DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Boże Ciało po koronawirusie. Jak będą wyglądały procesje i ilu wiernych może wziąć w nich udział?

Boże Ciało po koronawirusie. Jak będą wyglądały procesje i ilu wiernych może wziąć w nich udział?
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Filip Blazejowski / FORUM

Wszystko wskazuje na to, że w wielu polskich parafiach Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w tym roku odbędzie się w innej formie, niż zazwyczaj. Znaczna część polskich biskupów wystosowała apel do wiernych, w którym zachęca do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto w przynajmniej kilku diecezjach odbędą się procesje eucharystyczne jedynie wokół kościołów.

 

Kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od diecezji. Na mocy postanowienia abp. Stanisława Gądeckiego na terenie archidiecezji poznańskiej nie będą organizowane uliczne procesje Bożego Ciała. Zaznaczył, że w „uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po Mszy Św. wokół kościoła”. Dodał, że z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią „zaleca się, by odbyło się kilka procesji”.

 

Z kolei abp Marek Jędraszewski zezwolił na organizowanie procesji ulicznych oraz wezwał wszystkich wiernych archidiecezji krakowskiej do jak najliczniejszego udziału w nich.

 

Bp Edward Dajczak w diecezji koszalińskiej, który poprosił, aby w większych miejscowościach, gdzie trudno dokonać wyboru, kto ma uczestniczyć, wierni pozostali w kościołach wokół których kapłani wraz z asystą zorganizowali procesję do czterech ołtarzy wokół kościoła. Dodał jednak, że w mniejszych miejscowościach, „gdzie liczba wiernych nie zostanie przekroczona, można zorganizować procesję w zwyczajny sposób”.

 

Ordynariusz łomżyński bp Janusz Stepnowski zalecił, aby po głównej Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała stworzyć wiernym możliwość popołudniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni, połączonej z możliwością spowiedzi.

 

Metropolita wrocławski wskazał, aby wiernych zaprosić w godzinach popołudniowych na nabożeństwo eucharystyczne. Poprosił także, aby zachować tradycję procesji przez osiem kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała.

 

Szczegółowe informacje na temat liczby osób mogących uczestniczyć w procesjach Bożego Ciała możemy znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. (poz. 964) w czwartym rozdziale „Zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności” w ustępie ósmym, gdzie czytamy, że „Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy realizują obowiązek, o którym mowa w par. 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, a w przypadku gdy to zgromadzenie odbywa się na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie lub realizują obowiązek, o którym mowa w par 18 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny”. Wobec tego zniesienie obostrzeń obejmuje kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Od soboty, 30 maja, limit osób przestał obowiązywać. Podobnie rzecz się ma z uroczystościami pogrzebowymi, gdzie nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

 

Źródło: rmf24.pl, RMF FM, „Nasz Dziennik”

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-06-04 08:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Oburzona Jakiej metodologi poznawczej i weryfikacyjnej się uczyłaś? Czy abp Vigano nie ma racji publikując swój znany list... Więcej rozwagi, mniej emocji...
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Tym bardziej, że nikt nie usiłuje znieść, odwołać, zawiesić tago święta, a jedynie proponuje jednorazowo wyjątkową formę uroczystości.
1 miesiąc temu / Może 2
 
A czy @ironia widziała co jest w tych trumnach?
1 miesiąc temu / Ajot
 
@Ironia tak na logikę, skoro mamy tysiące mniej zgonów niż w poprzednich latach w analogicznym okresie to albo Kostucha też się przestraszyła i z domu nie wyłazi, albo to sciema a nie epidemia. Tak czy siak jestesmy bezpieczniejsi niż w latach poprzednich...
1 miesiąc temu / Polka
 
@Wolny- od rozumu? A te kilkanascie tysiecy starszych ludzi we Włoszech czy Hiszpanii to pewnie dla sciemy się w trumnach położyli. A mądrale twierdzą że średniowiecze to czas ciemnoty?!!
1 miesiąc temu / Ironia
 
Trzeba zorganizować procesje pod hasłem obrony przed rasizmem , wtedy mogą iść tłumy i tysiące . I wirusy takich protestujących nie ruszają .
1 miesiąc temu / Kanadol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.