DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Bohater z krwi i kości


Czy Zawisza był człowiekiem z krwi i kości? Czy tylko platońską ideją, bytującą pod postacią mitu? Przeciętny Polak nie wie o nim prawie nic. Nasza wiedza ogranicza się głównie do przysłowia Polegaj jak na Zawiszy i do kojarzenia rycerza z bitwą pod Grunwaldem.

Osoby, które zadadzą sobie trud i wezmą do ręki, dajmy na to, popularną książkę dla młodzieży pióra Anny Klubówny albo publikację znanego badacza i pisarza, Stefana M. Kuczyńskiego, będą mogły zachłysnąć się cukierkowo-papierowym bohaterem, który przyrzekł bezinteresownie służyć ojczystej sprawie, będąc przykładem nieubiegania się o łaskę i nagrody od królów, w którego życiorysie trudno znaleźć jakąkolwiek skazę i który w przeciwieństwie do ówczesnych ciągłych zatargów wiódł żywot nieskalany sądowym pieniactwem. Przydomek „Czarny” zaś zrozumiemy poetycko, na przykład, jako efekt upodobania naszego rycerza do koloru czarnego, choć może po prostu był brunetem (aczkolwiek o pewność w tej materii trudno).

Dopiero kilka lat temu Beata Możejko, Sobiesław Szybkowski i Błażej Śliwiński opublikowali pracę, która zgłębia żywot Zawiszy w prawdziwszej perspektywie. Ale wcale go nie odbrązawia: raczej ukazuje jako bohatera z krwi i kości. Pójdę tropem tych autorów, a zarazem tropem materialnych pamiątek po wielkim rycerzu i jego rodzinie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.