DZIŚ JEST:   02   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Świętych Aniołów Stróżów
Św. Tomasza z Herefordu, biskupa
 
 
 
 

Bordeaux i zakaz dla choinek bożonarodzeniowych. Mer w ogniu krytyki [AKTUALIZACJA]

Bordeaux i zakaz dla choinek bożonarodzeniowych. Mer w ogniu krytyki [AKTUALIZACJA]
Wikimedia Commons
#FRANCJA    #MER    #CHOINKA    #BOŻE NARODZENIE    #ZAKAZ    #BORDEAUX

Pierre Hurmic, mer Bordeaux jest politykiem Partii Zielonych (EELV). Wpadł na pomysł wycofania z przestrzeni publicznej stawiania na placach „martwych drzewek” jako niezgodnych z pryncypiami zasad ekologii. Mówiąc normalnie, chodzi o eliminację bożonarodzeniowych choinek. Pieniądze przeznaczane na ich instalacje obiecał przekazać na cele charytatywne. Hurmic chyba jednak nie docenił siły zwyczaju…

 

Wybory na mera wygrał pod hasłem „Bordeaux dla klimatu, ekologii, solidarności”. Wspierały go takie parie jak Zieloni (EELV), Partia Socjalistyczna, Francuska Partia Komunistyczna, Lewicowa Partia Radykalna, Génération.s (rozłamowcy z PS) i mniejsze ugrupowania lokalnej lewicy.

 

Jego pomysł likwidacji choinki na centralnym placu miasta wywołała jednak kpiny i falę niemal powszechnej krytyki. Bronią go nieliczni, jak były socjalista Benoît Hamon (szef Generation.s). Z kolei nawet „postępowa” b. minister ds. równości płci (obecnie ds. obywatelstwa) Marlena Schiappa napisał, że najwyraźniej „Zieloni nie lubią radości innych”. Wspomniany Benoît Hamon ocenił, że krytyka Marlène Schiappy „nie była na odpowiednim poziomie”. Ubolewał, że niektórych to nawet bawi, a mamy „tragiczną rzeczywistość”  globalnego ocieplenia. Dlatego „potrzebujemy ekologii politycznej” - mówił socjalista.

 

Więcej jednak w takich działaniach ideologii niż polityki. Fala „zielonych merów”, która zalała Francję po ostatnich wyborach lokalnych, mnoży rozmaite wpadki (oskarżenie wyścigu Tour de France o „patriarchalizm”) i skutecznie pokazuje, że na pierwszym miejscu stawia pomysły „postępu społecznego” jedynie maskowane „troską o środowisko”. W tym czasie tragicznie pogorszył się np. już stan bezpieczeństwa w Bordeaux, a np. napady nożowników stały się miejską codziennością. Hurmic nie zamierza jednak uzbrajać miejskiej policji, wyprowadzać dodatkowych patroli, ale stawia na… „zieloną prewencję”.

 

Pomysł z usunięciem choinki wywołała jednak oburzenie dość powszechne i irytację. W krótkim czasie ponad 8500 osób podpisało petycję do mera Pierre'a Hurmica w obronie choinki na Placu Pey Berland przed merostwem Bordeaux. Większość ludzi nie ma wątpliwości, że nie chodzi tu o żadne przedłużanie wegetacji drzew ścinanych pod koniec roku, ale koncepcja zmian społecznych i kulturowych, które mają podważać i usuwać z przestrzeni publicznej pewne symbole tradycyjnej aksjologii.

 

Opór społeczny i krytyka robią jednak swoje. Pierre Hurmic ogłosił swoje pomysły rezygnacji z „martwych drzew” w czwartek 10 września. W obliczu tak masowej opozycji, mer zapowiedział na łamach „Le Figaro”, że jest gotowy do… „konsultacji” w tej sprawie. Dodał jednak, że krytyka pochodzi ze strony „konserwatystów i reakcjonistów”. Jego zastępca dodał, że „martwej jodły” nie będzie, ale rada miasta ​​„weźmie pod uwagę wymiar petycji”. Radna ds. środowiska stwierdziła, że rada jest gotowa rozpatrzyć „alternatywne propozycje”.

 

Zwykli ludzie pytają, kiedy mer Hurmic zamknie kwiaciarnie, które sprzedają „martwe kwiaty”? Inny internauta pisze - „zabraniają wszystkiego ... z wyjątkiem meczetów”, nawiązując z kolei do „eko-mera” z Lyonu. Ten zrezygnował z uczestnictwa w katolickiej tradycji miejskiej z XVII wieku, bo jest za rozdziałem państwa i religii, ale następnego dnia kładł kamień pod fundamentu meczetu.  Nic dziwnego, że niektórzy wśród Zielonych dostrzegają wykonawców polityki tzw. podmiany społeczeństwa i eksperymentu tworzenia „nowego człowieka” Europy.

 

W końcu z merostwa w Bordeaux nadeszły głosy, że w tej sprawie zostaną jeszcze przeprowadzone konsultacje społeczne. Jednak wbrew zapowiedziom ratusza, Pierre Hurmic nie zamierza niczego „konsultować”. W każdym razie nie wcześniej niż… 2021 r. Według Actu.fr, mer Hurmic dał do zrozumienia, że ​​nie ma zamiaru pytać mieszkańców Bordeaux o ich opinię i odrzucił petycję, która, jak powiedział, pochodzi z „faszosfery”: „Sygnatury pochodzą z całej Francji. Do tej dziecinnej debaty zmobilizowała się cała faszosfera. (…) W Bordeaux pojawiają się ważniejsze tematy. Tymczasem masz ludzi, których pasją jest to, czy w Bordeaux będzie ścięta choinka, czy nie. Interesuje mnie opinia mieszkańców Bordeaux, a nie opinie faszystów z Lille, Strasburga i Marsylii”.

 

Hurmic dopuszcza jakieś konsultacje, ale na rok 2021, jeśli jego pomysł „rzeczywiście okazałby się niepowodzeniem”. „W tym roku zaoferujemy wiele innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią magię Świąt” - dorzucił.

Petycję w obronie choinki podpisało już ponad 13 000 osób.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-09-15 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To jest likwidacja tradycji katolickich na rzecz NICZEGO pod pretekstem ekologii.
15 dni temu / Milka
 
choinka jest pogańskim zwyczajem
16 dni temu / ale
 
To już nie jest zielona prewencja, lecz zielona perwersja. Ale spokojnie: za 10 lat nikt nie wspomni nawet o choince i Bożym Narodzeniu.
16 dni temu / Republikanin
 
mason i wszystko jasne a do tego tfu ekolog i to czerwony
16 dni temu / itd jest złe
 
Francja to już dno. Siedziba masonów.
16 dni temu / Irek
 
Ciekawe czy pan mer naśladuje pana prezesa czy odwrotnie.Jeżeli tak jest to po piątce dla zwierząt należy spodziewać się piątki dla roślin .W końcu ich też nie można dyskryminować Popieram zakaz hodowlu winogron w okolicach Bordeaux.Precz z wino pijcami wysysającymi ostatnie soki z biednych roślin. Niech żyją choinki.
16 dni temu / Andrzej.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.