DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Świat z innej strony

Roman Konik

Bokassa - cesarz nędzarzy


Pokusa silnej, niczym nieograniczonej władzy, przepychu oraz życia w luksusie drzemała i drzemie w ludziach od zawsze. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów walki o realizację tego rodzaju marzeń jest samozwańczy cesarz Afryki Centralnej - Jean Bedel Bokassa. Ten były żołnierz armii francuskiej marzył zawsze, by być tak potężnym jak Napoleon I, stąd jego późniejsza koronacja, wzorowana na koronacji Bonapartego. Bokassa, dokonawszy w 1960 roku zamachu stanu, mianował się dożywotnim prezydentem jednego z 20 najbiedniejszych państw świata - Republiki Środkowoafrykańskiej, którą następnie dekretem zmienił w cesarstwo.

Nękany manią wielkości, urządził ceremonię koronacyjną kosztem jednej piątej budżetu kraju. 4 grudnia 1977 roku "cesarz-elekt" zasiadł na ogromnym pozłacanym tronie w kształcie orła, którego rozpiętość skrzydeł wynosiła 4,5 metra, strojnym w 900 złotych piór. Korona nowego monarchy mieniła się blaskiem dwóch tysięcy diamentów. Płaszcz koronacyjny Bokassy miał długość 20 metrów, był wyszywany w złote pszczoły (symbole Bonapartego) i wysadzany wieloma brylantami. Ceremonia miała miejsce w Palais des Sports w Begui, gdyż mimo usilnych starań Bokassy, Watykan nie zgodził się, by koronacja odbywała się w miejscowej katedrze.

Specjalnie na potrzeby uroczystości utworzono most powietrzny z Paryżem, z którego przerzucono orkiestrę, zawodowych kelnerów, potrawy, szampany, sztuczne ognie i tony kwiatów. Na miesiąc przed koronacją z Francji przybyła grupa najznakomitszych krawców, którzy uszyli pięć tysięcy kostiumów dla szambelanów, stangretów i służby obsługującej uroczystość. Sprowadzono też kopię powozu cesarskiego, wykonaną na tę okazję w Paryżu, oraz najprzedniejsze konie z Normandii (które zdychały podczas koronacji pod równikowym słońcem).
Bokassa na wzór Bonapartego sam się koronował, po czym włożył insygnia władzy na skronie swej żony, agentki rumuńskiej (w sumie miał 17 żon i co najmniej 55 dzieci, których imion nie był w stanie nawet spamiętać). Koronę nowo mianowanego Cesarza Republiki, wykonaną na zamówienie rządu Francji u znanego paryskiego jubilera Arthusa Bertranda, wieńczył 138-karatowy diament. Cała intronizacja kosztowała Republikę 30 milionów dolarów. Była także ekonomicznym grobem państwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie  jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji.

 
 

Po decyzji prezydenta Lublina, który nakazał organizatorom Marszu Równości LGBT zmianę miejsca rozpoczęcia demonstracji, mają oni z tym duży problem. Liczne kontrmanifestacje zajęły już praktycznie wszystkie place, na których mogliby się zgromadzić propagatorzy normalizowania dewiacji. Chcą więc oni zlekceważyć decyzję prezydenta i rozpocząć paradę na placu, na którym trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego.

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec bez granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.