DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Boliwia: Jeanine Anez tymczasową prezydent kraju

Boliwia: Jeanine Anez tymczasową prezydent kraju
Fot. Reuters / Forum

Senator Jeanine Anez opozycyjnej partii Jedność Demokratyczna została powołana na tymczasową prezydent Boliwii na miejsce dotychczasowego szefa państwa, Evo Moralesa, który 10 listopada ustąpił z urzędu. Miejscowi biskupi wezwali mieszkańców do „spoglądania w przyszłość z nadzieją”. Podkreślili przy tym, że w kraju nie było zamachu stanu.

 

Nowa prezydent zapewniła w swym pierwszym przemówieniu o osobistym zobowiązaniu do „podjęcia wszelkich inicjatyw niezbędnych do uspokojenia kraju” i do poprowadzenia Boliwii ku nowym wyborom. Wybór Anez podważył były prezydent, przebywający obecnie w Meksyku, gdzie uzyskał azyl polityczny. Według niego mianowanie pani senator jest „pełzającym zamachem stanu”.

 

Sam Morales, który był pierwszym Boliwijczykiem pochodzenia indiańskiego, wybranym na najwyższy urząd w państwie, ustąpił z tego stanowiska po 13 latach rządów w wyniku wielkich napięć, do jakich dochodziło tam szczególnie w wojsku. Kryzys polityczny pogłębił się w wyniku silnych protestów ze strony opozycji po wyborach prezydenckich z 20 października, wygranych przez Moralesa, które szybko wzbudziły podejrzenia, iż zostały sfałszowane. Potwierdził je raport, ogłoszony przez Organizację Państw Amerykańskich, która śledziła przebieg wyborów, a który stwierdzał szereg poważnych nieprawidłowości w czasie wyborów.

 

Po ogłoszeniu wyników głosowania od kilku tygodni kraj był widownią gwałtownych protestów antyrządowych, które pociągnęły za sobą – według prokuratury generalnej – śmierć co najmniej 7 osób. Prokurator generalny Juan Lanchipa Ponce wezwał ludność do „przywrócenia spokoju” i do zaprzestania aktów przemocy.


W niedzielę biskupi boliwijscy wydali oświadczenie, w którym ponownie zaapelowali o pokój w kraju, podkreślając, że to, co się teraz dzieje, nie jest zamachem stanu. „Wzywamy do zrozumienia i pokoju między wszystkimi mieszkańcami” – napisali hierarchowie. Podkreślili, że „przyszłość Boliwii buduje się w poszanowaniu norm konstytucyjnych oraz zapewniając przedstawicielom narodu na stanowiskach, aby działali zgodnie z sumieniem i szukali dobra wspólnego”. Zachęcili też do „budowania Boliwii w pokoju” oraz poprosili polityków, aby „działali na rzecz konstytucyjnego wyjścia z zaistniałej sytuacji”.

 

Episkopat przypomniał, że „Jezus Chrystus wzywa nas do szukania pokoju ze wszystkimi”, wyrażając przy tym życzenie, aby „w kraju zapanował pokój, aby nie dochodziło już do aktów agresji wobec siebie nawzajem i aby poglądy nie były przyczyną gwałtownych starć”. „Spoglądamy w przyszłość z nadzieją i w pokoju budujmy nadal Boliwię” – zaapelowali pasterze tamtejszego Kościoła.

 

Źródło: KAI

RoM


DATA: 2019-11-14 14:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.