DZIŚ JEST:   19   MARCA   2019 r.

Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Grzegorz Kucharczyk

Błogosławiony cesarz


Pierwszego kwietnia br. minęła 90. rocznica śmierci ostatniego cesarza z dynastii Habsburgów, Karola I na portugalskiej Maderze, którego papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy. Karol pozostaje dotychczas jedynym błogosławionym spośród XX-wiecznych władców.

Zapewne nikt nie przypuszczał, że urodzony 17 sierpnia 1887 roku w położonym nad Dunajem zamku Persenbeug najstarszy syn arcyksięcia Ottona Habsburga i Marii Józefy Saskiej, któremu na chrzcie dano siedem imion (Karol Franciszek Józef Ludwik Hubert Jerzy Maria), za niespełna trzydzieści lat zostanie władcą monarchii austro węgierskiej. Kolejka do korony była bowiem bardzo długa: w chwili narodzin Karola, jego ojciec, arcyksiążę Otto nie był następcą tronu. Nie był nawet pierwszy w kolejce do tej godności. Dopiero seria zgonów kolejnych następców tronu otworzyła przed Karolem szansę objęcia tronu. Była to jednak odległa perspektywa. Któż bowiem mógł w roku 1900 przypuszczać, że będący w sile wieku Franciszek Ferdynand zginie za czternaście lat w Sarajewie od kul zamachowca, a przewidywany na jego następcę arcyksiążę Otto umrze przedwczesną śmiercią osiem lat wcześniej?

Przeczucie, co do możliwości objęcia tronu przez Karola szybciej niż by mogła wskazywać kolejność w linii sukcesyjnej żywił jednak święty papież Pius X. Oto 24 czerwca 1911 roku, podczas audiencji udzielonej narzeczonej arcyksięcia Karola, księżniczce Zycie z dynastii Burbon Parma, wyraził przekonanie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jako że Chrystus jest jedynym Pośrednikiem przed obliczem Ojca, a drogą dotarcia do Chrystusa jest Maryja, Jego Matka, tak bezpieczną i niemal nieuniknioną drogą, by dotrzeć do Maryi, jest święty Józef, w ten sposób się bowiem układa naturalny porządek relacji między nimi. Tego właśnie naucza papież Benedykt XV: „Od świętego Józefa bowiem idziemy do Maryi, a przez Maryję do źródła wszelkiej świętości – Pana Jezusa”.

 
 

1682 – pod naciskiem króla Francji Ludwika XIV francuskie duchowieństwo przyjęło tzw. artykuły gallikańskie, głoszące m.in. niezależność królów francuskich od władzy papieży w sprawach doczesnych, nienaruszalność zwyczajów Kościoła gallikańskiego, uzależniało nieomylność orzeczeń papieskich od zgody całego Kościoła. 

 

Około tysiąca warszawiaków protestowało przed stołecznym Ratuszem przeciwko zapisom zawartym w prohomoseksualnej „Karcie LGBT+”. Wśród manifestantów znaleźli się przedstawiciele organizacji społecznych, politycy, nauczyciele oraz rodzice. Manifestację próbowały zakłócić środowiska LGBT, które przygotowały prowokację i starały się zagłuszyć przemowy uczestników.

 

Protesty nauczycieli, "przesłuchanie" Kai Godek na antenie RMF, Karta Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transseksualistów+ w kolejnych polskich miastach... Tym razem najświeższe doniesienia mediów przeglądali dla Państwa: Krystian Kratiuk, Jacek Ożóg i Piotr Relich. 

W audycji lewicowo-liberalnego radia ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Wydziału Filozofii KUL ubolewał nad udaremnieniem przez Kościół kampanii społecznej sugerującej akceptację dla homoseksualizmu. Akcję próbowały rozkręcić środowiska uchodzące za katolickie, wspólnie z przedstawicielami otwartego lobby LGBT.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.