DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Bomba już tyka?


Strona główna   >   PCH

Bomba już tyka?

Niemal nieoczekiwanie oficjalne czynniki rządowe (w tym sam prezydent), a za nimi media podjęły zapomniany dotychczas w Polsce temat tragicznej sytuacji demograficznej naszego narodu. Trwający od lat proces dramatycznego spadku przyrostu naturalnego sytuuje nas na trzecim od końca miejscu w Europie (przed Rumunią i Węgrami) oraz na 212. miejscu na świecie (na 224 badane w tym roku państwa). Współczynnik dzietności w Polsce, czyli liczba dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym wynosi obecnie około 1,28. A przyjmuje się, że aby można było mówić o zastępowalności pokoleń, współczynnik ów musi wynosić ponad 2,1. Zwyczajnie więc wymieramy jako naród. Nasz wynik demograficzny zbliża się do tego, jaki osiągają niektóre od lat pogrążone w wojnach kraje afrykańskie.

Być może wcale nie jest to przypadek, ale właśnie istotna informacja, iż od jakiegoś czasu przeciwko Polakom (i nie tylko) toczy się regularna wojna na wyniszczenie, w każdym tego słowa znaczeniu. To jedna z przyczyn, a zarazem skutek kryzysu cywilizacyjnego i ekonomicznego, w jakim pogrąża się cała Europa i w jeszcze szybszym tempie Polska.

Nie pomoże zaklinanie rzeczywistości w postaci magicznych danych z zakresu makroekonomii, nie pomogą zapewnienia o przechodzeniu przez kryzys suchą stopą, nie pomoże wróżenie z trendów światowej gospodarki i mówienie o potrzebie innowacyjności, a nawet poprawie konkurencyjności, jeśli nie dostrzeże się problemu podstawowego dla kraju. Starzejące się szybko społeczeństwo traci dynamizm i chęć do rozwoju oraz każdej formy ekspansji, w tym ekonomicznej. Społeczeństwa, które nie chcą wydawać na świat dzieci, padają ofiarą własnego egoizmu – zamiast oczekiwanego spokoju czeka je nędza i poniewierka samotnych staruszków. Nie ma takiego systemu emerytalnego na świecie, który zagwarantowałby bezpieczną starość, jeśli liczba ludzi młodych oraz rodzących się dzieci będzie mniejsza od liczby emerytów. Żaden system fiskalny i żadna opieka socjalna nie wytrzymają takich obciążeń. Stoimy przed wizją tabunów starców szukających jedzenia po śmietnikach.

Oczywiście państwo dzięki odpowiedniej polityce i opiece prawnej może dość skutecznie sprzyjać lub przeszkadzać rodzinie. W Polsce, niestety, od lat kolejne ekipy rządzące konsekwentnie ograniczają przyrost naturalny Polaków. Dyskusje polityków i ­ekspertów w środkach masowego przekazu zazwyczaj ograniczają się do kwestii długości urlopów macierzyńskich, liczby żłobków i przedszkoli, różnego rodzaju zapomóg i zasiłków oraz zmuszania pracodawców do ponoszenia kosztów związanych z przedłużającymi się urlopami.

 

Najczęściej jednak zapomina się, lub celowo przemilcza, że państwo może skutecznie wspierać rodzinę przez odpowiednią politykę fiskalną. Zdrowe polskie rodziny nie potrzebują od państwa jałmużny w postaci zasiłków, tylko likwidacji złodziejskich stawek podatkowych w rozliczaniu rodzin oraz skrajnie niesprawiedliwych, drakońskich stawek podatku VAT. Stosunkowo niedawno rząd polski podniósł te stawki do lichwiarskiej wysokości i obarczył nimi produkty dla dzieci. Każdy zdrowo myślący człowiek wie, że rodzice małych dzieci kupują nieporównanie więcej artykułów pierwszej potrzeby niż osoby bezdzietne. W związku z tym rodziny są karane częściej płaconym podatkiem obrotowym od ubrań, produktów żywnościowych i wielu usług. W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, gdzie polityka fiskalna sprzyja rodzinom, państwo polskie chce z nich zdzierać, dając w zamian jałmużny wystarczające na zakup taniego wózka. Ale jak tu mówić o prorodzinnej polityce państwa, w którym stawka VAT na prezerwatywy wynosi 8 procent, a na produkty dla dzieci 23 procent… 


