DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Bp Adam Bałabuch: profanacja jest obrazą Boga. Trzeba dokonać aktu przebłagania

Bp Adam Bałabuch: profanacja jest obrazą Boga. Trzeba dokonać aktu przebłagania
fot YouTube / Episkopat News

„Odpowiedzialność za popełniony czyny ponosi sprawca. Wspólnota Kościoła natomiast modli się, żeby Pan Bóg dał winowajcy łaskę skruchy i nawrócenia (…) Jest też formą przeproszenia Boga za to, że jako chrześcijanie w jakimś sensie pozwoliliśmy na powstanie takiej sytuacji” – mówi ks. bp Adam Bałabuch.

 

Na łamach czasopisma „Idziemy” hierarcha wskazuje na różnice pomiędzy profanacją a zniewagami, czy bluźnierstwem. „Parodiowanie Mszy Świętej i innych czynności świętych jest profanacją jeśli używa się do tego prawdziwych poświęconych miejsc i przedmiotów. W innym przypadku jest po prostu niegodziwością, grzechem, nawet przestępstwem przeciw prawu cywilnemu, jako obraza uczuć religijnych” – podkreśla bp Bałabuch.

 

„Natomiast symulowanie czynności liturgicznych w celu podszywania się pod szafarza Kościoła jest także jednym z przestępstw przeciwko Eucharystii” – dodaje. Hierarcha tłumaczy także konieczność dokonania aktu przebłagania za wszelkie profanacje, które są obrazą samego Boga.

 

„Odpowiedzialność za popełnione czyny ponosi sprawca. Wspólnota kościoła natomiast modli się, żeby Pan Bóg dał winowajcy łaskę skruchy i nawrócenia, by ten podjął właściwą decyzję, przestał czynić zło, a zwrócił swoje serce ku Panu Bogu. Jest też formą przeproszenia Boga za to, że jako chrześcijanie w jakimś sensie pozwoliliśmy na powstanie takiej sytuacji, czasem nie zadbaliśmy o zabezpieczenie kościoła, czasem o zwykłą informację a czasem o katechezę” – wyjaśnia.

 

Biskup diecezji świdnickiej odniósł się także do tłumaczeń środowisk LGBT oceniających, że wpisanie tęczy w aureolę Matki Boskiej Częstochowskiej  to wyraz wolności i ekspresji artystycznej. „To przewrotne tłumaczenie” – oznajmia. „Takie myślenie zawiera bowiem fundamentalny błąd, ze mianowicie w sztuce sakralnej mamy rzekomo wyrażać siebie. Jest dokładnie odwrotnie. Konferencja Episkopatu Polski w Instrukcji i ochronie zabytków i kierunkach rozwoju sztuki kościelnej z 1966 r. wyraźnie wskazała, że sztuka sakralna wyraża misterium chrześcijaństwa, a nie np. stan duszy człowieka”.

 

Biskup przypomina, że przedmioty i miejsca święte nie są obiektem artystycznego wyrażania siebie, ale wiary Kościoła. „Artysta nie ma wyrażać siebie w sztuce sakralnej, ale ma wyrażać Boga. To wyrażenie Boga podlega ocenie Kościoła, a nie artysty” – tłumaczy.

 

Źródło: „Idziemy”

PR


DATA: 2019-07-19 09:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od ponad pięćdziesięciu lat profanujecie Mszę Świętą i miejsca kultu religijnego.Kulminacja nastąpiła na pogrzebie Adamowicza.Zrobiliście z Kościoła zbór judeozielonoświątkowoprotestancki.
ponad 1 rok temu / stefan
 
Gościu, zapomniałeś dodać pozornej modlitwy, albowiem takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy. sądzę, że należy się walnąć porządnie w piersi.
ponad 1 rok temu / krzycho
 
Nie byłoby profanacji Świętości, gdyby KK nie zszedł z drogi Tradycji w stronę bezużytecznego "postępu". Z tego zwrotu ku podobaniu się człowiekowi wynikła "reforma" liturgii, pozorna katechizacja, pozorny Sakrament I Komunii i Bierzmowania, pozorny "katolicyzm", pozorne duszpasterstwo i brak powołań.
ponad 1 rok temu / Gość
 
wobec tego jak zostanie naprawione przez duchownych niedopelnienie modlitwy przeblagalnej za owe profanacje nakazane modlitwy przez Episkopat ktore mialy byc prowadzone we wszystkich kosciolach na niedzielnych nabozenstwach w diecezji legnickiej w wiekszosci bylo to pominiete np w Boleslawcu
ponad 1 rok temu / ZBIGNIEW
 
Kora pacykowała figury Matki Bożej na pogańskie boginie i nic
ponad 1 rok temu / dfgdh
 
Szkoda tylko, że obecna sztuka sakralna wcale nie wyraża misterium chrześcijaństwa. Powoływanie się na ten zapis przez księdza biskupa unaocznia jak bardzo lekceważy się to, co wcześniej był fundamentem Kościoła...
ponad 1 rok temu / karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.