DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Bomba już tyka?

Bomba już tyka?

Niemal nieoczekiwanie oficjalne czynniki rządowe (w tym sam prezydent), a za nimi media podjęły zapomniany dotychczas w Polsce temat tragicznej sytuacji demograficznej naszego narodu. Trwający od lat proces dramatycznego spadku przyrostu naturalnego sytuuje nas na trzecim od końca miejscu w Europie (przed Rumunią i Węgrami) oraz na 212. miejscu na świecie (na 224 badane w tym roku państwa). Współczynnik dzietności w Polsce, czyli liczba dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym wynosi obecnie około 1,28. A przyjmuje się, że aby można było mówić o zastępowalności pokoleń, współczynnik ów musi wynosić ponad 2,1. Zwyczajnie więc wymieramy jako naród. Nasz wynik demograficzny zbliża się do tego, jaki osiągają niektóre od lat pogrążone w wojnach kraje afrykańskie.

Być może wcale nie jest to przypadek, ale właśnie istotna informacja, iż od jakiegoś czasu przeciwko Polakom (i nie tylko) toczy się regularna wojna na wyniszczenie, w każdym tego słowa znaczeniu. To jedna z przyczyn, a zarazem skutek kryzysu cywilizacyjnego i ekonomicznego, w jakim pogrąża się cała Europa i w jeszcze szybszym tempie Polska.

Nie pomoże zaklinanie rzeczywistości w postaci magicznych danych z zakresu makroekonomii, nie pomogą zapewnienia o przechodzeniu przez kryzys suchą stopą, nie pomoże wróżenie z trendów światowej gospodarki i mówienie o potrzebie innowacyjności, a nawet poprawie konkurencyjności, jeśli nie dostrzeże się problemu podstawowego dla kraju. Starzejące się szybko społeczeństwo traci dynamizm i chęć do rozwoju oraz każdej formy ekspansji, w tym ekonomicznej. Społeczeństwa, które nie chcą wydawać na świat dzieci, padają ofiarą własnego egoizmu – zamiast oczekiwanego spokoju czeka je nędza i poniewierka samotnych staruszków. Nie ma takiego systemu emerytalnego na świecie, który zagwarantowałby bezpieczną starość, jeśli liczba ludzi młodych oraz rodzących się dzieci będzie mniejsza od liczby emerytów. Żaden system fiskalny i żadna opieka socjalna nie wytrzymają takich obciążeń. Stoimy przed wizją tabunów starców szukających jedzenia po śmietnikach.

Oczywiście państwo dzięki odpowiedniej polityce i opiece prawnej może dość skutecznie sprzyjać lub przeszkadzać rodzinie. W Polsce, niestety, od lat kolejne ekipy rządzące konsekwentnie ograniczają przyrost naturalny Polaków. Dyskusje polityków i ­ekspertów w środkach masowego przekazu zazwyczaj ograniczają się do kwestii długości urlopów macierzyńskich, liczby żłobków i przedszkoli, różnego rodzaju zapomóg i zasiłków oraz zmuszania pracodawców do ponoszenia kosztów związanych z przedłużającymi się urlopami.

 

Najczęściej jednak zapomina się, lub celowo przemilcza, że państwo może skutecznie wspierać rodzinę przez odpowiednią politykę fiskalną. Zdrowe polskie rodziny nie potrzebują od państwa jałmużny w postaci zasiłków, tylko likwidacji złodziejskich stawek podatkowych w rozliczaniu rodzin oraz skrajnie niesprawiedliwych, drakońskich stawek podatku VAT. Stosunkowo niedawno rząd polski podniósł te stawki do lichwiarskiej wysokości i obarczył nimi produkty dla dzieci. Każdy zdrowo myślący człowiek wie, że rodzice małych dzieci kupują nieporównanie więcej artykułów pierwszej potrzeby niż osoby bezdzietne. W związku z tym rodziny są karane częściej płaconym podatkiem obrotowym od ubrań, produktów żywnościowych i wielu usług. W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, gdzie polityka fiskalna sprzyja rodzinom, państwo polskie chce z nich zdzierać, dając w zamian jałmużny wystarczające na zakup taniego wózka. Ale jak tu mówić o prorodzinnej polityce państwa, w którym stawka VAT na prezerwatywy wynosi 8 procent, a na produkty dla dzieci 23 procent… 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pisząc o obniżeniu kosztów pracy mam na myśli obniżenie kosztów prowadzenia działalności (podatków, składek etc.) . Na rynku działa prawo popytu i podaży, aby pracownik więcej zarobił musi być więcej miejsc pracy aby pracodawcy walczyli o pracownika. Począwszy od lat 90tych liczba urzędników wzrosła kilkakrotnie, a sejm codziennie uchwala nowe ustawy (nawet tego nie czytają tylko głosują). Nie są to dogodne warunki dla rozwoju narodu. A jeżeli chodzi o ZUS to jest bankrutem coraz więcej emerytów,coraz starsze społeczeństwo i coraz większe zadłużenie. Każdy jest kowalem swojego losu i powinien wyciągnąć prosty wniosek że najlepszą inwestycją na przyszłość są własne dzieci - dobrze wychowane. Wcale nie trzeba ich rozpieszczać,skromne życie to wartość dla chrześcijanina. Niektórzy przesadnie płaczą nad swoim losem. Przed wojną ludzie żyli w dużo skromniejszych warunkach i nie bali się mieć wielodzietnych rodzin. Może za bardzo wierzymy mamonie, a za mało Panu Bogu.
ponad 6 lat temu / Śmiesław
 
