DZIŚ JEST:   02   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Świętych Aniołów Stróżów
Św. Tomasza z Herefordu, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   KOŚCIÓŁ

Bolesna rana całego chrześcijaństwa


12 czerwca 1453 roku papieski legat do Świętego Cesarstwa Rzymskiego biskup sieneński Enneasz Sylwiusz Piccolomini, opisując w liście do papieża Mikołaja V sytuację Kościoła na Starym Kontynencie, stwierdził: Zostaliśmy pokonani i powaleni w Europie. Słowa te ów legat, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowego humanizmu, napisał pod świeżym wrażeniem zdobycia przez Turków największego chrześcijańskiego miasta na świecie – Konstantynopola, na wieść o zamienieniu przez zwycięskich muzułmanów największej w świecie chrześcijańskiej świątyni – bazyliki Hagia Sofia – w meczet.

 

Te same słowa, które skierował do papieża Mikołaja V, Piccolomini powtórzył w roku 1454, przemawiając na sejmie Rzeszy we Frankfurcie nad Menem, gdy wzywał władców niemieckich do wzięcia udziału w wyprawie przeciw Turkom, aby odbić z ich rąk Konstantynopol, gdzie rozlano tyle chrześcijańskiej krwi, jak nigdy przedtem i gdzie tak straszliwie wstrząśnięto naszą religią.

W 1458 roku autor tych słów został wyniesiony na Stolicę Piotrową i jako papież Pius II był wielkim orędownikiem zorganizowania wyprawy krzyżowej, która miała wyswobodzić dwa szczególne dla wszystkich chrześcijan miejsca: Grób Święty w Jerozolimie oraz Nowy Rzym – Konstantynopol. Śmierć zastała Piusa II w 1464 roku w porcie w Ankonie. Umierał przybity nikłym odzewem, z jakim spotkało się jego wezwanie skierowane do władców i ludów chrześcijańskich, by oswobodzić Ziemię Świętą i Konstantynopol.

 

Na wschodnich rubieżach Christianitas Jan Długosz (w przyszłości arcybiskup Lwowa) pisał w tym samym czasie w swoich Rocznikach Przesławnego Królestwa Polskiego, że utrata przez chrześcijan Konstantynopola była jak wyłupienie chrześcijaństwu jednego oka.

Zwróćmy uwagę, jaki duch autentycznego poczucia jedności całego Kościoła oddychającego „dwoma płucami” przebijał z tych wypowiedzi. Mimo że od roku 1054 Kościół Wschodni trwał w schizmie od Stolicy Piotrowej (unia florencka z 1439 roku nie zdążyła już zagoić ran), to jednak zdobycie Konstantynopola odczuwano w całej Christianitas jako bolesną ranę dotykającą wszystkich wyznawców Chrystusa. Pamiętano w Kościele łacińskim, że wspaniała bazylika Bożej Mądrości (Hagia Sofia), wybudowana w VI wieku na rozkaz cesarza Justyniana Wielkiego była konsekrowana jako katedra katolicka i taką pozostawała przez niemal pół tysiąca lat. W tym sensie ta wspaniała świątynia była także nasza.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

1413 – wobec zagrożenia ze strony Krzyżaków w Horodle nad Bugiem została zawarta nowa unia polsko-litewska. Na podstawie porozumienia utrzymano nadal godność Wielkiego Księcia Litewskiego, jednakże jego wybór miał być każdorazowo uzgadniany z Polakami. Także w przypadku bezpotomnej śmierci króla polskiego, Litwini mieli wziąć udział w wyłonieniu nowego władcy.

 
 

W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne analizy dotyczące Wszystkich Świętych i ogłoszenia ewentualnych obostrzeń w związku z tak zwaną pandemią koronawirusa. – W tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Wszystkich Świętych. Być może trzeba będzie ograniczyć przemieszczanie się – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

9 głosów „za”, 9 przeciw i jeden głos wstrzymujący się – taki był wynik głosowania w Radzie Miasta w Świdniku w sprawie uchylenia uchwały o strefie wolnej od ideologii LGBT. W tej sytuacji o wyniku głosowania zadecydował fakt wstrzymania się od głosu radnej Krzysztofy Kamińskiej z Koalicji Obywatelskiej. Kamińska, która z zawodu jest lekarką, tłumaczy, że zagłosowała w ten sposób przez pomyłkę, ponieważ akurat miała ważny telefon służbowy.

 

1 października br. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, adresowaną do wiernych Kościoła katolickiego, ukazującą zaniepokojenie świeckich środowisk katolickich praktyką udzielania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę.

 

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley złożyła propozycję „finansowego zagłodzenia państw, takich jak Polska i Węgry” poprzez zmniejszenie dostępu do funduszy unijnych. W ten sposób polityk uzasadniała w rozmowie z „Deutschland Funk” konieczność „obrony praworządności”, która jej zdaniem jest „nieustannie łamana przez Warszawę i Budapeszt”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.