DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

„Boże błogosław Polskę”. Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta

„Boże błogosław Polskę”. Andrzej Duda zaprzysiężony na prezydenta
Fotograf:KACPER PEMPEL/Archiwum:Reuters/FORUM

Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął drugą kadencję od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Prezydent swoje orędzie zakończył słowami: Boże błogosław Polskę.

 

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem – powiedział Andrzej Duda powtarzając za Marszałek Sejmu Elżbietą Witek tekst przysięgi z art. 130 Konstytucji RP. Swoją przysięgę prezydent zakończył zdaniem: Tak mi dopomóż Bóg.

 

Następnie Andrzej Duda wygłosił orędzie. Prezydent odniósł się do wysokiej frekwencji oraz podziękował swoim kontrkandydatom i wszystkim zaangażowanym w organizację wyborów. Jak zauważył, z powodu pandemii koronawirusa były to wybory nietypowe – z obostrzeniami, zmianą jednego kandydata oraz terminu głosowania włącznie. Mimo tego udało się zorganizować wybory w zgodzie z najwyższymi standardami – stwierdził Andrzej Duda.

 

Prezydent zadeklarował ponadto, że chce być prezydentem polskich spraw oraz jest otwarty na współpracę ze wszystkimi. Obiecał ponadto realizację obietnic przedwyborczych oraz stwierdził, że w kampanii nie udawał kogoś innego niż jest.

 

Jako istotne elementy swojej wizji Polski wskazał na pamięć o historii, tradycji i korzeniach, zaś za fundament społeczeństwa uznał rodzinę. W tym kontekście wskazał tak na Kartę Rodziny jak i programy socjalne, które obiecał zachować, a nawet rozszerzyć.

 

Wśród innych ważnych dla Andrzeja Dudy tematów odnajdziemy bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, modernizację wojska, inwestycje, walkę groźbą wystąpienia bezrobocia będącego wynikiem pandemii. Wskazał ponadto na godność oraz stwierdził, że wszyscy obywatele – niezależnie czy z wielkich miast czy z mniejszych miejscowości lub wiosek – są równi.

 

Prezydent RP powiedział także, że wierzy w Pana Boga, ale wie, że pewne uniwersalne zasady są szanowane także przez niewierzących. Podkreślił ponadto, że Polska jest w Europie od chrztu w roku 966 i należy o tym pamiętać. – Boże błogosław Polskę – zakończył orędzie Andrzej Duda.

 

MWł

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-08-06 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Aby mądrze politykowal i odważnie a doradcow zmienił.Pan Bóg miał Prezydenta w swojej opiece i Pierwszą Dame na którą z chęcią bym głosowała bo godnie reprezentuje nasz kraj.
1 miesiąc temu / ula
 
Którego Boga ma na myśli? Ekumenicznego?
1 miesiąc temu / dziadek
 
Módlmy się żeby Prezydent był Katolickim Prezydentem nie tylko w słowach ale i w uczynkach.
1 miesiąc temu / Obserwator
 
Życzę Prezydentowi udanej i owocnej II kadencji. Oby jak najwięcej rodaków za 5 lat było zadowolonych z tej prezydentury.
1 miesiąc temu / Michu.
 
"Boże błogosław Polskę", ale do rządzenia nam się nie wtrącaj, bo my mamy SWOJE plany.
1 miesiąc temu / Polak mały
 
PCh24 znów będzie miała kłopot z Prezydentem Dudą...?
1 miesiąc temu / Tom Bombadil
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.