DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Bóg Honor Ojczyzna – dlaczego polski katolik winien kochać swój kraj [7 powodów]

Bóg Honor Ojczyzna –  dlaczego polski katolik winien kochać swój kraj [7 powodów]
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Dzień Niepodległości stanowi doskonałą okazję, aby przypominać o wartości patriotyzmu. Niekoniecznie chodzi tu o nacjonalizm, lecz o szacunek wobec własnego dziedzictwa. Podajemy 7 argumentów, dla których polski katolik powinien być zarazem patriotą.

 

1. Człowiek nie rodzi się jako samotny atom. Przychodzi na świat w rodzinie biologicznej, a także w rodzinie rodzin, jaką jest naród. Od urodzenia jest zanurzony w jej kulturze. Jego spojrzenie na świat kształtuje ojczysta mowa. Szkolne lektury, uroczystości, narodowe święta od dziecka formują jego mentalność. Dlatego też odcinanie go od jego korzeni, odbieranie mu narodowej tożsamości, to jakby zabieranie mu części jego istoty.  

 

2. Miłość Ojczyzny stanowi przedłużenie szacunku do rodziców, dziadków i innych przodków. Nieprzypadkowo słowo ojczyzna pochodzi od słowa ojciec. Podobnie po łacinie – ojczyzna to wszak patria, a ojciec pater. Analogiczne zjawiska obserwujemy w innych językach – i nie jest to przypadek.

 

3. Patriotyzm stanowi wypełnienie IV Przykazania Dekalogu. Jak bowiem czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego „Czwarte przykazanie jest wyraźnie skierowane do dzieci, określając ich relację do ojca i matki, która jest najbardziej powszechna. Dotyczy również związków pokrewieństwa z innymi członkami rodziny. Domaga się okazywania czci, miłości i wdzięczności dziadkom i przodkom. Obejmuje wreszcie obowiązki uczniów względem nauczycieli, pracowników względem pracodawców, podwładnych względem przełożonych, obywateli względem ojczyzny oraz tych, którzy nią rządzą lub kierują”.

 

4. Troska o ojczyznę, także w codziennym życiu i prozaicznych sprawach, stanowi skromny wyraz wdzięczności wobec osób, które poświęciły swe życie, zdrowie, złamane kariery czy inne dobra dla ojczyzny.

 

5. Miłość ojczyzny stanowi remedium na uniformizację świata, na podporządkowanie wszystkich ludów globalnej popkulturze. Pozwala na zachowanie różnic między różnymi narodami, państwami, grupami etnicznymi.

 

6. Patriotyzm jest szczególnie istotny dla Polaków. Polska bowiem – mimo różnych negatywnych zjawisk – stanowi ostoję katolicyzmu we współczesnej Europie a nawet świecie. Dlatego też dobrze rozumiany polski patriotyzm to zarazem obrona wiary.

 

7. Polska od tysiąca lat znajduje się w cywilizacji łacińskiej. Obrona polskości to zarazem obrona tej cywilizacji.

 

Mjend


DATA: 2019-11-11 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ewa-na jakiej podstawie i wg jakich źródeł Twoje twierdzenia?! Moje to, Benedyktyni ewangelizowali Polaków ponad 200 lat przed Chrztem. Dagome Iudex jest niepodważalnym dokumentem. Pieśń Bogurodzica. Prof.Koneczny. Tak na razie . . .
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
z całym szacunkiem ale kolejność inna najpierw król a potem jeszcze 700 lat trwało wykorzenianie pogańskich zwyczajów i to do dziś niezupełnie udane
8 miesięcy temu / ewa
 
Leon - od kiedy FAKTY to BZDURY?! Doczytaj co to w ogóle jest Dagome Iudex, a u prof.Konecznego o tym, że Chrzest RP był konsekwencją nawrócenia się Narodu, a Król to po prostu usankcjonował! Każda Bitwa, każda Wojna wzywała Polaków do obrony w czyje imię? - Bogarodzicy! Bzdurami to ew. Ty sie zajmujesz, ja mówię o FAKTACH!
8 miesięcy temu / AndrzejBR
 
emigrant nie spełnia punktu 4 ,z szacunkiem do rodziców tez nie za fajnie skoro zostawia ich w domach starców a sam na drugi koniec świata
8 miesięcy temu / ewa
 
+ BÓG -->RODZINA-->OJCZYZNA. Taka i tylko taka kolejność jest PRAWIDŁOWA + Szczęść Wam Boże +
8 miesięcy temu / Anna Maria
 
+ Ponieważ Najświętszy Bóg w Trójcy Przenajświętszej, Najświętsza Wiara Katolicka, Rodzina i Ojczyzna to jest JEDNOŚĆ i SIŁA ! + Pax vobiscum +
8 miesięcy temu / Anna Maria
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.