DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Bluźniercza „Klątwa” wraca do Polski za pieniądze zwolenników profanacji Wiary i polskości

Bluźniercza „Klątwa” wraca do Polski za pieniądze zwolenników profanacji Wiary i polskości
Publiczny Różaniec będący zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa spektaklu „Klątwa”. Fot. Michal Dyjuk / FORUM

Obrazoburczy spektakl „Klątwa”, mimo braku ministerialnej dotacji, zostanie wystawiony na deskach jednego z wrocławskich teatrów w ramach festiwalu Dialog-Wrocław. Zainteresowanie „dziełem” Olivera Frljicia było tak wielkie, że bilety wyprzedały się co do jednego, umożliwiając tym samym obelżywemu spektaklowi powrót do Polski.

 

„Klątwa” to obrazoburczy i szydzący z wiary katolickiej spektakl w reżyserii Olivera Frljicia. Konferencja Episkopatu Polski stwierdziła nawet, że ma on oznaki bluźnierstwa. – Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego – powiedział w lutym roku 2017 ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

 

Szeroko oprotestowana przez Polaków pseudosztuka miała już nie pojawić się w Polsce, lecz za sprawą lapsusu językowego Tomasza Kireńczuka, dyrektora festiwalu teatralnego Dialog, na jaw wyszła informacja o jej obecności we wrocławskim Imparcie. Wtedy też ministerstwo kultury poinformowało, iż wycofa przyznaną rok wcześniej dotację. – Zdawałem sobie sprawę, że jeśli zaproszę „Klątwę” do oficjalnego programu i będę chciał ją pokazać za publiczne pieniądze, zostanę natychmiast ukarany utratą ministerialnej dotacji na festiwal. To stało się jasne po poznańskiej Malcie, której kuratorem był Frljić – przyznał Tomasz Kireńczuk.

 

I gdy wszystko wskazywało na to, że Oliver Frljić nie zawita do Wrocławia, okazało się, że z pomocą „Klątwie” przyszli zwolennicy bluźnierstwa – których, jak się okazuje – wśród publiczności festiwalu Dialog nie brakuje. Bilety w odpowiednio podwyższonej cenie (za najdroższy z nich trzeba było zapłacić 200 zł; przed wycofaniem dotacji miał kosztować 60 zł) rozeszły się natychmiastowo w liczbie ponad 500 sztuk. To oznacza, że 19 października we wrocławskim Imparcie kolejny raz dojdzie do publicznego bluźnierstwa.

 

Czy wycofanie ministerialnego finansowania cokolwiek zmienia w kwestii przyzwolenia na tego rodzaju bluźniercze akty pod przykrywką sztuki? W żadnym wypadku. Na obrażanie Pana Boga i wiary nie powinno być miejsca w społeczeństwie, a osoby, które się tego dopuszczają powinny być skazane na publiczny ostracyzm; bez znaczenia czy robi się to za pieniądze podatnika czy swoje prywatne. Przypominał o tym abp Wiktor Skworc:

 

„Wobec zaistniałej sytuacji wzywamy wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu. Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu „Klątwa”. „Święty Boże, święty mocny, święty i nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami...” – napisał metropolita katowicki w liście do swoich diecezjan, gdy „Klątwa” wdarła się do Chorzowskiego Teatru Rozrywki.

 

Bluźniercza „Klątwa” była oprotestowywana przez liczne środowiska, gdy zbliżała się jej premiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Do protestu w ramach serwisu Protestuj.pl przystąpiło ponad 50 tys. osób. Sam minister kultury Piotr Gliński naciskał na warszawskie władze, by interweniowały w sprawie obrazoburczego pseudodzieła.

 

Nagranie z przedstawienia za pośrednictwem jednego z widzów przedostało się do publicznej telewizji. Dzięki niemu wiadomo, że na scenie dochodzi do bluźnierczych profanacji, aktorzy w swym obrzydliwym wyuzdaniu nie oszczędzają ani Chrystusowego Krzyża – używając go do imitacji stosunku seksualnego, ani św. Jana Pawła II – przedstawiając jego figurę w wielu obraźliwych, seksualnych kontekstach i nazywając „obrońcą pedofili”. Wulgarnie wyśmiewany jest też ś.p. prezydent Lech Kaczyński.

 

 

Źródło: PCh24.pl, protestuj.pl, gazeta.pl
om

 

 


DATA: 2017-10-12 11:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak zwykle popisujesz się ignorancją, co już nikogo nie dziwi. Wbrew twoim fałszywym insynuacjom, ja uznaję przykazanie: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu", więc niby czemu miałbym nie być katolikiem? Stosujesz pomówienie, jakobym nie był katolikiem, gdyż tego swojego bezsilnego kłamstwa nie udowadniasz, co zrozumiałe bo nie byłbyś w stanie udowodnić prawdziwości fałszu. A za to ty swoimi deklaracjami na tym forum wiele razy potwierdziłeś że nie jesteś katolikiem, np. przez określanie Katechizmu Kościoła Katolickiego bredniami, przez chwalenie się antykatolickim światopoglądem głoszącym prawo kobiety do decyzji o zamordowaniu własnego nienarodzonego dziecka, czy w tym wątku - przez stwierdzanie że nie uważasz za bluźnierstwo szyderstwa z męki Pana Jezusa :-D
ponad 2 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: nie pisz w imieniu katolików bo przecież nie jesteś katolikiem. Katolikom, zgodnie z "obowiązującym Prawem Bożym" nie wolno kłamać.
ponad 2 lata temu / Stormer
 
A kto satanistom nakazuje czytanie na katolickich portalach? Nikt, hipokryto, więc sam daj nam żyć.
ponad 2 lata temu / do ollek
 
A kto katolikom nakazuje oglądania czegoś co ich mierzi? Nikt. Żyj i daj żyć innym
ponad 2 lata temu / ollek
 
Według prawa (zarówno prawa Bożego jak i bolszewickiego) będzie bluźnierstwem i obrazą uczuć religijnych. Art 196 kodeksu karnego. Nie mówiąc już o groźbach karalnych, naruszeniu dóbr osobistych itd.
ponad 2 lata temu / Fanatyk
 
Dla was, wrogów Pana Jezusa, nie będzie to bluźnierstwo, ale dla nas katolików będzie. W świetle obowiązującego Prawa Bożego.
ponad 2 lata temu / do Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.