DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Bohater z krwi i kości


Czy Zawisza był człowiekiem z krwi i kości? Czy tylko platońską ideją, bytującą pod postacią mitu? Przeciętny Polak nie wie o nim prawie nic. Nasza wiedza ogranicza się głównie do przysłowia Polegaj jak na Zawiszy i do kojarzenia rycerza z bitwą pod Grunwaldem.

Osoby, które zadadzą sobie trud i wezmą do ręki, dajmy na to, popularną książkę dla młodzieży pióra Anny Klubówny albo publikację znanego badacza i pisarza, Stefana M. Kuczyńskiego, będą mogły zachłysnąć się cukierkowo-papierowym bohaterem, który przyrzekł bezinteresownie służyć ojczystej sprawie, będąc przykładem nieubiegania się o łaskę i nagrody od królów, w którego życiorysie trudno znaleźć jakąkolwiek skazę i który w przeciwieństwie do ówczesnych ciągłych zatargów wiódł żywot nieskalany sądowym pieniactwem. Przydomek „Czarny” zaś zrozumiemy poetycko, na przykład, jako efekt upodobania naszego rycerza do koloru czarnego, choć może po prostu był brunetem (aczkolwiek o pewność w tej materii trudno).

Dopiero kilka lat temu Beata Możejko, Sobiesław Szybkowski i Błażej Śliwiński opublikowali pracę, która zgłębia żywot Zawiszy w prawdziwszej perspektywie. Ale wcale go nie odbrązawia: raczej ukazuje jako bohatera z krwi i kości. Pójdę tropem tych autorów, a zarazem tropem materialnych pamiątek po wielkim rycerzu i jego rodzinie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały wyjątkowy charakter. Jeszcze nigdy w parlamentarnych ławach Strasburga i Brukseli nie zasiądzie tak wielu eurosceptyków pragnących „rozsadzić Unię od środka”. Coraz więcej z nich jednak wskazuje, że to nie Unia jest zła ale jej obecne elity. Podkreślają konieczność reformy, jednak za pomocą wewnętrznych narzędzi Unii Europejskiej. Czy jest to właściwa droga? I czy rezygnacja z radykalnych postulatów wyjdzie eurosceptykom na dobre?

 
 

Niemiecki rząd chce rozprawić się z panoszącymi się w miastach arabskimi klanami. Nie podlegające dotąd kontroli organizacje przestępcze mogły działać, bo obawiano się oskarżeń o dyskryminację. Te czasy ponoć już minęły.

 

Przed Polską Anno Domini 2019 stoi wiele wyzwań. Rozwój gospodarczy, dostosowanie się do rewolucji technologicznej, budowa potencjału obronnego, rozliczenie z pozostałości komunizmu. Wszystko to jest ważne, jednak jedna sprawa jest najważniejsza. Demografia.

 

​„Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 13 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na kolumnę samochodów w pobliżu pałacu prezydenckiego w Mogadiszu” – poinformowały w środę somalijskie źródła wojskowe. Do przeprowadzenia zamachu przyznała się islamistyczna organizacja Asz-Szabab.

 

Nie ma tematu roszczeń i nie będzie – powiedział w środę na antenie Polsat News lider PO Grzegorz Schetyna. Polityk był pytany m.in. o amerykańską ustawę 447 oraz stosunek jego ugrupowania do przedstawicieli Konfederacji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.