DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Bóg zapyta: Dlaczego odrzuciłeś dary odkupienia?

Bóg zapyta: Dlaczego odrzuciłeś dary odkupienia?
Św. Cezary z Arles

Cóż uczynimy bracia najdrożsi w owym budzącym lęk dniu sądu, gdy wobec drżącego świata Pan na dźwięk trąb aniołów zasiądzie na tronie swej chwały otoczony światłem niebieskich zastępów? Tam Bóg, przedłożywszy przed oczy kary grzeszników i nagrody sprawiedliwych, zacznie od rodzaju ludzkiego wzbudzonego z łona ziemi i starożytnego pyłu, w obecności – jako świadka – sumienia indywidualnego, zdania sprawy z życia.


Bardziej sprawiedliwy niż miłosierny, zacznie z surowością sędziego oskarżać winnych wzgardy miłosierdzia i mówić: „Uczyniłem cię człowieku moimi rękami z prochu; ziemskim członkom wlałem ducha; zechciałem ci udzielić obrazu i podobieństwa naszego i umieściłem wśród słodyczy raju. Ty natomiast gardząc życiodajnymi przykazaniami, wolałeś pójść za zwodzicielem niż za Panem.


Pominę jednak to, co dawne. Poruszony później miłosierdziem, gdy wypędzony z raju byłeś trzymany prawem grzechu w więzach śmierci, wszedłem do dziewiczego łona, by [zostać] zrodzonym bez szkody dla dziewictwa; leżałem położony w żłóbku i owinięty w pieluchy; znosiłem obelgi dzieciństwa i bóle ludzkie, przez które stałem się podobny tobie po to mianowicie, by ciebie uczynić podobnym do mnie; przyjąłem policzkowanie i opluwanie naigrawających się; piłem ocet z żółcią. Aby ciebie wyrwać śmierci, [byłem] chłostany biczami, koronowany cierniami, przybity do krzyża, przeorany raną, a moją duszę wydałem na katusze. Oto ślady gwoździ, którymi przybity wisiałem. Oto bok przeorany ranami. Przyjąłem twoje cierpienia, aby ci dać moją chwałę. Przyjąłem twoją śmierć, abyś żył na wieki. Leżałem złożony w grobie, abyś królował w niebie.


Dlaczego straciłeś to, co ci przyniosłem? Dlaczego niewdzięczniku, odrzuciłeś dary twego odkupienia? Nie skarżę ci się na moją śmierć. Oddaj mi twoje życie, za które dałem moje. Oddaj mi życie twoje, które zabijasz nieustannie ranami grzechów. Dlaczego splamiłeś brudami wyuzdania mieszkanie, które w tobie uświęciłem? Dlaczego splamiłeś już moje ciało ohydą pokus? Dlaczego Mnie udręczyłeś bardziej krzyżem twoich występków, niż tym, na którym zawisłem?

Cięższy dla Mnie jest krzyż twoich grzechów, na którym wbrew woli wiszę, niż ów, na który wstąpiłem litując się nad tobą i chcąc zabić twoją śmierć. Gdy byłem niezmienny, stałem się dla ciebie człowiekiem. Gdy byłem niecierpiętliwy, zechciałem dla ciebie cierpieć.


Ale ty wzgardziłeś Bogiem w człowieku, zbawieniem w słabym, łaską w sędzi, życiem [wiszącym] na krzyżu, lekarstwem w mękach. A ponieważ po całym złu [popełnionym przez] ciebie nie chciałeś sięgnąć po lekarstwo pokuty, nie zasłużysz na uwolnienie od złego wyroku, ale usłyszysz z tobie podobnymi: „Odstąpcie ode mnie przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom”. Z tym zstąpisz w wieczny ogień gehenny, który zniewolony przez słodkie sieci i dobrymi kłamstwami twojego życia przedłożyłeś nade Mnie.”


Św. Cezary z Arles, Ojcowie żywi, t. 17, WAM, Kraków 2002, s. 125-127.


DATA: 2019-08-27 05:43
AUTOR: ŚW. CEZARY Z ARLES
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.