wypada z łodzi Kościoła”.


Temat lutowego spotkania brzmiał: „Przez ufną modlitwę dajemy świadectwo wiary i głosimy prawdę o wartości ludzkiego życia – o nieustannej modlitwie w intencji życia”.

 

W homilii bp Janusz Ostrowski podkreślał, że św. Józef był człowiekiem modlitwy. – Modlitwa jest potrzebna nam, ludziom, abyśmy przez spotkanie z Bogiem odkrywali wielkość Jego miłości i godność naszego istnienia. Gdy spotkam Boga, otworzę Mu swoje życie i pozwolę Mu działać przeze mnie wtedy modlitwa staje się tym, czym powinna być – zaznaczył celebrans.


Zachęcał wiernych do działania w obronie zagrożonego życia człowieka. – Co czynimy, gdy dowiadujemy się, że życie ludzkie jest zagrożone? W naszej ojczyźnie funkcjonuje co najmniej kilkadziesiąt ośrodków, gdzie kobieta, której dziecko jest zagrożone może znaleźć wsparcie. Czy wiesz gdzie taki dom znajduje się w twojej okolicy, w twoim mieście, diecezji, regionie? Proszę was zorientujcie się, gdzie w waszych diecezjach znajdują się takie domy i ośrodki – apelował kaznodzieja.


Zauważył, że modlitwa w obronie życia ludzkiego musi być modlitwą, która przemienia się w czyny. – Nie możemy aktywnie działać zapominając o spotkaniu z Bogiem. Od Boga zaczynajmy każde nasze działanie – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.


Akcentował, że obrona życia nie kończy się w momencie narodzenia, ale trwa aż do naturalnej śmierci człowieka. – W jaki sposób bronić ludzkiego życia w człowieku, który się narodził? Jakie wartości przekazywać dziecku? Czy w naszych rodzinach uczymy miłować? W jaki sposób bronimy życia aż do naturalnej śmierci? Nie będziemy w stanie obronić niczego, jeśli tego sami nie będziemy cenić – mówił hierarcha.


Ubolewał, że we współczesnym świecie człowiek egoistycznie realizuje swoje życie. – Każdy realizuje swoje własne marzenia i plany pomijając drugiego człowieka. Młody człowiek zakłada własną rodzinę i kontynuuje ten egoistyczny mechanizm realizacji siebie samego nie licząc się z innymi. To są bardzo niewidzialne mechanizmy, które głęboko wkradają się w nasze rodziny – powiedział bp Ostrowski.


Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.


W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak akcentował, że życia człowieka należy bronić w każdej sytuacji. – Nie zabijaj znaczy nie zabija i nie ma tutaj żadnego kompromisu. Kto jest za eutanazją wypada z łodzi Kościoła, kto jest za aborcją, wypada z łodzi Kościoła – stwierdził duchowny.


Prosił wiernych o modlitwę w intencji obrony życia, rodzin, a także powołań do kapłaństwa i zakonu. – Proszę was o modlitwę za każde poczęte życie, za to życie, które gaśnie, ale też za powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego. Módlmy się za tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa i w tym świecie mają odwagę iść za Chrystusem. Modlitwa jest bardzo ważna. Św. Jan Paweł II na całym świecie był postrzegany jako człowiek modlitwy, zamyślenia i to jest droga do świętości – zaznaczył bp Janiak.


Wcześniej konferencję nt. „40 dni i 40 nocy w intencji obrony życia” wygłosili ks. Tomasz Pązik, asystent kościelny KSM w diecezji legnickiej i Aleksandra Zdobylak, prezes Zarządu Diecezjalnego KSM Diecezji Legnickiej. Prelegenci mówili o modlitewnej krucjacie „40 Dni dla Życia”. Zachęcali, aby ludzie, zwłaszcza młodzi, włączali się w modlitwę w intencji ochrony życia nienarodzonych. Apelowali też, aby organizować takie krucjaty w innych diecezjach w Polsce. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.


