DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

„Bóg już tu nie mieszka?” – Watykan o kościołach zamykanych z powodu braku wiernych

„Bóg już tu nie mieszka?” – Watykan o kościołach zamykanych z powodu braku wiernych
Fot. Tama66/Pixabay

Stolica Apostolska przygotuje instrukcje, które mają zapobiegać skandalicznym przypadkom zamieniania zamykanych świątyń katolickich na puby, siłownie, lodziarnie czy meczety. Pod koniec listopada w Rzymie odbędzie się międzynarodowy kongres pod wymownym hasłem „Bóg już tu nie mieszka?”.

 

Jak pisze portal vaticannews.va, cytując kardynała Gianfranco Ravasiego, zadaniem uczestników spotkania będzie stawienie czoła poważnemu i coraz bardziej naglącemu problemowi zamykania kościołów oraz ich nowego przeznaczenia. Jak podkreślił zwierzchnik Papieskiej Rady Kultury, który wraz z episkopatem Włoch oraz Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim organizuje konferencję, odbieranie świątyniom ich pierwotnego przeznaczenia jest szczególnie mocno widoczne i nasila się m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii. Podobny trend zaznacza się także za Oceanem – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kościół tłumaczy zamykanie kościołów spadającymi wskaźnikami przyrostu naturalnego, sekularyzacją a także rezygnacją ludzi z praktyk religijnych. W ślad za tym idzie spadek liczby kapłanów.

 

65 tysięcy kościołów jest własnością parafii i diecezji. Ponadto około 25 tysięcy należy do państwa. Do tego trzeba doliczyć świątynie będące w rękach osób prywatnych i zgromadzeń zakonnych, a tu nie mamy dokładnych danych. W sumie szacujemy, że we Włoszech jest ponad 100 tysięcy kościołów, z czego około 100 opuszczonych – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Valerio Pennasso.

 

Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć ogłoszenia mówiące o sprzedaży świątyń. U nas nie są to jeszcze wielkie liczby. Jednak kiedy ludzie widzą, że miejsca w których zostali ochrzczeni czy się modlili stały się pubami, lodziarniami czy sklepami często są mocno zgorszeni. Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia – dodał duchowny.

 

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich episkopatów Europy, Ameryki Północnej oraz Oceanii. Poproszono ich o przygotowanie szczegółowego spisu kościołów w poszczególnych krajach, z konkretnym opisem aktualnej sytuacji danego miejsca kultu – informuje portal Vatican News.

 

 

Źródło: vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2018-07-13 14:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę grafiki "religijność w Polsce" a zobaczymy, że i to zjawisko pojawi się i u nas. Np w dijecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na niedzielne msze chodzi już niespełna 20% zobowiązanych.
ponad 2 lata temu / Widzący z Lublina
 
Nic na to nie poradzimy. Przecież siłą nikogo niemożna zaciągnąć do kościoła. Lepiej niech zamienią w biblioteki, archiwa, muzea niż w puby, siłownie, lodziarnie czy meczety.
ponad 2 lata temu / Maddalena_Katalin
 
Tak na muzea sztuki współczesnej widziałem taki w Holandii, tragedia. Na szczęście jest jeszcze FSSPX, które kupiło przepiękny kościół pw. św. Wilibrorda w holenderskim Utrechcie.
ponad 2 lata temu / Aguirre
 
skutki tzw.marketingu zachęcającego młodzież ,chęć pójścia na ilość zamiast na jakość ,nie macie pojęcia ilu krytykowanych tzw "wierzących a nie praktykujących" uciekło z takiego kościoła ,oczywiście to źle ale ..w kościele jest ta moda "żeby się coś działo", cichy pustawy kościół otwarty do późna z modlącymi sie pojedynczymi ludźmi poza godzinami mszy? -jest jeszcze taki?
ponad 2 lata temu / do pytający
 
Kto zmienił kształt ołtarzy w Polskich nowych kościołach i nie tylko ? W wielu jest Jezus Miłosierny, S.Faustyna i Sw. Jan Paweł II. Ten modernizm, uproszczenia i pustki na ołtarzach, kościołach spowodowały, że ponad 90% uczestników nabożeństw nie klęka przed Ołtarzem, wielu wędruje po kościele jak po placu targowym. Czy modernistyczni biskupi, księża nie widzą tego? Wyczyszczono ołtarze by było łatwo w najbliższym czasie wymienić Papieża i S. Faustynę na Lutra i Mahometa???? Ludzie nie noszą do kościoła książeczek do nabożeństwa, śpiewają nowości wyświetlane na tablicach - efekt? Nikt nie jest w stanie zaśpiewać z pamięci!! Przeczytaj "Widziałem wiecznośc" James Manjackal
ponad 2 lata temu / Max
 
To teraz Watykan podnosi larum? Niedługo masoneria watykanska doprowadzi ludzi do stanu takiego ogłupienia, że nikomu już nie będzie potrzebna. Właściwie już doprowadziła. Brawo za tchórzostwo, kłamstwo i lenistwo. Biskupom polskim pragnę uprzejmie donieść iż pokolenie polskich 20-30 latków nie wie nic o obecności Żywego Chrystusa w obecnej Mszy. Odnieśliscie sukces!
ponad 2 lata temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.