DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Bluźnierstwo w Centrum Sztuki Współczesnej

Bluźnierstwo w Centrum Sztuki Współczesnej
fot. dimitri_c / sxc.hu

Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą złożył doniesienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w związku z kontrowersyjną wystawą „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś”, jaka prezentowana jest w Centrum Sztuki Współczesnej w stolicy. W sumie do prokuratury trafiły już trzy doniesienia w tej sprawie.

 

Jednym z eksponatów kontrowersyjnej wystawy jest wyświetlany na ścianie bluźnierczy film autorstwa Jacka Markiewicza „Adoracja”. Na filmie nagi mężczyzna ociera się o naturalnej wielkości figurę Jezusa Chrystusa przybitego do krzyża, który jest średniowiecznym zabytkiem, pochodzącym ze zbiorów Muzeum Narodowego.

 

W zawiadomieniu ogólnopolskiego komitetu do prokuratury czytamy: „Uważamy, że artysta Jacek Markiewicz popełnił przestępstwo z artykułu 196 Kodeksu Karnego” – Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą podkreśla, że to co zrobił Markiewicz jest wręcz niepojęte. – On obraził wiele milionów chrześcijan, dlatego że sprofanował krzyż. Sprofanował również Mękę Pańską, dlatego dzisiaj złożyliśmy doniesienie do prokuratora. Uważamy że tutaj przestępstwo popełniły dwie osoby: pseudoartysta, ale również dyrektor całej wystawy – on dobrze wiedział jaki film będzie podczas tej wystawy puszczany. Uważamy że ten film powinien być zakazany – nie może być tak że kpi się z Chrystusa – że kpi się z męki Chrystusa – zaznacza.

 

Źródło: radiomaryja.pl

pam


DATA: 2013-11-04 16:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego wszyscy oburzeni nie protestowali od razu po nakręceniu filmu, czyli ponad 20 lat temu?
ponad 6 lat temu / [email protected]
 
to skandal!
ponad 6 lat temu / normalny
 
Jezus Chrystus prosił Swego Ojca będąc przybity do krzyża "OJCZE WYBACZ IM BO NIE WIEDZĄ CO CZYNIĄ" My też powinniśmy się modlić za tych co tą profanację czynią. Panie Jacku Markiewicz pomodlę się za Pana i Pańską rodzinę. Stanowczo się sprzeciwiam takim działaniom.
ponad 6 lat temu / Poszukujący Boga
 
My katolicy nie możemy pozwolić na profanowanie krzyża! Działajmy i organizujmy się w Jego obronie. Bluźnierstwo w Centrum Sztuki Współczesnej, jest przestępstwem. Obraża uczucia religijne chrześcijan i wymaga osądzenia.
ponad 6 lat temu / oburzona
 
MOdle sie za tego czlowieka aby sie nak najszybciej opamietal i przeprosil Pana Jezusa bo napewno jest ochrzczony .Panie Jezu daj Mu laske nawrocenia i opamietania.Pan Jezus Go odkupil Na KRZYZU KRWIA SWOJA.HelenaMagiera
ponad 6 lat temu / [email protected]
 
Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec profanacji i niebywałej obrazy największych wartości chrześcijan, Krzyża.To jest skandaliczne i nie do przyjęcia, że jakiś pseudoartysta w przestępczy sposób obraża uczucia chrześcijan!
ponad 6 lat temu / Inka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.