DATA: 2013-07-10 08:06
AUTOR: SŁAWOMIR SKIBA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pisząc o obniżeniu kosztów pracy mam na myśli obniżenie kosztów prowadzenia działalności (podatków, składek etc.) . Na rynku działa prawo popytu i podaży, aby pracownik więcej zarobił musi być więcej miejsc pracy aby pracodawcy walczyli o pracownika. Począwszy od lat 90tych liczba urzędników wzrosła kilkakrotnie, a sejm codziennie uchwala nowe ustawy (nawet tego nie czytają tylko głosują). Nie są to dogodne warunki dla rozwoju narodu. A jeżeli chodzi o ZUS to jest bankrutem coraz więcej emerytów,coraz starsze społeczeństwo i coraz większe zadłużenie. Każdy jest kowalem swojego losu i powinien wyciągnąć prosty wniosek że najlepszą inwestycją na przyszłość są własne dzieci - dobrze wychowane. Wcale nie trzeba ich rozpieszczać,skromne życie to wartość dla chrześcijanina. Niektórzy przesadnie płaczą nad swoim losem. Przed wojną ludzie żyli w dużo skromniejszych warunkach i nie bali się mieć wielodzietnych rodzin. Może za bardzo wierzymy mamonie, a za mało Panu Bogu.
ponad 7 lat temu / Śmiesław
 
Oby ZUS padł jak najszybciej ! Przeżyją wyłącznie rodzice posiadające kilkoro dzieci. Taki przykład podziała na innych. Nic tak nie uczy rozumu jak brak pinindzy. A śmiecie będą segregowane.
ponad 7 lat temu / Tor
 
Do Kamil - CD. Nie sieją/sadzą a chcieliby zebrać jak największy plon. W tym jest problem - najpierw trzeba zainwestować (także w człowieka). Jak Twoim zdaniem młodzi ludzie mogliby zajmować się swoimi dziećmi jeśli oboje (mąż i żona pracują na "śmieciówkach"). Ja jeszcze nie mam dzieci ale na bonę (opiekunkę dla nich) mnie nie stać. Poza tym jak zająć się swoimi pociechami pracując 480h/miesiąc... Reasumując, socjal rozleniwia leniwego ale nie pracowitego i uczciwego. Dziś to Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w Europie PS., Śmiesław, co do podatków zgoda ale jak rozumiesz obniżenie kosztów pracy? Bo wiesz, każdy to rozumie inaczej. Tylko pracodawcy/zleceniodawcy są zgodni - najlepiej zwolnić część pracowników, zrzucić obowiązki na pozostałych pracujących, zostawić te same stawki płac(a najlepiej je obniżyć...)i żeby pracowali chociaż godzinę dłużej niż dotychczas... Pozdrawiam.
ponad 7 lat temu / Ochroniarz
 
Do Kamil - Wszystko jasne, za studenta zleceniodawca odprowadza znacznie mniejszy podatek (jeśli w ogóle odprowadza...). Na ochroniarzy też wiele firm przyjmuje studentów i rencistów (profesjonalna ochrona - bez ręki, bez oka...:) ). Napisałeś: "Co do wojska, szkoły itd. to zupełnie inny problem". Otóż NIE - wojskowi szybciej przechodzą na emeryturę, mają "służbowe" mieszkania lub dopłaca administracja wojskowa (także tym, którzy pracują za biurkiem jako urzędasy). A szkoły? Chociażby dopłata do obiadów dla dzieci z ubogich rodzin - taka pomoc moim zdaniem jest bardzo potrzebna; szpitale? Co ma zrobić człowiek, który poważnie zachorował, jest jedynym żywicielem rodziny a nie stać go na podjęcie leczenia? Uczelnie? Słyszałeś o stypendiach dla studentów? (tych zdolnych, i tych, których rodziny żyją na progu biedy). Ja za to znam wiele osób, którym umowy śmieciowe nie odpowiadają. Możemy się licytować...:)). Przedsiębiorcy prywatni są bardzo cwani. CDN.
ponad 7 lat temu / Ochroniarz
 
Nic tu nie pomogą socjalne przywileje. Po pierwsze dla tego że żeby coś dać trzeba jeszcze więcej zabrać. Wzrost obciążeń podatkowych i na ubezpieczenia społeczne podroży koszty pracy, polskie produkty będą niekonkurencyjne (bo za drogie) na unijnym rynku. Efektem wzrostu socjału będzie upadek przedsiębiorstw i wzrost bezrobocia. Wzrost bezrobocia spowoduje łatwy dostęp to taniej siły roboczej. Wniosek: Żeby pracownik był szanowany zamiast zwiększać socjał trzeba obniżać koszty pracy i podatki, bo to jest droga do powstawania nowych miejsc pracy w Polsce.
ponad 7 lat temu / Śmiesław
 
W złodziejskim państwie niemożliwe jest długofalowe inwestowanie na emeryturę , no chyba zostało jeszcze póki co złoto fizyczne i tylko ono jako pewnik.
ponad 7 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.