DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Bóg Ojciec - Żywiciel, Król i Sędzia

Bóg Ojciec - Żywiciel, Król i Sędzia
fot. pixabay

Boga Ojca nazywa Duch Święty „Najwyższym”, „Wszechmocnym”, „Władcą nad mocami”. Wyraża w ten sposób, że nie kto inny tylko On właśnie stworzył niebo, ziemię i w ogóle cały świat wraz z aniołami i ludźmi; że On wszystkim kieruje i wszystko żywi – miłosierny, łaskawy, wyrozumiały, dobry i sprawiedliwy; że On jest Bogiem zarówno dla żydów i pogan jak dla wierzących, aczkolwiek w różny sposób.

Dla wierzących mianowicie jako Ojciec, ponieważ z nadejściem pełni czasu otwarł testament, mocą którego uczynił ich swymi synami; dla żydów natomiast jako Pan i Prawodawca,
bo gdy o Nim zapomnieli, odstąpili od Niego i sprzeniewierzyli Mu się, musiał ich za pomocą Prawa przywoływać z powrotem do posłuszeństwa i przypominać im, że mają nad sobą władzę w osobie swego Stwórcy i Ożywiciela, któremu winni służyć we dnie i w nocy; dla pogan wreszcie jako wszechmocny Stwórca i Władca. Dla wszystkich zaś razem jako Żywiciel, Król i Sędzia. Bowiem nikt nie ujdzie przed sądem Jego – ani żyd, ani poganin, ani wierzący grzesznik, ani nawet anioł – choć z drugiej strony także każdy, kto by w tym życiu powątpiewał o dobroci Jego, doświadczy w dniu Sądu Jego potęgi, w myśl słów błogosławionego Apostoła: „Czyż nie wiesz, że dobroć Boża wzywa cię do pokuty, a ty w zatwardziałości swojej i obojętności serca swego zbierasz sobie gniew na dzień gniewu, gdy się objawi sprawiedliwy sąd Boży, który odda każdemu według uczynków jego?” (Rz 2, 4-6). Tak więc nie ma różnicy między Tym, którego Prawo Mojżeszowe nazywa Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, a Bogiem, którego transcendencja i wielkość jest niewypowiedziana.


Ireneusz z Lugdunum, Wykład nauki apostolskiej”, ks. Marian Michalski, Antologia literatury patrystycznej, t. I, PAX, Warszawa 1975, s. 171-172.


DATA: 2020-09-22 05:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.