10 grudnia 2018

Franciszek pierwszym papieżem z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

(źródło: pixabay.com)

W dniach od 3 do 5 lutego papież Franciszek uda się na pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Następca św. Piotra otrzymał oficjalne zaproszenie od szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, księcia Abu Zabi.

 

Franciszek odwiedzi miasto Abu Zabi, gdzie weźmie udział w „Międzynarodowym Spotkaniu Międzywyznaniowym w sprawie ludzkiego braterstwa.”

Wesprzyj nas już teraz!

Amerykański rzecznik Watykanu Greg Burke dodał, że Franciszek został również zaproszony przez miejscowy Kościół Katolicki i odprawi nabożeństwo w miejscu publicznym. To pierwsza wizyta Następcy św. Piotra w tym kraju. Niewątpliwie będzie to pielgrzymka historyczna.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, to monarchia absolutna, która obejmuje siedem emiratów: Abu Zabi (która służy jako stolica), Ajman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża i Umm al-Kwawain. Znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską, granicząc z Omanem i Arabią Saudyjską. W 2013 r. kraj liczył 9,2 mln mieszkańców, z czego 1,4 mln to obywatele Emiratów, a 7,8 mln stanowili przybysze.

 

Islam jest tam największą i oficjalną religią państwową. Rząd toleruje mniejszości religijne, zabrania jednak rozprzestrzeniania nauk innych niż islam za pomocą jakiejkolwiek formy mediów, uważając to za prozelityzm.

 

Według Open Doors International, do prześladowań chrześcijan, którzy są z tego powodu najbardziej pokrzywdzoną religią świata, rękę przykłada się także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  

Zgodnie z oświadczeniem watykańskim, tematem przewodnim wizyty papieża będzie nauka, zaczerpnięta z pierwszych słów Modlitwy Pokoju św. Franciszka z Asyżu: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju.” Motto ma „wyrażać modlitwę” o to, by wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „szerzyła pokój Boży w sercach wszystkich ludzi dobrej woli”.

 

– Ta wizyta, podobnie jak w Egipcie [w 2017 roku], pokazuje fundamentalną wagę, jaką Ojciec Święty przywiązuje do dialogu między religiami. Papież Franciszek, odwiedzający świat arabski jest doskonałym przykładem kultury spotkania – stwierdził Burke. Miesiąc wcześniej papież uda się do Panamy w celu wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży.

 

Według ostatnich danych, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieszka ponad 900 tys. chrześcijan, z czego 750 tys. to katolicy. W samym Dubaju żyje prawie 300 tys. wyznawców Chrystusa – komentował w ub. roku wikariusz apostolski Arabii Południowej, bp Paul Hinder.

 

Jeszcze w ub. roku – wg hierarchy – ponad 30 tys. dzieci uczęszczało na katechizację, a więcej niż 21 tys., z czego jedną czwartą stanowili katolicy, uczyło się w szkołach prowadzonych przez siostry zakonne. Przy parafiach działały wspólnoty formacyjne i modlitewne.

 

Bp Hinder narzekał jednak, że wielkim problemem dla wspólnoty katolickiej w ZEA jest handel kobietami i trudności z objęciem opieką duszpasterską wiernych rozproszonych na wielkich obszarach. Katolicy mają także problemy z przedłużaniem wiz pobytowych. Władze nie chcą udzielać pozwoleń na wjazd i działalność katolickich kapłanów.

 

Wikariusz apostolski Arabii Południowej zwrócił uwagę, że w związku z tym, że dniem świątecznym w ZEA jest piątek, Msze, na które uczęszcza wielu wiernych,  odprawia się nie tylko w niedziele, ale także w czwartki wieczorem i piątki. Są celebrowane w wielu językach, gdyż tamtejsza wspólnota katolików jest wielorasowa i wielokulturowa. Biskup Hinder, komentuje ogłoszenie historycznej podróży apostolskiej papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wyraził nadzieję, że zaowocuje ona pogłębieniem dialogu między muzułmanami a chrześcijanami i przyczyni się do wzajemnego zrozumienia oraz pokoju w regionie Bliskiego Wschodu.

 

Franciszek będzie pierwszym papieżem, który kiedykolwiek odwiedził Półwysep Arabski. We wrześniu 2016 r. Franciszek przyjął na audiencji władcę ZEA, który chwalił papieża za sprzeciwianie się nietolerancji i ubóstwu, zapewniając go jednocześnie o zaangażowaniu na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju na świecie. Należy jednak pamiętać, że ZEA są jednym z krajów mocno zaangażowanym w wojnę w Syrii już od samego początku. To także bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, uczestniczący w koalicji, bombardującej wspieranych przez Irańczyków rebeliantów w Jemenie – przeciwnych rządom Saudów – gdzie obecnie ma miejsce największa katastrofa humanitarna

 

„Cieszymy się z wiadomości o wizycie papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lutym” – napisał szejk Mohammed bin Raszid, wiceprezydent i gubernator Dubaju, dodając, że „wizyta wzmocni nasze więzi wzajemnego zrozumienia, wzmocni dialog międzyreligijny i pomoże nam współpracować, aby utrzymać i budować pokój wśród narodów świata.”

 

Oficjalne zaproszenie papież miał otrzymać w czerwcu br. z rąk Ministra Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, szejka Abdullaha bin Zayeda. Stolica Apostolska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 2007 r., a w 2010 r. kraj arabski wyznaczył swojego pierwszego ambasadora, Hissę Al Otaibę.

 

Sekretarz stanu Watykanu, kardynał Pietro Parolin, był w czerwcu 2015 r. w Abu Zabi, aby zainaugurować otwarcie drugiej świątyni katolickiej, po otwarciu kościoła św. Józefa w 1965 r. Na uroczystościach obecny był minister kultury Nahyan bin Mubarak, który w swoim wystąpieniu – jak donosi agencja Fides – podkreślił, że otwarcie nowego kościoła to wyraz „religijnej tolerancji” przywódców państwa.

 

Źródło:  cruxnow.com / radiovaticana.va / lastampa.it

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 94 963 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram