DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Bohaterowie września 1939 – zapomniani obrońcy Żydów

Bohaterowie września 1939 – zapomniani obrońcy Żydów
Wojsko Polskie w trakcie kampanii wrześniowej (1939). By Anonymous (Museum of Warsaw) [Public domain], via Wikimedia Commons

We wrześniu 1939 roku podczas jednego z postojów pociągu pancernego „Pierwszy Marszałek” jego załogę otoczyła grupka cywilów. Wśród nich charakterystycznym strojem wyróżniali się starzy Żydzi. Podeszli z nadzieją, że dowiedzą się czegoś konkretnego o sytuacji na froncie.

 

Panowie, brońcie nas – rzekł jeden z nich głosem pełnym niepokoju… Cóż było odpowiedzieć? Wkrótce żołnierze pojechali dalej pełniąc swą służbę jak długo byli w stanie, póki sowieckie samoloty nie unieruchomiły pociągu, dokąd wroga kula nie zwolniła ich z obowiązku. Walczyli i ginęli broniąc własnych rodzin, ale także swoich żydowskich sąsiadów.

 

Takich spotkań, jak to zrelacjonowane przez znajomego kombatanta, było na szlakach polskiego żołnierza w 1939 roku wiele. Z perspektywy czasu widać, że Wojsko Polskie II Rzeczypospolitej stoczyło największą kampanię w obronie narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Co więcej, stoczyło ją we właściwym miejscu i czasie, gdy miliony Żydów polskich, ukraińskich i białoruskich jeszcze żyły.

 

Niestety, w tym czasie Zachód milczał. Na ulicach francuskich czy angielskich miast nie odnotowano masowych protestów w obronie Polski i jej żydowskiej mniejszości. Nie było tłumów żądających wypełnienia zobowiązań sojuszniczych przez Francję i Anglię. Nikt nie mobilizował amerykańskiej opinii publicznej, by rząd Stanów Zjednoczonych interweniował w Berlinie. A przecież sama diaspora żydowska mogła w gabinetach rządów mocarstw zachodnich narobić ogromnego zamieszania…

 

Tak niewiele brakowało, by losy świata pobiegły innym torem, by ochronić przed śmiercią i cierpieniem miliony ludzi, miliony Żydów. Gdyby rozwijające się wzdłuż granicy dywizje francuskie bardziej zdecydowanie nacisnęły na Niemców, a brytyjskie bombowce zamiast ulotek do luków zabrały prawdziwe bomby, wyszło by na jaw, że Linii Zygfryda strzegą nieliczne niemieckie jednostki rezerwowe i łatwo ją można przełamać. Polscy Żydzi tak bardzo na to wówczas czekali…

 

Cóż. Mogli liczyć wyłącznie na chłopców w rogatywkach, rozpaczliwie próbujących powstrzymać napór hord opętanych przez sektę nazistów.

 

Czy w Yad Vashem znajdzie się miejsce na upamiętnienie tysięcy polskich żołnierzy poległych w 1939 roku w obronie sąsiadów?

 

 

Adam Kowalik

 

 


DATA: 2018-02-08 13:51
AUTOR: ADAM KOWALIK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najbardziej HANIEBNIE zachowuje się obecna opozycja . Jak dyskutuje się nad rozszerzeniem ustawy antyaborcyjnej o dzieci chore to krzyk , nie wymagajcie od kobiet heroizmu . Jak Polak z przystawioną lufą okupanta nie wytrzymał i wskazał miejsce pobytu Żyda to opozycja wylewa kubeł pomyj na tego biednego człowieka . Ja mam wrażenie , że po podaniu ręki PO-owcowi , trzeba tę rękę umyć aby pozbyć się całego brudu , którym jest nasiąknięty!!! Ci ludzie z PO i Nowoczesnej cali napełnieni są nienawiścią do Polaków !!!
ponad 1 rok temu / c-a
 
Niestety ale prawdą jest, że żydzi witali oddziały wehrmachtu kwiatami, chlebem i solą. Podobnie było z powitaniami dla sowietów na wschodnich rubieżach.
ponad 1 rok temu / Niktoś
 
@ nobody - 4 % procent to całkiem sporo, bo ogólnie średnia liczona z wszystkich obywateli II RP nie wiem czy tyle wyniesie, ale podejrzewam, że nie - bardziej około 3,5%.
ponad 1 rok temu / Kazimierz S
 
@ Dariusz - Niemcy tworzyli "Polskie" jednostki wojskowe, na początku mięli plan by tak jak we wszystkich pozostałych okupowanych krajach Europy, były to ochotnicze, więc tak np. : "Legion Góralski" - 2 (słownie DWÓCH) ochotników; największa Polska jednostka "202 batalion policyjny" - także 2 ochotników. Po kompletnej porażce zaciągu ochotniczego w Polsce, Niemcy kierowali polskich policjantów z Generalnego Gubernatorstwa rozkazem do 202 batalionu tak, że osiągał on stan około 500 do 600 policjantów, których wysłano przeciw partyzantom radzieckim na Białorusi. Następnie przerzucono go na Wołyń, gdzie na początku bez niemieckich rozkazów sam się włączał w obronę cywilów mordowanych akurat przez Ukraińców, a później połowa policjantów wręcz zdezerterowała tam z batalionu przyłączając się do miejscowych Polaków walczących z UPA. To stąd właśnie najczęściej Ukraińcy biorą na nas oskarżenia typu: "Polskie jednostki kolaborantów Wehrmachtu atakowały Ukraińców."
ponad 1 rok temu / Kazimierz S
 
Pan historyk zapomniał, jakie rzesze sałdatów siedziały 1.9.1939 r. na wschodzie przy polskiej granicy, które po rozpoczęciu działań wojennych między Niemcami a Francją od razu ruszyły by na Polskę, jako niby w obornie przeciwko Niemcami. Niemcy wtedy biłyby się już w 39 z Fracuzami, a pewnego dnia, bolszewiki zaatakowałyby Niemcy, by zdobyć Europę Zachodnią! Takie przecież były plany Stalina. Niemcy i Francja miały się wzajemnie osłabić, aby bolszewiki mogły jak zwykle wkroczyć w obronie.
ponad 1 rok temu / Janusz z Kolonii
 
Zapewne były też przypadki że ludzie po prostu pękali. Nie od wszystkich można wymagać heroizmu. Ludzie mieli rodziny, dzieci, a Niemcy zabijali wszystkich którzy Żydom pomagali. Ginęły całe rodziny, znane są przypadki pogromów całych wsi. Nie wszędzie Żydzi mieli bezpieczne kryjówki w których mogli dożyć końca wojny. Dla Polaków to zawsze było śmiertelne niebezpieczeństwo. Bywało że donosy były aktem tragicznym a nie nędzną chęcią zysku, ale za to odpowiadają wyłącznie Niemcy. W pozostałych okupowanych krajach ich obywatele wydawali Żydów bo po prostu tego chcieli. Nic poważnego za pomoc i ukrywanie Żydów im nie groziło. Ale cięgi zbiera dziś tylko Polska. Haniebny głos w sprawie zabrał również minister francuski, którego kraj nie pomógł Polakom ani Żydom, nie wywiązał się z umów i sam bez walki skapitulował.
ponad 1 rok temu / Dariusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.