DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Bóg czy pseudowartości? Szlezwik-Holsztyn decyduje o kształcie konstytucyjnej inwokacji

Bóg czy pseudowartości? Szlezwik-Holsztyn decyduje o kształcie konstytucyjnej inwokacji
fot.©2006 TopFoto / Longhurst

Parlament kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn niebawem zdecyduje o tym czy w nowej konstytucji landu znajdzie się odniesienie do Pana Boga. Przeciwnicy mówią o „aneksji Boga przez państwo”. Zwolennicy wskazują, że odniesienie do Stwórcy sprawia, iż państwo nie może czuć się wszechmocne.

 

Decyzję o kształcie konstytucji parlament kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn podejmie najprawdopodobniej 22 lipca. Tocząca się dyskusja o roli Pana Boga w konstytucji to kolejna odsłona długiego sporu o rolę Stwórcy w konstytucji. Pierwsza batalia miała miejsce na początku lat 90., tuż po zjednoczeniu Niemiec. To wtedy związany z partią Zielonych pastor Wolfgang Ullmann mówił o „aneksji Boga przez państwo”. W Bundestagu ostatecznie zdecydowano o pozostawieniu odniesienia do Boga.

 

W samym Szlezwiku-Holsztynie w 2014 roku odbyło się głosowanie nad zmianami w konstytucji landowej, a fragment dotyczący Boga nie uzyskał wymaganej większości. By zachować inwokację zorganizowano zbiórkę podpisów, a apel o „pozostawienie Boga w Szlezwiku-Holsztynie” podpisało 42 tys. obywateli. Sprawa musiała zostać rozpatrzona kolejny raz.

 

Obecnie, według sondaży, większość obywateli landu wypowiada się przeciwko uwzględnieniu Boga w tekście konstytucji. Zwolennicy takiego odwołania przekonują, że odniesienie do Boga sprawia, iż państwo nie może czuć się wszechmocne.

 

W parlamencie landu zdania też są mocno podzielone. Liberalna FDP i Piraci sprzeciwiają się odniesieniu do Boga; CDU jest za, a stanowiska Zielonych i SPD nie są jednoznaczne. Stąd też socjaldemokraci zaproponowali kompromisowe rozwiązanie, sugerujące, że konstytucja czerpie z „kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy oraz z wartości, które wynikają z wiary w Boga lub z innych źródeł”.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

MA
  


DATA: 2016-07-13 11:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Będą mieli Allaha.
ponad 4 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.