Mszy św. przewodniczył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

 


KAI
MWł

 

 


DATA: 2020-02-07 07:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli nazywasz słowa Pana Jezusa o mieczu z Łk22,36 niegodziwością, to tylko potwierdza niegodziwość, ale twoją. Moje interpretacje są za to zgodne z doktryną Kościoła Katolickiego. Nijak nie zaprzeczają one poleceniu nadstawiania drugiego policzka, gdyż polecenie to dotyczy SWOJEGO drugiego policzka, a nie CZYJEGOŚ policzka. To właśnie poświęcenie zdrowia czy życia bliźnich, poprzez zaniedbanie ich obrony, jest antychrześcijańskie, gdyż jest sprzeczne z przykazaniem miłości bliźniego. Miłość bliźniego jest ważniejsza od miłości nieprzyjaciela. To po pierwsze wynika z Przykazań Miłości, a po drugie Pan Jezus jasno to wyraził właśnie w Mt18,6, gdzie miłość wobec bliźniego czyli "jednego z tych małych którzy wierzą we Mnie" uprawnia do utopienia gorszyciela. Utopienia po to, by obronić bliźniego. To jest jasne pozwolenie na pozbawianie życia W OBRONIE. A nie ma kompromisu w "nie zabijaj" w sensie "nie morduj", czyli nie pozbawiaj życia NIEWINNEGO człowieka.
8 miesięcy temu / @czytelnik
 
"...?nie zabijaj? ? tu nie ma kompromisu..." interpretujesz i naciągasz ten płaszcz uszyty z dobroci i poświęcenia by przykryć miecz i niegodziwość, a gdzie nadstaw drugi policzek i kochaj nieprzyjaciół swoich?
8 miesięcy temu / czytelnik
 
Zgadza się, piszesz brednie. Ja wierzę w Boga i dlatego uznaję z szacunkiem co Bóg polecił, w odróżnieniu od ciebie. Bóg dozwolił by się bronić, nawet gdy skrzywdzi to napastnika: "Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!" Łk22,36. Po co ten miecz, jak nie do krwawej obrony? Dodatkowo Bóg zezwolił na pozbawianie życia w obronie maluczkich: "Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" Mt18,6. A słowa Dekalogu "Nie zabijaj" są wypowiedziane w kontekście "nie morduj", czyli: nie pozbawiaj życia niewinnego człowieka. Zabraniają ataku na niewinnych ludzi, a nie obrony przed bandytami. Według twej bezmyślnej interpretacji słowa "Nie zabijaj" dotyczyłyby zakazu pozbawiania wszelkiego życia. To co byś jadł? Wszak wymaga to pozbawienia życia roślin lub zwierząt.
8 miesięcy temu / @czytelnik
 
"...do pozbawiania życia tylko w obronie. Takie pozbawianie życia jest dozwolone..." - Powiem tak: brednie, brednie i jeszcze raz brednie. W "Nie zabijaj" nie ma wyjątków, przypisów ani wpisów małym druczkiem. Albo wierzysz w Boga i traktujesz Jego nakazy z szacunkiem albo bierzesz się za interpretację i wtedy powstają obozy, poniżenie czy zemsta - bo moja jest słuszna i dopuszczalna :-
8 miesięcy temu / czytelnik
 
Wojsko nie musi być do zabijania w ataku. Może być do pozbawiania życia tylko w obronie. Takie pozbawianie życia jest dozwolone.
8 miesięcy temu / @czytelnik
 
Bądźmy konsekwentni - kapelan wojskowy też wypad ze wspólnoty! Bo czym że jest wojsko i do czego służy? Czy nie jest do zabijania w ataku czy obronie? Czy nie jest to przyzwolenie, uświęcenie zabijania? Bez względu na intencje zabijanie to zabijanie!
8 miesięcy temu / czytelnik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.