29 kwietnia 2013

Boston: po zamachu nie wolno było udzielić sakramentu

(© 2013 by Seamas Culligan )

Martin Richard, 8-letni chłopiec, który zmarł na Boylston Street w wyniku zamachu w Bostonie, był katolikiem. W zeszłym roku przyjął pierwszą komunię św. Kiedy leżał umierający na ulicy, duchowni ze świętymi olejami znajdowali się zaledwie kilka metrów od niego, za policyjną taśmą. Stali bezsilni. Nie mogli udzielić mu sakramentu Ostatniego Namaszczenia. Nie zezwolili na to bostońscy funkcjonariusze. Mówili: „kapłani są niepotrzebni”.


Po zamachu w Bostonie, świat obiegły wstrząsające zdjęcia. Widać na nich osoby leżące na ziemi, niebiesko-żółte kurtki wolontariuszy, policjantów, strażaków, ratowników medycznych. Rzuca się w oczy brak jakichkolwiek duchownych i symboli religijnych.

Wesprzyj nas już teraz!

Blisko miejsca bombardowania są trzy świątynie. Jedna katolicka i dwie protestanckie. Kiedy duchowni katoliccy z kościoła pw. św. Klemensa, położonego zaledwie trzy przecznice dalej od Boylston Street, usłyszeli wybuchy, natychmiast zabrali święte oleje i pospieszyli na miejsce chcąc udzielić ostatniego namaszczenia rannym. Niestety, jak zauważa dziennikarka gazety „The Wall Street Journal”, Jennifer Graham, kapłani nie zostali dopuszczeni do ofiar!

Franciszkanin ojciec John Wykes i ks. Tom Carzon, rektor seminarium Matki Bożej Łaskawej byli wśród duchownych, którym zabroniono udzielania posługi duchowej. O. Wykes, niegdyś kapelan w szpitalu w Illinois przyznał, że nigdy wcześniej nie odmówiono mu dostępu do ciężko chorego pacjenta. Zakonnik zauważył też, że w ciągu ostatnich lat dramatycznie zmieniła się społeczna rola duchownych. Mówił: – W latach 40-tych, 50-tych, a nawet 60-tych kapłan z koloratką mógł się pojawić w dowolnym miejscu. Teraz jest inaczej. Księża nie są już uważani za członków personelu ratowniczego.

Ks. Carzon, przyznał, że był bardzo „rozczarowany”, kiedy nie pozwolono mu pomagać na miejscu zamachu. Wyszedł poza zabezpieczony przez policję teren bez protestu. Wrócił do kościoła. Ustawił stolik z wodą orazowocami dla biegaczy i czekał na tych, którzy szukali pocieszenia, chcieli porozmawiać o zaistniałej sytuacji.

Bostońska policja jest bardzo wrogo nastawiona do duchownych. Przedstawiciele służb mundurowych nie chcieli skomentować swojej polityki. Zapomnieli o tym – jak mówił podczas niedzielnej homilii, tuż po zamachu  ks. Richard Cannonz parafii w Hopkinton w stanie Massachusetts, gdzie rozpoczął się feralny bieg – że „w momencie, gdy świat może wydawać się bardzo ponury i odpychający, obecność kapłana daje ludziom nadzieję.”

Jennifer Graham opowiadała, że do rannych osób, leżących na BoylstonStreet mogli zbliżać sie jedynie lekarze, pielęgniarki, strażacy i policjanci.  „Katolicy nie sa potrzebni” – to hasło znane dobrze wiele lat temu w Bostonie, zanim jeszcze irlandzcy i włoscy imigranci przejęli kontrolę nad miastem, ponownie powraca, niosąc za sobą ograniczenie wpływów katolickich.

 

 Źródło: Catholicculture.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram