DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   KOŚCIÓŁ

Bolesna rana całego chrześcijaństwa


12 czerwca 1453 roku papieski legat do Świętego Cesarstwa Rzymskiego biskup sieneński Enneasz Sylwiusz Piccolomini, opisując w liście do papieża Mikołaja V sytuację Kościoła na Starym Kontynencie, stwierdził: Zostaliśmy pokonani i powaleni w Europie. Słowa te ów legat, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowego humanizmu, napisał pod świeżym wrażeniem zdobycia przez Turków największego chrześcijańskiego miasta na świecie – Konstantynopola, na wieść o zamienieniu przez zwycięskich muzułmanów największej w świecie chrześcijańskiej świątyni – bazyliki Hagia Sofia – w meczet.

 

Te same słowa, które skierował do papieża Mikołaja V, Piccolomini powtórzył w roku 1454, przemawiając na sejmie Rzeszy we Frankfurcie nad Menem, gdy wzywał władców niemieckich do wzięcia udziału w wyprawie przeciw Turkom, aby odbić z ich rąk Konstantynopol, gdzie rozlano tyle chrześcijańskiej krwi, jak nigdy przedtem i gdzie tak straszliwie wstrząśnięto naszą religią.

W 1458 roku autor tych słów został wyniesiony na Stolicę Piotrową i jako papież Pius II był wielkim orędownikiem zorganizowania wyprawy krzyżowej, która miała wyswobodzić dwa szczególne dla wszystkich chrześcijan miejsca: Grób Święty w Jerozolimie oraz Nowy Rzym – Konstantynopol. Śmierć zastała Piusa II w 1464 roku w porcie w Ankonie. Umierał przybity nikłym odzewem, z jakim spotkało się jego wezwanie skierowane do władców i ludów chrześcijańskich, by oswobodzić Ziemię Świętą i Konstantynopol.

 

Na wschodnich rubieżach Christianitas Jan Długosz (w przyszłości arcybiskup Lwowa) pisał w tym samym czasie w swoich Rocznikach Przesławnego Królestwa Polskiego, że utrata przez chrześcijan Konstantynopola była jak wyłupienie chrześcijaństwu jednego oka.

Zwróćmy uwagę, jaki duch autentycznego poczucia jedności całego Kościoła oddychającego „dwoma płucami” przebijał z tych wypowiedzi. Mimo że od roku 1054 Kościół Wschodni trwał w schizmie od Stolicy Piotrowej (unia florencka z 1439 roku nie zdążyła już zagoić ran), to jednak zdobycie Konstantynopola odczuwano w całej Christianitas jako bolesną ranę dotykającą wszystkich wyznawców Chrystusa. Pamiętano w Kościele łacińskim, że wspaniała bazylika Bożej Mądrości (Hagia Sofia), wybudowana w VI wieku na rozkaz cesarza Justyniana Wielkiego była konsekrowana jako katedra katolicka i taką pozostawała przez niemal pół tysiąca lat. W tym sensie ta wspaniała świątynia była także nasza.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 

W poniedziałek Stany Zjednoczone i Polska zawarły porozumienie w sprawie energii jądrowej. Warszawa ma zakupić od firm amerykańskich technologię jądrową wartą 18 mld dol. – poinformował amerykański Departament Energii. Jednocześnie były ambasador USA w Niemczech, wspierający kampanię Donalda Trumpa, przypomniał o korzyściach wynikających dla Polaków z polityki wizowej.

 

 
 

„Aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby. Powszechnie usuwane są ciąże, w których stwierdza się np. zespół Downa – chorobę, z którą żyją miliony osób. Pracują, są aktorami, sportowcami… Czują i kochają. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka, stojąc na straży podstawowego prawa człowieka do życia, popiera poselski wniosek o uznanie aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją” zaznacza w komunikacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Kary za brak lub nieprawidłowe założenie maski będą dwukrotnie wyższe. Prawo ich nakładania przysługiwać będzie nie tylko policji, ale także straży miejskiej i straży ochrony kolei.  

 

 

Nie ma zgody na dominację na uczelniach poglądów lewicowo-liberalnych zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe, ale przenikają również do szkolnictwa średniego i podstawowego – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nowy minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

 

Po sukcesie Marszu dla Życia i Rodziny Centrum Życia i Rodziny nie zwalnia tempa. Już niebawem - bo 22 X 2020 - organizuje konferencję "Utopia tęczowej rewolucji", a już teraz udostępnia niezwykłą publikację „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” - zestaw rzeczowych argumentów za ochroną życia - dostępnych dla każdego na: https://kompendiumprolife.pl/ Łukasz Karpiel zaprasza na rozmowę z Pawłem Ozdobą, prezesem CŻiR.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.