Oby ZUS padł jak najszybciej ! Przeżyją wyłącznie rodzice posiadające kilkoro dzieci. Taki przykład podziała na innych. Nic tak nie uczy rozumu jak brak pinindzy. A śmiecie będą segregowane.
ponad 6 lat temu / Tor
 
Do Kamil - CD. Nie sieją/sadzą a chcieliby zebrać jak największy plon. W tym jest problem - najpierw trzeba zainwestować (także w człowieka). Jak Twoim zdaniem młodzi ludzie mogliby zajmować się swoimi dziećmi jeśli oboje (mąż i żona pracują na "śmieciówkach"). Ja jeszcze nie mam dzieci ale na bonę (opiekunkę dla nich) mnie nie stać. Poza tym jak zająć się swoimi pociechami pracując 480h/miesiąc... Reasumując, socjal rozleniwia leniwego ale nie pracowitego i uczciwego. Dziś to Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w Europie PS., Śmiesław, co do podatków zgoda ale jak rozumiesz obniżenie kosztów pracy? Bo wiesz, każdy to rozumie inaczej. Tylko pracodawcy/zleceniodawcy są zgodni - najlepiej zwolnić część pracowników, zrzucić obowiązki na pozostałych pracujących, zostawić te same stawki płac(a najlepiej je obniżyć...)i żeby pracowali chociaż godzinę dłużej niż dotychczas... Pozdrawiam.
ponad 6 lat temu / Ochroniarz
 
Do Kamil - Wszystko jasne, za studenta zleceniodawca odprowadza znacznie mniejszy podatek (jeśli w ogóle odprowadza...). Na ochroniarzy też wiele firm przyjmuje studentów i rencistów (profesjonalna ochrona - bez ręki, bez oka...:) ). Napisałeś: "Co do wojska, szkoły itd. to zupełnie inny problem". Otóż NIE - wojskowi szybciej przechodzą na emeryturę, mają "służbowe" mieszkania lub dopłaca administracja wojskowa (także tym, którzy pracują za biurkiem jako urzędasy). A szkoły? Chociażby dopłata do obiadów dla dzieci z ubogich rodzin - taka pomoc moim zdaniem jest bardzo potrzebna; szpitale? Co ma zrobić człowiek, który poważnie zachorował, jest jedynym żywicielem rodziny a nie stać go na podjęcie leczenia? Uczelnie? Słyszałeś o stypendiach dla studentów? (tych zdolnych, i tych, których rodziny żyją na progu biedy). Ja za to znam wiele osób, którym umowy śmieciowe nie odpowiadają. Możemy się licytować...:)). Przedsiębiorcy prywatni są bardzo cwani. CDN.
ponad 6 lat temu / Ochroniarz
 
Nic tu nie pomogą socjalne przywileje. Po pierwsze dla tego że żeby coś dać trzeba jeszcze więcej zabrać. Wzrost obciążeń podatkowych i na ubezpieczenia społeczne podroży koszty pracy, polskie produkty będą niekonkurencyjne (bo za drogie) na unijnym rynku. Efektem wzrostu socjału będzie upadek przedsiębiorstw i wzrost bezrobocia. Wzrost bezrobocia spowoduje łatwy dostęp to taniej siły roboczej. Wniosek: Żeby pracownik był szanowany zamiast zwiększać socjał trzeba obniżać koszty pracy i podatki, bo to jest droga do powstawania nowych miejsc pracy w Polsce.
ponad 6 lat temu / Śmiesław
 
W złodziejskim państwie niemożliwe jest długofalowe inwestowanie na emeryturę , no chyba zostało jeszcze póki co złoto fizyczne i tylko ono jako pewnik.
ponad 6 lat temu / cynik
 
 

– 100 lat temu na gruncie naukowym mogliśmy mieć wątpliwości co do tego, czy celowe doprowadzenie do poronienia na wczesnym etapie ciąży jest dopuszczalne. Współczesna nauka wyjaśniła wszelkie wątpliwości co do momentu powstania nowego człowieka – jest nim zapłodnienie – i dlatego stosowanie tzw. „pigułki po” należy uznać za formę aborcji – mówi w rozmowie z PCh24.pl Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.