DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Bogdan Dobosz: pyrrusowe zwycięstwo w sprawie surogacji dla homoseksualistów we Francji

Bogdan Dobosz: pyrrusowe zwycięstwo w sprawie surogacji dla homoseksualistów we Francji
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Free-Photos)

Francuski sąd kasacyjny musiał rozstrzygnąć bardzo trudną moralnie kwestię sprowokowaną próbami zabaw par homoseksualnych w posiadanie dzieci. Decyzja francuskiego sądu w tej sprawie jest poniekąd precedensowa, ale argumentacja wskazuje, że proceder nie zostanie powstrzymany.


Francuski Sąd Kasacyjny odrzucił w piątek 13 września wniosek biologicznego ojca o opiekę nad dzieckiem w wieku sześciu lat i oddanie mu go przez rodzinę adopcyjną. Dziecko, o które stara się biologiczny ojciec, urodziło się w ramach tzw. „macierzyństwa zastępczego” (GPA), czyli przez wynajęcie kobiety-surogatki i zapłodnienie jej nasieniem homoseksualisty, któremu zamarzyło się mieć dziecko. Procedura ta jest we Francji ciągle nielegalna, więc sąd miał pewną podkładkę pod swój wyrok. Z czasem może być jednak gorzej.


Cała sprawa zaczęła się jeszcze w 2012 roku, kiedy to homoseksualista – fryzjer z Tuluzy, zawarł umowę z kobietą, która za opłatą miała urodzić mu dziecko. Wynajęta surogatka z departamentu Loire-et-Cher oddała jednak po porodzie dziecko do adopcji innej, heteroseksualnej parze, a fryzjerowi i jego partnerowi powiedziała, że dziecko zmarło. Para homoseksualnych mężczyzn wpada jednak na trop kłamstwa surogatki i w prywatnym śledztwie ustaliła, że zdrowe dziecko urodziło się w marcu 2013 roku i jest obecnie wychowywane przez heteroseksualną parę w drugim końcu Francji. Okazało się także, że surogatka wzięła pieniądze także od nich.


Biologiczna matka została skazana w osobnym procesie za oszustwo, ale też za to, że GPA jest we Francji zakazane. Adwokaci homoseksualnego fryzjera złożyli skargę w sprawie oszustwa, ale przy okazji wnieśli wniosek o kasację opieki nad dzieckiem sprawowanej przez rodzinę zastępczą. Uzasadnieniem były tu prawa biologicznego ojca.


Sąd Apelacyjny ostatecznie uznał, że „związek biologiczny nie wydaje się wystarczającym powodem do uwzględnienia roszczeń w świetle dotychczasowych doświadczeń dziecka”. Sąd najwyraźniej obawiał się jasno stwierdzić, że dziecko nie jest zabawką, a para homoseksualistów uciekając się do surogacji złamała prawo oraz że taka para nie tworzy rodziny, która jako jedyna gwarantuje odpowiednie wychowanie.


Oddalenie roszczeń biologicznego ojca motywowano dobrem dziecka, które przebywa w rodzinie zastępczej od 6 lat. Widać tu jednak pewien relatywizm. Całkiem słusznie zwrócili na to uwagę adwokaci pary homoseksualnych mężczyzn podkreślając, że ojcostwo i macierzyństwo tworzy biologia, a nie wspólne zamieszkiwanie z dzieckiem. Trudno odmówić temu racji, jednak w tym przypadku można i trzeba było odmówić ojcostwa wprost – ze względu na przedmiotowe traktowanie dziecka i zakaz przyznawania praw rodzicielskich parom, które nie tworzą rodziny.

 

W czasach, kiedy we Francji relatywizuje się pojęcie rodziny i przyznaje się już prawo do posiadania dzieci parom lesbijskim, rozciągnięcie praw do dzieci na homoseksualnych mężczyzn wydaje się więc tylko kwestią czasu.

 

W tym przypadku sąd znalazł jeszcze boczną furtkę, która nie pozwoliła oddać dziecka homoseksualistom. Argument o tym, że dziecko wychowywane przez sześć lat w rodzinie adopcyjnej nie powinno być nagle zabierane ze swojego środowiska i przekazane biologicznemu ojcu, który mieszka w dodatku odległym regionie, to jednak bardzo słabe argumenty i raczej listek figowy. Problem powinien zostać postawiony wprost.

 

Uznawanie prymatu zadowolenia homoseksualistów i ich rzekomych „praw” do bycia „pełną rodziną” nad dobrem dzieci i ich prawem do posiadania prawdziwej rodziny w postaci ojca i matki, musi bowiem prowadzić do bezsilności sądu, a z czasem do mnożenie się takich „precedensowych” wybryków.


Sprawa zresztą się nie kończy, gdyż homoseksualny fryzjer i jego adwokaci zamierzają udać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Odejście od tradycyjnych pojęć i terminów, dopuszczenie do eksperymentowania na naturze, wreszcie prymat „prawa do szczęścia” przedstawicieli środowiska LGTB nad prawami i dobrem samego dziecka, otwierają drogę do pojawienia się w końcu wyroku jakiegoś trybunału, który tak proceder usankcjonuje.

 

Decyzja francuskiego sądu to więc pyrrusowe zwycięstwo, które w dodatku jest mocno dwuznaczne, gdyż daje także pretekst do kwestionowania biologicznego rodzicielstwa. Zapętlanie prawa zaprowadzi nas w końcu na cywilizacyjne manowce.

 


Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2019-09-15 19:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak kończą się zabawy z in vitro.Będzie jeszcze ciekawiej jeśli nie zostaną ustalone mocne prawa regulujące bądź nawet zakazujące takich praktyk.Dziecko to nie zabawka żeby je sobie sztucznie wyprodukować za pomocą tzw dawcy i tzw surogatki,a potem robić z nim co się chce.To tu na tym portalu były publikowane wspomnienia kobiety wychowywanej przez lesbijki,z których jedna poddała się 'zabiegowi'sztucznego zapłodnienia.Wspomnienia jej córki są straszne.A jak będą wyglądać wspomnienia dzieci,zwłaszcza chłopców,wychowanych przez wiadomych panów?Dokąd zmierza ten świat,dokąd zmierzają ludzie i całe narody?Chyba jednak będzie wojna,bo ten moralny wrzód musi pęknąć.
8 miesięcy temu / żagwin
 
Prawa dziecka do wychowania w normalnej heteroseksualnej rodzinie, gdzie jest ojciec i matka są WAŻNIEJSZE niż zachcianki homoseksualnych zboczeńców! Koniec kropka.
8 miesięcy temu / Król Artur
 
Jesli tylko biologia o tym decyduje to jak patrzeć na adopcje? Miękki grunt...
8 miesięcy temu / Trąbolot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.