DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Bogdan Dobosz: tragiczny pożar katedry Notre Dame to przypadek czy znak?

Bogdan Dobosz: tragiczny pożar katedry Notre Dame to przypadek czy znak?
© Julien Mattia/Le Pictorium Agency via ZUMA Press / FORUM

Najpierw był telefon od kolegi – malarza, który pracuje w pobliżu katedry, później kolejne telefony, wreszcie przerażające zdjęcia i filmy.  Niewidziany od dziesiątek lat przyjaciel ze studiów, pytał - „przypadek czy znak?”. I coś w tym pytaniu chyba jest. Pożar katedry Notre Dame wywołuje uczucia chyba jeszcze bardziej mocne niż zamachy terrorystyczne. W dodatku zaczyna się przecież Wielki Tydzień… Chyba jednak „znak”. Zwłaszcza w widoku przełamującej się wieży.

 

Na Twitterze wpis prezydenta Macrona: „Notre-Dame de Paris w płomieniach. Emocje całego narodu. Myślimy o wszystkich katolikach i wszystkich Francuzach. Podobnie jak wszyscy nasi rodacy, dziś wieczorem jestem smutny widząc jak spala się część nas”. Wyjątkowo ładne słowa i szkoda, że padają od polityków tylko w takich chwilach. Macron anulował dzisiejsze wystąpienie przed kamerami TV i osobiście odwiedził miejsce pożaru. Towarzyszyli mu m.in. minister kultury i mer Paryża Anne Hidalgo. Hidalgo stwierdziła, że „tego wieczoru wszyscy Paryżanie płaczą”.

 

Na twarzach polityków widać smutek, ale zastanawiam się, czy te uczucia podzielają jednak wszyscy Francuzi. Ze strony tutejszych muzułmanów pojawi się niemal natychmiast dużo wpisów prezentujących wręcz zadowolenie ze zniszczenia tego symbolu chrześcijaństwa.

 

Przy katedrze prowadzony był remont. Pierwsze podejrzenia padają na możliwość zaprószenia tam ognia. Istnieje też możliwość aktu terroru. Prefektura już rozpoczęła śledztwo, które ma ustalić przyczyny pożaru. Każda jednak okoliczność jest okropna.

 

Media prowadzą transmisję na żywo. Zapadający zmrok i ciągle mocne płomienie tworzą widok niesamowity i podkreślają dramat. Na antenach pojawiają się politycy, władze Paryża, specjaliści od pożarnictwa. Faktów pada jak na razie niewiele. Wiadomo, że ogień wybuchł około godziny 18.50. Pracuje przy nim 400 strażaków, cały sektor miasta (wyspy Cité) został ewakuowany. Akcja może potrwać nawet całą noc. Teren otoczyła policja i wojsko. Tysiące ludzi zebrało się po drugiej stronie Sekwany, na placu przed Hotel de Ville i wokół wyspy Cité.  Trudno też ustalić możliwą liczbę strat, część zabytkowych elementów sakralnych została zabezpieczona. Warto dodać, że w skarbcu katedralnym znajduje się m.in. relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny przy koronacji królów Polski.

 

W katedrze celebrowano 5 dziennych Mszy św. i 7 w niedzielę i święta. Odwiedzało ją rocznie 12 milionów turystów. Notre Dame to bohaterka literatury, symbol Paryża i całej Francji, wspaniałości gotyku i średniowiecznej architektury. Jest wpisana na listę UNESCO.

 

Katedra znajduje się na wyspie na Sekwanie, w ścisłym centrum historycznej Lutecji. Wybudowano ją na miejscu dwóch jeszcze starszych kościołów w latach 1163-1345. Poważniejsze straty poniosła tylko w czasie rewolucji francuskiej, kiedy utraciła dach na wieżach. Chciano ją wtedy zburzyć, ale obawiano się, że uszkodziłoby to inne budynki w ciasnej zabudowie wyspy Cité.

 

Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2019-04-16 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chrześcijaństwo, Kościół, wiara - zawsze były przedmiotem ataków nie tylko z zewnątrz Imperium rzymskie, Islam, Daleki Wschód ale także od wewnątrz: Reformacja, wielka rewolucja francuska, bolszewicy, Niemcy hitlerowskie. A wyznawcy -Chrześcijanie, to najbardziej prześladowana grupa religijna. Spalenie Notre Dame to symbol końca naszej Cywilizacji. Nieprzypadkowo stało się to teraz, w przededniu największego święta Chrześcijan. Czego nie dokonał Neron, bolszewicy i naziści, dokonają współcześni barbarzyńcy: homoseksualiści, gender, feministki
7 miesięcy temu / fixit
 
Czyż to nie płacz katedry z powodu Nowego Rytu Mszy?
7 miesięcy temu / Jan
 
Warto sobie przypomnieć jak na ostanim przełomie wieków pustoszono kościoly warszawskie, jak usuwano ocalałe z wojny ołtarze, jak niszcono ozdoby gotyczkie, na przykład w kościele Św. Wojciecha na warszawskiej Woli.\\ Jak zniszczone zostało wnętrze kościoła Kamedułów na warszawskich Bielanach. Nie zniszczył go zaborca rosyjski, nie zniszczyły obie wojny światowe, ale zniszczyło widzimisię współczesnych teologów. \\ Inny teolog, proboszcz parafii Św. Jana Kantego w Warszawie zmienił Figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem która przetrwała Powstanie Warszawskie i pół wieku "komunizmu" na figurkę dziewczynki o rozwianych włosach.\\ Nie trzeba było ani pożaru ani islamu.
7 miesięcy temu / Rys
 
Muzulmanie powinni zamilknac jak ich meczet by splonal to by zrobili jadke Bog chrzescijan jest silniejszy od Mahometa oni raju nie zaznaja tylko w imie chorej wyobrszni morduja
7 miesięcy temu / Xxx
 
Ktoś na forum kradnie nicki.
7 miesięcy temu / prawdziwy tamik
 
Wcześniejsze wystąpienie odwołał,ale nie podarował sobie drugiego w okolicach katedry.Dlaczego tak politycy muszą się produkować na tle tego tragicznego pożaru?Do pomocy tam polecieli?Czy tylko dowalać roboty strażakom w omijaniu zabezpieczenia głowy państwa,zajmować potrzebne strażackim samochodom miejsce i dojazd?
7 miesięcy temu / no po co
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.