DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Blokada Brexitu? Izba Lordów przyjęła poprawkę utrudniającą opuszczenie UE

Blokada Brexitu? Izba Lordów przyjęła poprawkę utrudniającą opuszczenie UE
fot. CHROMORANGE / Ralph Peters/FORUM

Globaliści nie odpuszczają. W Wielkiej Brytanii Izba Lordów jeszcze w poniedziałek wieczorem wprowadziła poprawkę do unijnej ustawy EU Withdrawal Bill, mającej umożliwić parlamentowi zablokowanie opuszczenia Unii Europejskiej bez „porozumienia”, a nawet zmusić premier Theresę May do wynegocjowania odpowiedniej umowy przed faktycznym opuszczeniem struktur unijnych.

 

W rezultacie wprowadzonych zmian parlament będzie miał prawo zablokować lub opóźnić przyjęcie porozumienia z UE ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, bowiem będzie mógł przyjąć lub odrzucić umowę wynegocjowaną z przedstawicielami UE. W przypadku negatywnej decyzji Izby Gmin, posłowie zadecydują o dalszych losach negocjacji, mogąc np. zmusić rząd do renegocjacji lub wycofania się z decyzji o wyjściu z UE.

 

Przyjęty zapis ma wzmocnić rolę parlamentarzystów w sprawie Brexitu. Za poprawką głosowało 335 członków Izby Lordów, przeciw było 244.  Poprawka do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej trafi ponownie do rozpatrzenia przez Izbę Gmin, gdzie rządząca Partia Konserwatywna ma nieznaczną większość.

 

Poprawkę zaproponował wicehrabia Hailsham (Douglas Martin Hogg). Wskazując, co mógłby zrobić rząd, gdyby parlament odrzucił ostateczną umowę lub gdyby rząd nie był w stanie osiągnąć porozumienia z UE. Hailsham powiedział Izbie Lordów, że zasada parlamentarnej suwerenności jest „fundamentalna dla naszych swobód i nie wolno jej podważać”.

 

Zgodnie z prawem, wszyscy lordowie są mianowani, a nie wybrani. Nie mogą oni uniemożliwić uchwalenia danych ustaw, ale mogą opóźnić ich przyjęcie, zmuszając Izbę Gmin do ich ponownego rozważenia. Podczas gdy lordowie nie mogliby „pokrzyżować planów brytyjskiego elektoratu”, każde opóźnienie w uchwaleniu ustawy przyjętej przez Izbę Gmin teoretycznie mogłoby skłonić członków tejże Izby do zmiany pierwotnego głosowania.

 

Premier Theresa May była bardzo rozczarowana głosowaniem w Izbie Lordów. Rzecznik premier potwierdził silne poparcie rządu dla Brexitu. Premier spotkała się ze swoim gabinetem wcześnie rano we wtorek i oburzała się, że działania lordów „mogą związać jej ręce” w negocjacjach z UE.

 

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn opowiadał się za zastąpieniem woli narodu brytyjskiego wolą parlamentu, wskazując, że: „Parlament musi być suwerenny w tej sprawie i podjąć ostateczną decyzję”. Corbyn liczy na to, że ostatecznie głosowanie w parlamencie zadecyduje o losach Brexitu niezależnie od woli wyrażonej w referendum powszechnym, które odbyło się niecałe dwa lata temu.

 

Niektórzy Brytyjczycy opowiadają się za tym, by ich kraj przystąpił do jakiejś unii celnej z UE po zakończeniu Brexitu. Przeciwny temu jest sekretarz ds. handlu międzynarodowego Liam Fox. - Nie, nie sądzę, abyśmy mogli pozostać w unii celnej z wielu powodów, głównie dlatego, że znaleźlibyśmy się w gorszej sytuacji niż dziś. Gdybyśmy byli w unii celnej z Unią Europejską, musielibyśmy zaakceptować to, co UE wynegocjowała, jeśli chodzi o dostęp do rynku Zjednoczonego Królestwa, bez głosu Wielkiej Brytanii. Nie sądzę, że mogłaby istnieć jakaś unia celna, która mogłaby zostać zaakceptowana  - tłumaczył.

 

Lord Howard, były przywódca Partii Konserwatywnej powiedział dziennikarzom BBC „Daily Politics”, że lordowie „igrają z ogniem”, a akcja z „poniedziałkowej nocy” ujawniła przerażające zdeterminowanie zagorzałych zwolenników pozostania w UE, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć swoje cele.

 

Źródło: guardian.co.uk.,

AS


DATA: 2018-05-02 20:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lordowie wolnomularze mają problem. No bo jak tu zorganizować wielki ucisk bez nazistowsko-neomarksistowskiej niemieckiej UE. Nie da się inaczej. Obóz koncentracyjny nie może oficjalnie być brytyjski. Musi być "niemiecki".
9 miesięcy temu / granatem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.