DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Bośnia: zatrważający wzrost ataków na świątynie

Bośnia: zatrważający wzrost ataków na świątynie
#KOŚCIÓŁ    #PRZEMOC    #BOŚNIA    #ATAK    #ŚWIĄTYNIE    #SARAJEWO    #CERKWIE

W kończącym się powoli roku w Bośni i Hercegowinie odnotowano aż 34 ataki na świątynie różnych wyznań! Te zatrważające dane opublikowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Bośniacką Radę Religijną w Sarajewie.

 

W ogromnej większości przypadków ucierpiały świątynie tych wyznań, których wyznawcy w danej części Bośni i Hercegowiny stanowią mniejszość religijną czy etniczną. W Federacji Bośni i Hercegowiny ucierpiały świątynie katolickie i cerkwie.

 

Do dewastacji obiektów sakralnych doszło w 24 miastach kraju. Statystyki rozłożyły się zaskakująco równo - połowa  z nich miała miejsce w Federacji Bośni i Hercegowiny, druga połowa w Republice Serbskiej. Łącznie ucierpiało 7 kościołów katolickich i 9 cerkwi.

 

Bośniackie organa ścigania poinformowały ponadto o motywach tych działań. 71,43 procent aktów to zwykły wandalizm i chęć zniszczenia, 25 proc to rozbój z kradzieżą. Tylko  3,57 proc. przypadków towarzyszą oba wymienione wyżej motywy.

 

Władze w Sarajewie są zaniepokojone skalą zjawiska. W tym roku dokonano znacznie więcej zniszczeń niż w ubiegłym. Przedstawiciele Rady Religijnej BiH zgodnie uważają, że trzeba zwiększyć środki wpływające na bezpieczeństwo świątyń wszystkich wyznań. Monitoring to dziś w Bośni (może poza samym Sarajewem) zjawisko marginalne. Przedstawiciele Rady uważają ponadto, że sprawców tak drastycznych aktów wandalizmu, jakie obserwujemy w tym roku, powinny spotykać znacznie surowsze kary. Kruchą równowagę etniczno-religijną w Bośni trzeba pielęgnować ze szczególna troską. W roku ubiegłym policja w większości przypadków miała olbrzymie problemy ze schwytaniem sprawców zniszczeń w bośniackich świątyniach.

 

 

ChS

Źródło ww.islamnews.ru


DATA: 2013-12-26 08:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

9 cerkwi + 7 kościołów to 16 uszkodzonych świątyń. Było 34 ataki, to znaczy, że kilka razy atakowano te same świątynie. Wobec tego nie są to wandalizm, rabunek, bandytka, lecz ataki na tle religijnym. Bośniacy muzułmańscy będący u władzy kłamią przedstawiając ten problem. Tam zaczęła się wojna religijna między prawosławnym Serbami, katolickimi Chorwatami z jednej strony i mahometańskimi Bośniakami z drugiej. Myślę, że islamska Albania i Kosowo macza tam swe służby na rozkaz z Bliskiego Wschodu. Będzie się działo.
ponad 6 lat temu / jak to
 
Trzeba wzorem starożytnego Izraela powoływać uzbrojoną straż świątynną.
ponad 6 lat temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.