DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Bój to ich nieostatni. Imperium Michnika kontratakuje

Bój to ich nieostatni. Imperium Michnika kontratakuje

Nie od dziś wiadomo, że „Gazeta Wyborcza” to, parafrazując motto piłkarskiego klubu z Barcelony, „więcej niż gazeta”. Dlatego też jej dalsza egzystencja nie opiera się o prosty rachunek ekonomiczny strat i zysków. Stąd wycofanie pośredniego finansowania przez budżet państwa medialnego giganta – choć bardzo potrzebne – nie stanowi idealnego remedium na „michnikowszyznę”.


Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami płynącymi z kół rządowych, państwowe instytucje mają przestać prenumerować w dotychczasowych ilościach „Gazetę Wyborczą” oraz tygodnik „Newsweek”. Wstrzymane mają też być rządowe reklamy. Trudno nie przyklasnąć takim pomysłom. Zderzenie z wolnorynkowymi regułami popytu i podaży może okazać się dla mainstreamu bardzo bolesne. Strach jaki padł na medialne imperia od lat zaangażowane w walkę z „polskim kołtunem” ma zatem wymiar bardzo konkretny, dający się przeliczyć na euro, czy złotówki. Cała gadanina o „zamachu na demokrację” oraz rozsiewanie atmosfery grozy zdaje się wygodnym teatrum skrywającym autentyczną obawę o własną przyszłość. Przestraszeni nie na żarty salonowcy bardzo szybko odświeżyli i wprowadzili w czyn powiedzenie, że „najlepszą formą obrony jest atak”.

 

Adam Michnik odbierając statuetkę „auTORytetu” (sic!) przyznaną mu przez studentów dziennikarstwa stwierdził m. in. iż „w zamyśle twórców tytułu gazeta miała być instytucją służącą polskiej demokracji, a nie miejscem do zarabiania pieniędzy”. Na czym w praktyce polega ta „służba” można się przekonać obserwują dokonania „Wyborczej” na niwie walki z „wrogami postępu i nowoczesności”. W tym dziele faktycznie nie pieniądze stanowiły największą wartość. Na marginesie warto dodać, że analizowanie pewnych faktów z otaczającej nas rzeczywistości tylko na poziomie merkantylnym stanowi poważny błąd poznawczy, mogący odwodzić skutecznie od poznania prawdy. Nie ma się zatem co łudzić, że finansowe uderzenie w salonowe media stanowi idealne remedium na dokonujące się za ich pomocą „urabianie Polaków”. Są one bowiem „tylko” jednym z narzędzi w modernizacyjnym projekcie realizowanym nie tylko z resztą nad Wisłą. Dlatego też walka z nim nie może ograniczyć się jedynie do sfery medialnej. Nie można zatem ulegać jakkolwiek silnej pokusie odtrąbienia sukcesu po sprowadzeniu na „Wyborczą” kłopotów finansowych. Walka dopiero się zaczyna! Druga strona z pewnością nie będzie zasypiać gruszek w popiele.

 

Jedną z jaskółek medialnego przetasowania w liberalnych mediach mogą stanowić słowa skierowane przez Michnika do „ulubionego pluszaka Donalda Tuska”: Deklaruję, że jeżeli Tomasza Lisa wyrzucą z publicznej telewizji, to w „Gazecie” ma miejsce. Zapraszamy cię, Tomku. Czyżby starzejący się imperator dostrzegł w Lisie kandydata na nowego lorda Sithów? Dokonania Lisa na odcinku wojny kulturowej są wszak szeroko znane. Kierowany przez niego „Newesweek” stał się nieomal „bijącym sercem partii”, różniącym się od  ZOMO tylko modus operandi wtłaczania jedynej i słusznej prawdy w umysły Polaków. Nietrudno przewidywać, iż ten medialny transfer mógłby w nieodległej przyszłości zaowocować zmianą na stanowisku naczelnego. Znając rozmiary „ego” redaktora Lisa trudno się bowiem spodziewać, by zechciał on piastować bardziej poślednie stanowisko.

