DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Boli ich patriotyzm. Wspólny front „Polityki” i „Tygodnika Powszechnego” przeciw dumie narodowej

Boli ich patriotyzm. Wspólny front „Polityki” i „Tygodnika Powszechnego” przeciw dumie narodowej
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Czy patriotyzm należy krytykować? Chociaż nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jest to wartość bezwzględnie pozytywna, to dwa tygodniki: „Powszechny” oraz „Polityka”, mają w tej materii zastrzeżenia. Lewicowemu medium nie podoba się moda na odzież z symbolami narodowymi, zaś formalnie katolickiemu pismu czczenie rocznicy powstania warszawskiego przez ONR.

 

Co ciekawe, antypatriotyczny wydźwięk tygodnika, którego redaktorem naczelnym był przez dekady wpływowy komunistyczny aparatczyk i premier PRL – Mieczysław Rakowski – jest mniej ostry, niż pociski wystrzeliwane z krakowskiej redakcji czasopisma katolickiego.

 

„Polityka” opisuje zjawisko mody na patriotyzm, starając się jednak zachować pozory obiektywizmu i dziennikarskiej rzetelności. Nie obywa się jednak bez złośliwości i krytyki. Ciężko jednak dziwić się pismu lewicowemu, gdy kpi z chińskich podróbek odzieży patriotycznej sprzedawanej w różnych miejscach, niekoniecznie prestiżowych butikach. Wszak od lewicy patriotyzmu wymagać nie należy, a krytyka została złagodzona również dlatego, że jako „koszulkowych patriotów” opisano również działaczy opozycji, w tym KOD.

 

„U antropologa Wojciecha Burszty, w głębszym planie, nasilenie tradycyjnej symboliki patriotycznej budzi niepokój. Bo wyraża powrót do plemienności, do myślenia wąskiego, narodowego w schematycznych kategoriach, nieufności wobec obcych i swoich, ale innych. Nic dobrego. A coraz bardziej złożone problemy świata są dla tej plemienności pożywnym paliwem. Na razie im bardziej biało-czerwono, tym bardziej osobno. I coraz mniej kolorowo” – ubolewa ekspert zacytowany przez tygodnik.

 

Wypowiadane z niesmakiem tezy o „plemienności” patriotów noszących koszulki z motywami Polski Walczącej czy Narodowych Sił Zbrojnych są jednak w tekście „Polityki” dodatkiem. Z kolei w „Tygodniku Powszechnym” swego rodzaju obrzydzenie dla patriotyzmu dominuje. Towarzyszy mu – przypomnijmy: pismu katolickiemu – sceptycyzm wobec zwrotu człowieka do rodziny! Zamiast nich autorka, Magdalena Kicińska, wolałaby widzieć aktywność ludzi w partiach i stowarzyszeniach. Tezy rodem z marksizmu!

 

„Państwo wydaje się dziś nieefektywne, kapitalizm przechodzi proces zmian, za który znów płacą najsłabsi, ludzie potrzebują odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Nie znajdują go w zużytych w ich mniemaniu, ponoszących winę za ten stan rzeczy formach wspólnotowych – ani w stowarzyszeniach, ani w partiach politycznych. Szukają bliższej, tradycyjnej struktury – rodziny. Plemienia. A plemię to siła, dyscyplina, hierarcha. Bezpieczeństwo braku wątpliwości” – czytamy w „TP”.

 

Publicystka tygodnika katolickiego, nie różni się zbytnio od aktywistów skrajnej lewicy, gdyż walkę z rasizmem i faszyzmem (częściej domniemanym niż prawdziwym), chciałaby położyć na barki marksistowskich stowarzyszeń i zawodowych łowców wszystkiego, co prawicowe. Opisując rozwój organizacji narodowych (a więc mówiąc językiem lewicy: faszystowskich) pisze: „Ale to się nie stało – ani nagle, ani przedwczoraj. To się wydarzyło – każdego tygodnia, co miesiąc, w ciągu ostatnich lat. Można dokładnie odtworzyć tę drogę. Brunatna księga prowadzona przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej nieprzerwalnie od 20 lat odnotowuje przypadki agresji i dyskryminacji na tle rasistowskim, antysemickim i ksenofobicznym. I za każdym razem przy publikacji kolejnego tomu komentowana była zdawkowym – i nieprawdziwym, ale uspokajającym i zwalniającym z odpowiedzialności zaklęciem: to margines” – czytamy.

 

Stowarzyszenie Nigdy Więcej to zawodowi tropiciele wszystkiego, co prawicowe - a w ich języku "faszystowskie". Organizacja swego czasu współpracowała z Polskim Związkiem Piłki Nożnej w ramach zwalczania rasizmu i „rasizmu” na polskich stadionach. Powstała nawet specjalna broszura „Symbole rasistowskie” dla sędziów, działaczy i dziennikarzy, która zawiera nie tylko symbolikę neonazistowską, ale również patriotyczną, gdyż i na nią jest jak widać zapis.

 

Alians został jednak zakończony przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka po fatalnym donosie, jakiego dopuścili się lewacy. W wyniku ich interwencji zamknięto stadion warszawskiej Legii na rewanżowy mecz Ligi Mistrzów ze Steauą Bukareszt z powodu obecności tam „symboli zakazanych”. Problemy z powodu antyrasistów miał również poznański Lech.

 

Lewacy z Nigdy Więcej współpracują z UEFA i FIFA w ramach organizacji „Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie” (Football Against Racism in Europe; FARE).

