DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Bohater z krwi i kości


Czy Zawisza był człowiekiem z krwi i kości? Czy tylko platońską ideją, bytującą pod postacią mitu? Przeciętny Polak nie wie o nim prawie nic. Nasza wiedza ogranicza się głównie do przysłowia Polegaj jak na Zawiszy i do kojarzenia rycerza z bitwą pod Grunwaldem.

Osoby, które zadadzą sobie trud i wezmą do ręki, dajmy na to, popularną książkę dla młodzieży pióra Anny Klubówny albo publikację znanego badacza i pisarza, Stefana M. Kuczyńskiego, będą mogły zachłysnąć się cukierkowo-papierowym bohaterem, który przyrzekł bezinteresownie służyć ojczystej sprawie, będąc przykładem nieubiegania się o łaskę i nagrody od królów, w którego życiorysie trudno znaleźć jakąkolwiek skazę i który w przeciwieństwie do ówczesnych ciągłych zatargów wiódł żywot nieskalany sądowym pieniactwem. Przydomek „Czarny” zaś zrozumiemy poetycko, na przykład, jako efekt upodobania naszego rycerza do koloru czarnego, choć może po prostu był brunetem (aczkolwiek o pewność w tej materii trudno).

Dopiero kilka lat temu Beata Możejko, Sobiesław Szybkowski i Błażej Śliwiński opublikowali pracę, która zgłębia żywot Zawiszy w prawdziwszej perspektywie. Ale wcale go nie odbrązawia: raczej ukazuje jako bohatera z krwi i kości. Pójdę tropem tych autorów, a zarazem tropem materialnych pamiątek po wielkim rycerzu i jego rodzinie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.