DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Bój o Krzyż w Sejmie. W co gra lewica?

Bój o Krzyż w Sejmie. W co gra lewica?
Rafał Zambrzycki, Sejm RP [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Lewica, która powróciła do Sejmu wysiłkiem własnym oraz mediów rządowych, w kwestii krzyża na sali obrad stosuje nieco zmodyfikowaną metodę „na dobrego i złego policjanta”. Straszyć jeszcze nie może, gdyż ma na to zbyt mało mandatów, jednak wysyła wyborcom sprzeczne sygnały – to agresywne, to pojednawcze.

 

Temat zaczął się od środowej (11 grudnia) wypowiedzi Magdaleny Biejat – wojującej aborcjonistki wybranej na stanowisko przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny dzięki poparciu PiS. – Krzyża w takim miejscu być nie powinno. W Sejmie mamy osoby różnych wyznań, mamy osoby, które są niewierzące. Sejm jest przestrzenią publiczną, miejscem stanowienia prawa dla wszystkich obywateli. (…) Żyjemy w państwie prawa, mamy zapisany rozdział Kościoła od państwa w konstytucji i powinniśmy tego przestrzegać – powiedziała feministka w rozmowie z serwisem gazeta.pl.

 

W ślad za poseł Biejat podążyła tego samego dnia Joanna Senyszyn – weteranka komunistycznych bojów z „katolicką reakcją”. Wieloletnia działaczka PZPR oraz kolejnych wcieleń „przewodniej siły narodu” postanowiła sprowokować poprzez określenie publicznego wywieszania krzyży jako „oznaczania terenu jako swojego za pomocą zbitych desek”. W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej dodała: Tak jak nie powinien [krzyż] wisieć w żadnej instytucji państwowej, w ministerstwach, w Kancelarii Prezydenta, nie powinien być eksponowany podczas uroczystości państwowych, ponieważ jesteśmy zwolennikami świeckiego państwa i eksponowanie symboli religijnych sprzeciwia się konstytucji.

 

Napastliwy ton działaczek Lewicy postanowił złagodzić wiceprzewodniczący SLD Andrzej Szejna. – Przepraszam za te słowa, one były nie na miejscu. Krzyż jest symbolem chrześcijan i należy go szanować – stwierdził w wypowiedzi dla TVP 3 Warszawa. Rozmawiając z PAP zdobył się nawet na sformułowania, które z ust przedstawicieli jego obozu usłyszeć można niezwykle rzadko, jeżeli w ogóle. Przeprosił bowiem za słowa Joanny Senyszyn i dodał, że nie pozwoli na obrażanie uczuć religijnych – w tym religii katolickiej.

 

Nie przeszkadza to innym działaczom lewicowym powielać przekazu o potrzebie zachowania „neutralności światopoglądowej”, świeckiego państwa i tak dalej. Mówili w tym tonie m.in. Krzysztof Śmieszek i Anna Żukowska. Swoje trzy grosze dołożyła także znana z niewyszukanych prowokacji Klaudia Jachira: – Nie uważam, że ten krzyż powinien tam być i nie kryję się z tym, ponieważ jestem za rozdziałem państwa od Kościoła, i chciałabym, żeby państwo, w którym żyję, co jest zapisane w konstytucji, było świeckie – wyznała w Radiu Zet, dodając: – Natomiast zupełnie szczerze panu mówię, że myślę, że są ważniejsze tematy teraz w Polsce i tak jak mówię: tego krzyża nie powinno być, natomiast od symboli wolałabym się zająć rzeczami, które pomagają nam w lepszym życiu.

 

– My mamy szacunek do tradycji, również do korzeni chrześcijańskich Polski i te korzenie chrześcijańskie są uwidocznione m.in. poprzez krzyż w Sejmie i tak pozostanie – odpowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Co bardziej uważni i podejrzliwi obserwatorzy sceny politycznej doszukują się drugiego dna w sztucznie wywołanym sporze o krzyż. Przedwyborcze „napompowanie” skrajnej lewicy przez m.in. media publiczne na tyle spolaryzowało parlament, że przesuwający się (powoli i systematycznie) w lewą stronę PiS ucinając te spory śmiało będzie mógł prezentować się w roli obrońcy tradycyjnych wartości. Być może sztab przy Nowogrodzkiej liczy na podreperowanie pośród konserwatywnych wyborców wizerunku ugrupowania, nadszarpniętego biernością w zasadniczych kwestiach dotyczących życia i rodziny: zabijania nienarodzonych, nieskrępowanej promocji gender, a także bezkarnych publicznych bluźnierstw oraz ataków na Kościół.

 

Niezależnie od intencji polityków, walka o obecność i rolę Kościoła w naszej przestrzeni publicznej jest faktem. Joanna Senyszyn zapowiada przekazanie Marszałek Sejmu listu z żądaniem usunięcia krzyża. Wtórują jej, choć najczęściej w łagodniejszym tonie, partyjni koledzy i koleżanki. Nawet jeśli inni deklarują, że „nie będą walczyć” z symbolem chrześcijaństwa w parlamencie, to roszczeń wojujących ateistów nie powinniśmy lekceważyć.

 

 

RoM

 

 


DATA: 2019-12-18 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pamiętajcie o słowach Jana Pawła 2 ;chrońcie Krzyż, oprócz pewnego piekła dla lewaków do prawicy apel chrońcie Krzyż
7 miesięcy temu / Rychu
 
Lewica wróciła bo została wybrana przez Polaków.
7 miesięcy temu / Xped.
 
Nihil novum - któż to na trzeżwo wierzy w prawdziwośc deklaracji marksistów? Jak kameleon będą zmieniac dla zmyłki kolory i w zależności od potrzeby i korzyści grac na przemian to w dobrego to w złego policjanta - tak już oni mają w naturze!
7 miesięcy temu / t
 
Po co autor do tego miesza PiS?A tak na marginesie te frakcje wojujace z krzyżem są ostatnia kadencję w tym sejmie. Juz nie tacy byli co krzyża w sejmie nie chcieli.Ich nie ma, a krzyż jest.Był las nie było Nas...itd.
7 miesięcy temu / Alan
 
Z krzyżem nie wygrają! To jest Katolicki kraj i ma tam być! Jeśli im się nie podoba to droga wolna na zachód.
7 miesięcy temu / Gosc
 
Uważam, że obecność krzyża na sali Sejmu polskiego, jest tylko kwestią czasu. Gdy tylko partie otwarcie lewicowe oraz bezideowe - vide Platforma Obywatelska - oraz "kluczące" Polskie Stronnictwo Ludowe, chcące zyskać elektorat wielkich miast, uzyskają większość, natychmiast krzyż zostanie usunięty nie tylko z sali Sejmu polskiego. I można powiedzieć, że to się dokona rękoma polskich katolików - głosujących na partie otwarcie antykatolickie. Większość Polaków określa się jako wierzący katolicy a głosuje jak poganie na partie jawnie i skrycie antykatolickie. Niestety, tak trzeba otwarcie powiedzieć. Może dlatego, że takie określenie nie pada z ust polityków - bojących się o słupki poparcia - to tak wygląda polska liberalna demokracja. Gdyby częściej przypominano o tej prawidłowości - również w Kościele - to nie mielibyśmy sytuacji, gdy nominalni katolicy głosują na ateistów, utopijnych anarchistów bądź bezbożników walczących z wiarą i Kościołem Katolickim.
7 miesięcy temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.