DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Jacek Hoga

Bóg nas stworzył do życia we wspólnocie


Stwierdzenie, że żyjemy w społeczeństwie zatomizowanym, wydaje się czczym truizmem. Niemniej jednak ważne jest uświadomienie sobie rozmiaru różnicy pomiędzy rzeczywistością, w jakiej przyszło nam żyć, a tradycyjnym społeczeństwem organicznym.

Ideologia liberalna, która w XVIII stuleciu rozpoczęła demontaż małych społeczności, by w imię indywidualizmu po kolei niszczyć wszelkie spajające ludzi więzi społeczne, doprowadziła do destrukcji praktycznie każdego trwałego kształtu sformalizowanej społeczności. Dziś ostatnią jej formą – jeszcze broniącą się przed rozpasanym indywidualizmem – jest rodzina. Jednakże to, co obecnie znamy pod tą nazwą, stanowi zaledwie formę szczątkową sprawnej instytucji, która – ufundowana na sakramencie małżeństwa i autorytecie ojca – była niegdyś w stanie wspierać swych członków w razie losowych wydarzeń czy ataków świata zewnętrznego.

Obecnie – jak wskazuje liczba rozwodów – nawet fizyczne przetrwanie rodziny nie jest oczywiste. Co więcej, owa plaga samolubstwa (bo czymże jest rozwód jeśli nie postawieniem swojego „ja” na pierwszym miejscu) dotyczy też osób deklarujących pobożność i uprzednio zaangażowanych w rozmaite duszpasterstwa. Doprowadziła ona znaczną część społeczeństwa do zupełnej niemal bezbronności wobec największych niebezpieczeństw współczesności, wskutek czego zatomizowana społeczność nie jest w stanie opierać się opresji ze strony narzucanej z góry ideologii. Silnie uwidacznia się brak rodzin spójnych więzami tradycji i wzajemnej pomocy, a nie tylko więzami krwi i – jakże często niechcianymi – spotkaniami rodzinnymi.

Cechy, gildie, bractwa…

Chrześcijanie tworzyli wspólnoty już od czasów apostolskich. Istnienie ich wydaje się wszak stanowić warunek niezbędny dla prawidłowego i swobodnego rozwoju rodzin katolickich. Jest wręcz pozytywnym nakazem ochrony słabych i odwrotnością grzechów wołających o pomstę do Nieba: gnębienia wdów i sierot, sodomii, wstrzymywania zapłaty robotnikom oraz umyślnych zabójstw.

Tymczasem z dzisiejszego punktu widzenia stowarzyszenie oparte na fundamentach cywilizacji łacińskiej może zostać uznane za organizację totalitarną, gdyż w obszarze jego zainteresowania znajduje się cały człowiek, a nie jego określona cecha czy zamiłowanie. Po przykład sięgnijmy do średniowiecznej struktury cechowej. Cechy nie tylko pilnowały wspólnej polityki cenowej i jakości produkowanego towaru, ale również podejmowały się opieki nad sierotami i wdowami po swoich członkach, pilnowały moralności, organizowały życie towarzyskie, wspólnie się modliły i wznosiły ołtarze swoim patronom. W czasie zarazy zaś wyznaczały nawet spośród własnego grona osoby odpowiedzialne za troskę o ciała zmarłych w wyniku epidemii, czyli w praktyce do radykalnego narażenia życia dla dobra innych – żyjących i umarłych. Tak więc, przy bliższym przyjrzeniu się widać, że rzekoma totalitarność to nic innego jak miłość bliźniego i wzajemne wspieranie się w codziennym trudzie pielgrzymowania na nieubłagany Sąd Ostateczny miłosiernego Boga.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rewolucjoniści zawsze uważali, że szerzenie rozpusty jest najlepszym mechanizmem na przygotowanie gruntu pod nową rewolucyjną rzeczywistość, nowy świat i nowego człowieka stworzonego przez rewolucję. Rozpusta jest wielkim resetem niszczącym wszystko, co dotychczas było – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk podczas konferencji „Utopia tęczowej rewolucji”.

 
 

Siły Obronne Izraela (IDF) utworzyły w zeszłym roku nową, elitarną jednostkę, która ma zrewolucjonizować pole bitwy. Składa się ona z piechoty, komponentu pancernego i wsparcia powietrznego. Jednostka ma być w stanie operować w dowolnym miejscu na świecie w celu szybkiego lokalizowania i nisczenia wroga.

 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.

 

1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen.

 

Trybunał Konstytucyjny orzekając 22 października niezgodność aborcji eugenicznej z konstytucją zachował się, jak trzeba. Należy okazać mu wsparcie - piszą autorzy petycji „Wyraź poparcie dla Trybunału!”

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.