DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Bogdan Dobosz: Francuscy „antyrasiści” odlecieli po pożarze katedry

Bogdan Dobosz: Francuscy „antyrasiści” odlecieli po pożarze katedry
STEPHANE MAHE/ Reuters/Forum

Podejrzanym w sprawie podpalenia katedry w Nantes jest jak na razie Rwandyjczyk (zwolniony z aresztu bez zarzutów – red.) , któremu odmówiono przedłużenia prawa pobytu we Francji. Choćby z tego powodu rozmaici lokalni „antyrasiści” spod znaku „Black Lives Matter” „mieli szansę siedzieć cicho”, jak mawiał Jacques Chirac. Tymczasem stowarzyszenie Czarnoafrykańskiej Ligi Obrony zamieściło tweet, w którym potępia przy tej okazji „handlarzy niewolników z Nantes”, którzy – jak piszą – z takich brudnych pieniędzy zapłacili za budowę katedry św. Piotra i Pawła, Saint-Pierre i Saint-Paul.

 

Jej budowa zaczęła się w 1434 roku. Handel niewolnikami zapoczątkowany został na obszarze Oceanu Atlantyckiego przez Portugalczyków w XVI wieku, a pierwsza wyprawa mająca na celu transport niewolników ze Starego Świata do Ameryki została zorganizowana w 1526 roku, niemal 100 lat później. Trzeba dodać, że w krajach islamskich niewolnictwo np. w średniowieczu odgrywało większą rolę, niż w kręgu cywilizacji europejskiej. Muzułmanie chwytali niewolników w Europie, także w Polsce (Tatarzy), ale ważnym źródłem niewolników sprzedawanych w krajach islamu była „czarna” Afryka subsaharyjska.

 

Niewolnictwo kwitło też w samej Afryce subsaharyjskiej, a prawdopodobieństwo, że jedna ze współczesnych ikon „walki z rasizmem” we Francji, Assa Traore, która ma korzenie rodzinne w Mali i może być potomkiem właścicieli niewolników, jest kilkunastokrotnie większe, niż przypadku każdego białego Francuza. Kogo jednak obchodzi prawda historyczna, gdy w grę wchodzi ideologia. 

 

Po pożarze katedry w Nantes, niektórzy wykorzystali ten dramat, aby „potępić handel czarnymi niewolnikami”. Wspomniana Afrykańska Liga Obrony Czarnych wręcz zszokowała wielu internautów. Napisali na Twitterze: „Ach! Pożar w katedrze w Nantes? Katedrze opłaconej przez handlarzy niewolników z Nantes za pieniądze z handlu niewolnikami? Co zrobił Kościół katolicki, aby zapobiec dehumanizacji naszych przodków? Ani kazania ani bulli papieża Franciszka dla Murzynów!”

 

 

Takie „pocieszenie” dla przeżywających dramat francuskich katolików, to prowokacja i wyjątkowa bezczelność. Nie jest to pierwszy tego typu atak ze strony Ligi Obrony Czarnych (LDNA). W internetowych dyskusjach z katolickim Civitas straszyli swoim „zainteresowaniem” katoliczki i dodawali, że majątek Kościoła powinien zostać skonfiskowany na odszkodowania, a sam Kościół rozwiązany.

 

Trzeba tu dodać, że czarnoskórzy członkowie LDNA są w Europie imigrantami i potomkami imigrantów. Liga została założona w 2007 roku. Działa aktywnie od 2018 roku. Uważa państwo francuskie za „totalitarne, terrorystyczne, niewolnicze i kolonialne”. Jej strony mają prawie 50 tys. subskrybentów na Instagramie i ponad 130 tys. na Facebooku. Chcą obalać pomniki m.in. Napoleona i nawet de Gaulle’a.

 

Politycy prawicy mówią nawet o rozwiązaniu Ligii. Chociaż LDNA to ruch raczej marginalny, to trzeba odnotować pojawienie się nad Sekwaną, oprócz radykałów islamsko-arabskich, także radykalnej grupy murzyńskiej.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-07-20 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
27
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Porządek świata jest taki asfalt zawsze leży na drodze a nie lepi się do butów jak psie odchody.
4 miesiące temu / itd jest złe
 
Ideologicznie czy nie, jest to pokłosie kolonizacji. Żadne państwo nie miało prawa kolonizować i wykorzystywać słabszych narodów. Niech teraz szybko wymyślą coś mądrego jak zatrzymać fanatyków wyrosłych na krzywdzie ludzi, których nawet nie znali.
4 miesiące temu / Kowalski
 
Odesłać wszystkich czarnych do Afryki skoro się w Europie nie podoba!!!
4 miesiące temu / Maro
 
Każdy czarny niewolnik wywieziony za ocean został złapany przez innych czarnych , którzy sprzedali go nastepnie handlarzom pochodzacym z Europy.Obecni mieszkańcy Afryki są również potomkami handlarzy niewolników.Od wczesnego Średniowiecza europejski handel niewolnikami był zmonopolizowany przez żydów , których obecnie przedstawia sie jako np Portugalczyków , Anglików itd. Jesli za pieniądze z handlu ludzmi powstały światynie w naszym kręgu cywilizacyjnym , to najbardziej prawdopodobne jest , ze to były synagogi
4 miesiące temu / Mirek
 
Do 6 sierpnia JEST WIELE CZASU! PILNUJCIE !?! PANI MARSZAŁEK SEJMU. również przed Moss Bejcherówną. Covid może być wszędzie. A spotkania możliwe, nie do odrzucenia. Potem PAN MARSZAŁEK SENATU rozwiąże zgromadzenie i OBRAZ POLSKI - NIEZDOLNA ....
4 miesiące temu / UmRazumEk
 
po rewolucji francuskiej właścicielem budynków KK jest republika i to widać jaki jest stan kościołów i lepiej nie będzie
4 miesiące temu / robak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.