 

Z kolei wydawana przez „Nigdy Więcej” a za pieniądze Fundacji Batorego „Brunatna Księga” jako rasistowskie uznała nie tylko znienawidzone przez lewactwo Radio Maryja czy jako rasistę publicystę Stanisława Michalkiewicza, ale również centrowego polityka PO (a dzisiaj PiS) Jarosława Gowina.

 

Czy Nigdy Więcej to stosowny autorytet dla katolickiej – formalnie – publicystyki? Ona sama nie widzi w tym problemu i wprost zachęca do wspierania antypatriotycznych środowisk w celu umożliwienia im walki z „rasizmem”:

 

„Można też wspierać organizacje, które działają w tym  obszarze – monitorują, edukują, jak choćby Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita czy Stowarzyszenie Nigdy Więcej” – zachęca w katolickim „Tygodniku Powszechnym” Magdalena Kicińska, która z trwogą obserwując marsz ONR 1 sierpnia pomyślała o… Jacku Kuroniu (napisała o nim – jako o autorytecie w dziedzinie politycznej – dwukrotnie!).

 

Ewentualne zagrożenie totalitaryzmem nie przywodzi na myśl katolickiej publicystce papieskich encyklik krytykujących takie reżimy czy chociażby życia św. Jana Pawła II, który był aktywny i cierpiał pod dwoma takimi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim bolszewizmem. Zamiast tego myśli Magdaleny Kicińskiej kierują się w stronę lewicowego polityka, któremu z Kościołem nie było po drodze.

 

O antyfaszystowski głos w Twoim domu zadbał również redaktor senior „TP”, ks. Adam Boniecki, który we wstępniaku napisał o marszu mazowieckiego ONR jako o „ponurym pochodzie” i skontrastował go z radosnymi Światowymi Dniami Młodzieży. Kapłan nie zauważył jednak, że w trakcie ŚDM wolontariat w katedrze sprawowali inni „źli” narodowcy – działacze Młodzieży Wszechpolskiej, którzy służyli pomocą pielgrzymom z różnych krajów i różnych narodowości przez cały czas trwania ŚDM. Księdzu Bonieckiemu trzeba jednak oddać, że w swojej krytyce powołała się nie na Kuronia, a na papieskie encykliki. Czy jednak wykorzystywanie antynazistowskiej „Mit brennender Sorge” do politycznej walki z polskimi narodowcami jest stosowne?

 

 

Michał Wałach
  


DATA: 2016-08-11 13:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@trooper: Próbuję być obiektywny. Faszyzm w klasycznym wydaniu (Włochy Mussoliniego, Hiszpania "wczesnego" Franco) jest antywolnościowy, lecz nowoczesny faszyzm podparty gospodarczym liberalizmem (zwłaszcza Chile Pinocheta, Chiny od reform kapitalistycznyc Denga Xiaopinga) jest jak najbardziej wolnościowy. Niektórzy się obrażą, że nazywam Pinocheta faszystą, tylko że nie ma się co obrażać. Skoro lewica protestuje i antyfaszyści się ujawniają, to tylko być dumnym!
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
GW od TP różni się coraz mniej i niedługo będzie to tylko różnica tytułów
ponad 3 lata temu / Remi
 
Trzeba,koniecznie,przeczytać ze zrozumieniem ocenę "TP", stylu patriotyzmu reprezentowanego przez ONR,a nie mieszać wszystkiego co tylko przyjdzie na myśl,bez ładu składu,Boga,faszyzmu i co by tu jeszcze,aby się wyżyć w emocjach ukierunkowanych na coś co nie istnieje w rzeczywistości.
ponad 3 lata temu / NN
 
@Wolnościowiec Przyganiał kocioł garnkowi. Sam się śmiałeś z lewaczki Ludmiły co myła nagrobek Bieruta, a pracuje w kapitalistycznym banku. Tymczasem człowiek o nicku Wolnościowiec jest za faszyzmem- systemem antywolnościowym. Wcześniej protestował przeciwko Komunistycznej Młodzieży Polskiej jako organizacji promującej totalitaryzm, tymczasem sam wyrażasz się pozytywnie o faszyzmie
ponad 3 lata temu / trooper
 
To jest straszne, te wszystkie bzdury z Tygodnika Powszechnego. Od A do Z! Kryzys kapitalizmu? To dobrze, że się ciągle rynek zmienia - to oznacza postęp! Bezrobocie spada, tylko się cieszyć! Człowiek wraca do tradycyjnych wartości, gdy powstają nowe mody przyniesione z Zachodu, gdy panoszy się zgnilizna moralna, a państwo zniewala jednostkę wysokimi podatkami i zasiłkami, które są przepijane i mnożą patologie. I nie wiem, dlaczego tak redaktorka gnębi naszych stadionowych patriotów, dlaczego przeszkadza jej wolność słowa, z której korzystają młodzi wznosząc pełne Bożego Miłosierdzia okrzyki antykomunistyczne i antyterrorystyczne. Trzeba być człowiekiem pełnym nienawiści, by udawać troskę, że niby rodzi się nam zły faszyzm. Nie istnieje coś takiego. Faszyzm jest dobry, bo jednoczy naród i tego nam dziś trzeba jak nigdy. Indywidualizm jest dobry w gospodarczym życiu człowieka, w życiu obyczajowym faszyzm może prowadzić jedynie do zbawienia wielu dusz. To złe?
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Na szczescie sa ksieza odmiennych zdan od wyniesionych medialnie lewakow.Dla tych co nie wiedza ks. Jacek Miedlar nadaje na youtube -narodowosciowo z Bogiem,honorem i ojczyzna.
ponad 3 lata temu / potato
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.