DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Świat z innej strony

Roman Konik

Bokassa - cesarz nędzarzy


Pokusa silnej, niczym nieograniczonej władzy, przepychu oraz życia w luksusie drzemała i drzemie w ludziach od zawsze. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów walki o realizację tego rodzaju marzeń jest samozwańczy cesarz Afryki Centralnej - Jean Bedel Bokassa. Ten były żołnierz armii francuskiej marzył zawsze, by być tak potężnym jak Napoleon I, stąd jego późniejsza koronacja, wzorowana na koronacji Bonapartego. Bokassa, dokonawszy w 1960 roku zamachu stanu, mianował się dożywotnim prezydentem jednego z 20 najbiedniejszych państw świata - Republiki Środkowoafrykańskiej, którą następnie dekretem zmienił w cesarstwo.

Nękany manią wielkości, urządził ceremonię koronacyjną kosztem jednej piątej budżetu kraju. 4 grudnia 1977 roku "cesarz-elekt" zasiadł na ogromnym pozłacanym tronie w kształcie orła, którego rozpiętość skrzydeł wynosiła 4,5 metra, strojnym w 900 złotych piór. Korona nowego monarchy mieniła się blaskiem dwóch tysięcy diamentów. Płaszcz koronacyjny Bokassy miał długość 20 metrów, był wyszywany w złote pszczoły (symbole Bonapartego) i wysadzany wieloma brylantami. Ceremonia miała miejsce w Palais des Sports w Begui, gdyż mimo usilnych starań Bokassy, Watykan nie zgodził się, by koronacja odbywała się w miejscowej katedrze.

Specjalnie na potrzeby uroczystości utworzono most powietrzny z Paryżem, z którego przerzucono orkiestrę, zawodowych kelnerów, potrawy, szampany, sztuczne ognie i tony kwiatów. Na miesiąc przed koronacją z Francji przybyła grupa najznakomitszych krawców, którzy uszyli pięć tysięcy kostiumów dla szambelanów, stangretów i służby obsługującej uroczystość. Sprowadzono też kopię powozu cesarskiego, wykonaną na tę okazję w Paryżu, oraz najprzedniejsze konie z Normandii (które zdychały podczas koronacji pod równikowym słońcem).
Bokassa na wzór Bonapartego sam się koronował, po czym włożył insygnia władzy na skronie swej żony, agentki rumuńskiej (w sumie miał 17 żon i co najmniej 55 dzieci, których imion nie był w stanie nawet spamiętać). Koronę nowo mianowanego Cesarza Republiki, wykonaną na zamówienie rządu Francji u znanego paryskiego jubilera Arthusa Bertranda, wieńczył 138-karatowy diament. Cała intronizacja kosztowała Republikę 30 milionów dolarów. Była także ekonomicznym grobem państwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei. Często porównywano go do ks. Piotra Skargi. Antyrewolucyjny wydźwięk jego wystąpień sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 
 

Współczesne ruchy lewackie – odwołujące się również do ideologii neomarksistowskiej – postanawiają zwalczyć rodzinę za pomocą budowy związków homoseksualnych. Ich działania są bardzo niebezpieczne – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski komentując słowa Roberta Biedronia. Kandydat Lewicy na prezydenta powiedział, że tzw. pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci.

 

Tylko powrót do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich nada sens działaniom i istnieniu Europejskiej Partii Ludowej - uważa premier Węgier Viktor Orban. Polityk skierował specjalne memorandum w tej sprawie do partnerów z Parlamentu Europejskiego zasiadających w tej frakcji. Podkreślił w nim, że tylko w ten sposób EPL może odnosić sukcesy.

 

Po ukazaniu się książki „Nareszcie wolna” grożono mi. Mój Twitter był rozgrzany do czerwoności. I to pomimo uniewinnienia Asii przez sąd w Pakistanie – powiedziała Anna-Isabelle Tollet, która razem z Asią Bibi napisała jej biografię „Nareszcie wolna”. Książka właśnie ukazała się w Polsce.

 

Poparcie kandydatury Szymona Hołowni na urząd Prezydenta RP przez ojca Adama Szustaka oraz wulgarny gest poseł PiS Joanny Lichockiej to tematy, które w ostatnim czasie niemal całkowicie zdominowały polskie media. Dlaczego tak się stało, mimo że w Polsce i na świecie dzieje się mnóstwo innych i to niejednokrotnie dużo ważniejszych rzeczy? Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Piotr Relich zapraszają na Przegląd Prasy PCh24.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.