 

Finansowe tarapaty, w które może wpaść „Wyborcza” (o ile potwierdzą się doniesienia medialne o ograniczeniu jej subwencjonowania przez instytucje państwowe) z pewnością spowodują silne zwarcie szeregów. Co więcej, w tej sytuacji mogą ujawnić się pozostający dotychczas w cieniu promotorzy salonowego medium. Warto się temu przyglądać. W tej sytuacji należy też apelować do przedstawicieli obecnej władzy o omijanie szerokim łukiem pewnych warszawskich ulic, na przykład Czerskiej oraz Wiertniczej. Szkoda na to czasu i przyzwoitości. Groteskowe próby montowania przez salon „ruchów społecznych” broniących demokracji są tak żenujące, iż nie warto swoją obecnością w ulokowanych na wspomnianych ulicach mediach uwiarygodniać ich - niekoniecznie ostatnich - paroksyzmów.

 

 

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2015-12-06 09:34
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

GW lektura dla psychicznie chorych i ludzi ze wścieklizną :) pozdrawiam kumatych
ponad 4 lata temu / ślązak
 
Sprostowanie: z Lisa nie można zrobić Lorda Sithów. Ale Lorda Shit\'u owszem. Ba. On już już nawet od dawna jest LORDEM SHIT\'u.
ponad 4 lata temu / [email protected]
 
...Adama i Ewy powrot do natury, ukryci pod listkiem klonu.
ponad 4 lata temu / Naga prawda...
 
cd. "(...) Niech uroczystość zaprzysiężenia będzie, niezależnie od różnic, naszym wspólnym świętem. Niech ten dzień będzie świętem całej naszej polskiej wspólnoty, której nieodłączną częścią są również Państwo, czytelnicy "Gazety Wyborczej"". Pan Duda otrzymał odpowiedź. Od "czytelników"? Bynajmniej, wszak nie o żadnych "czytelników" tu chodziło. Od Jarosława Kurskiego, który jest przybocznym nadredaktora M. Tenże Kurski w wielką pewnością siebie poucza i ustawia pana Dudę - widocznie wie, że może sobie na to pozwolić, że nowa/stara władza kurka z gotówką nie zakręci. Obydwa teksty (przymilny list p. Dudy i bezczelną odpowiedź Kurskiego) można znaleźć w sieci.
ponad 4 lata temu / wwm
 
"Zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami płynącymi z kół rządowych, państwowe instytucje mają przestać prenumerować w dotychczasowych ilościach "Gazetę Wyborczą" (...). Wstrzymane mają też być rządowe reklamy". A to ciekawe. Najwidoczniej owe "koła rządowe" nie uzgodniły zeznań z panem Dudą. Pan Duda raczej nie miał (i chyba nie ma) zamiaru uderzyć Michnika po kieszeni. Dowód? W sierpniu (przed zaprzysiężeniem na urząd prezydenta) napisał list "do czytelników" tejże gazety ("do czytelników" to taka licentia poetica, chodziło raczej o nadredaktora M.). Napisał m. in. tak: "Będę prezydentem dialogu i porozumienia (...). Polityczne spory, które są częścią demokratycznej debaty, nie mogą wzmacniać istniejących podziałów społecznych, osłabiać naszej wspólnoty ani działać destrukcyjnie na instytucje państwa. Szczególnie liczę na pomoc Waszego środowiska w osiągnięciu tego zamierzenia".
ponad 4 lata temu / wwm
 
Do Burak . Samoobrona i LPR miały tylko część dołów partyjnych - polskich. Góry były skażone wojną z tzw antysemitami w szeregach partii. Myślę, że nie tylko Michnik to zadeklarowany wróg Polski i Polaków.Dziś w Trybunale prawdziwe swe oblicze odkrył RPO - Bodnar. Wyraził się, że wola większości narodu to "terror większości" . Dla niego pewno jedynie usprawiedliwionym jest terror mniejszości i terror Bodnara. PIS powinien natychmiast odwołać Bodnara !
ponad 4 lata temu / uważny
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.