DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Bogdan Dobosz: francuska debata narodowa w cieniu cenzury

Bogdan Dobosz: francuska debata narodowa w cieniu cenzury
PHOTO PIERRE ROUANET LA VOIX DU NORD/FORUM

15 stycznia we Francji ma się rozpocząć wielka debata narodowa, która ma położyć kres niepokojom i manifestacjom ruchu „żółtych kamizelek”. Okazuje się, że przy miejscowym „okrągłym stole” będą jednak tematy tabu, a rząd ani myśli zajmować się kilkoma ważnymi problemami, które uznał już za „prawa fundamentalne”, chociaż takich zmian domaga się duża część społeczeństwa.


Jak już pisaliśmy, wśród tematów, o których chcą dyskutować Francuzi, są m.in. kwestie tzw. małżeństw dla wszystkich, czyli „małżeństw” homoseksualistów, a także wiele innych kwestii niewygodnych dla rządu (WIĘCEJ TUTAJ). Tymczasem strona rządowa ogranicza zakres tematów i z góry je wyklucza.


Debata społeczna ma zostać ograniczona do czterech głównych tematów: podatków, transformacji ekologicznej, organizacji państwa i jego urzędów oraz tzw. debaty o demokracji. Wedle dziennika „Le Figaro”, przedstawiciele rządu wykluczają podjęcie jakichkolwiek ustępstw i dyskusji na inne tematy, nawet jeśli zgłaszają je duże grupy społeczne.


Wśród różnych postulatów ruchu Żółtych Kamizelek we Francji pojawiło się także m.in. żądanie wprowadzenia do Konstytucji Republiki instytucji krajowego referendum. Chociaż rząd i prezydent nie mówią tu do końca „nie”, to z góry uprzedzili, że i tu pewne tematy będą po prostu zakazane. Już na samym początku protestów rząd wykluczył np. jakąkolwiek możliwość poruszenia tematu przywrócenia kary śmierci. Wymienienie w tym kontekście kary głównej miało nawet ilustrować absurdalność żądań wprowadzenia referendum. Takich tematów „zakazanych” w obecnej debacie, a być może także później w referendach, będzie więcej.


Rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux jeszcze przed debatą stwierdził, że „aborcja, kara śmierci i małżeństwo dla wszystkich [„śluby” homoseksualne-red.] nie znajdą się na żadnym stole negocjacyjnym”.


Nic dziwnego, że ankietowani w sprawie rozpoczynającej się ogólnokrajowej debaty Francuzi są dość sceptyczni co do jej wyniku. Według sondażu instytutu Odoxa 70 proc. z nich uważa, że jej przydatność będzie niewielka, a aż 80 proc. twierdzi, że i tak nie rozwiąże ona wszystkich problemów i będzie ograniczona tematycznie. 77 proc. Francuzów ma wątpliwości, co do jej niezależności. Zaledwie 32 proc. respondentów jest gotowe w takiej „wielkiej debacie krajowej” brać udział.


Rząd najwyraźniej jeszcze nie zrozumiał, że ekonomiczne przyczyny buntu społecznego już dawno się rozszerzyły, a protesty weszły na drogę postulatów społecznych i politycznych, a atakowany ruch „żółtych kamizelek” ciągle może liczyć na poparcie ponad 60 proc. Francuzów.

 


Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2019-01-12 16:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

4
4
 
 

Król Lew (1994) – to klasyka kina dziecięcego. Jak już parę razy pisano na tych łamach, jest to film mocno krytykowany przez wszelkiej maści postępowców, za to chętnie chwalony przez konserwatystów jako dzieło wręcz kontrrewolucyjne. Nic dziwnego, że omawiając ten film Krystian Kratiuk i Krzysztof Gędłek otwarcie zadawali pytanie: czy coraz ostrzej lewicująca wytwórnia Disneya dzisiaj zrealizowałaby taki film? Mamy rok 2019 i mamy nową wersję Króla Lwa z wytwórni Disneya. I… na szczęście, pod tym względem przynajmniej, jest dobrze!

 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.