DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Bogdan Dobosz o kondycji duchowej Francuzów: ocena jest niska, ale i niejednoznaczna [OPINIA]

Bogdan Dobosz o kondycji duchowej Francuzów: ocena jest niska, ale i niejednoznaczna [OPINIA]
źródło: En Marche Pour La Vie/Instagram

Patrząc na kondycję duchową Francuzów nie sposób pominąć faktu, że potrafili oni odważnie stanąć w obronie tradycyjnej rodziny, wyprowadzając na ulice 2 mln osób. Z drugiej strony ich życie religijne nie należy do bogatych. Nie jest więc dobrze, ale pojawia się iskra nadziei.

 

W ocenie Bogdana Dobosza, kondycja duchowa, cywilizacyjna Francuzów – mimo wszystko – nie jest zła. Trzeba bowiem zauważyć, że na ulice w protestach przeciwko małżeństwom homoseksualnym wyszło 2 mln ludzi, to więcej niż na manifestacjach „żółtych kamizelek”. To swego rodzaju ewenement, który w warunkach np. polskich byłby trudny do powtórzenia.

 

Z drugiej strony nie można pominąć tego, że wśród osób praktykujących we Francji nie dominują już katolicy, ale muzułmanie. Jest bowiem zaledwie kilkanaście procent katolików chodzących do kościoła, ale i tak raczej raczej przy okazji świąt, uroczystości.

 

Jest jednak iskra nadziei. To ludzie młodzi, w których środowiskach widać dobre zmiany. Są też takie kościoły katolickie, które są co niedziele pełne - są to miejsca pozostające wierne tradycyjnej liturgii Kościoła. – Tam jest coraz więcej wiernych praktykujących. Te kościoły są pełne, choć nie ma ich dużo – zauważył.

 

To efekty wielu lat prowadzonej dechrystianizacji, rozdziału Kościoła od państwa realizowanego jako dbanie o to, by żaden aspekt religijny nie znalazł się w przestrzeni publicznej. – Religia, Kościół został sprowadzony do czegoś w rodzaju organizacji charytatywnej. O tak! Jakaś pomoc, najlepiej imigrantom - do tego sprowadza się Kościół, bez możliwości obecności w przestrzeni publicznej – mówił Dobosz.

 

W jego ocenie nieco na lepsze zmienił się episkopat francuski, w którym obecnie dominują hierarchowie nominowani przez Jana Pawła II, wypierając duchownych, którzy ulegali neomarksizmowi. – Można powiedzieć, że są oni „bardziej katoliccy” od swoich poprzedników,

ale głos Kościoła jest słaby,  nie dociera wszędzie, zaś Kościół jest tłamszony, szarpany rozdmuchiwanymi aferami. Realia są takie, że jak biskup chce mieć „spokój”, to się nie wychyla – dodał.

 

MA


DATA: 2019-01-29 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Male wspólnoty to przyszłość Kościoła. Male grupy w których wszyscy się znają i pielegnuja milosc i do Chrystusa i do siebie.
ponad 1 rok temu / zzz
 
bylem tam i wierze ze obecnie to niewinna krew Wandei i calej rewolucji francuskiej wydaje owoce i stad przrazenie wsrod masonow i to takie ze Macron jedzie po pomoc do POLSKI a jaki stad wniosek prosze sobie dopowiedziec
ponad 1 rok temu / ZBIGNIEW
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.