DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Grzegorz Kucharczyk

Błogosławiony cesarz


Pierwszego kwietnia br. minęła 90. rocznica śmierci ostatniego cesarza z dynastii Habsburgów, Karola I na portugalskiej Maderze, którego papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy. Karol pozostaje dotychczas jedynym błogosławionym spośród XX-wiecznych władców.

Zapewne nikt nie przypuszczał, że urodzony 17 sierpnia 1887 roku w położonym nad Dunajem zamku Persenbeug najstarszy syn arcyksięcia Ottona Habsburga i Marii Józefy Saskiej, któremu na chrzcie dano siedem imion (Karol Franciszek Józef Ludwik Hubert Jerzy Maria), za niespełna trzydzieści lat zostanie władcą monarchii austro węgierskiej. Kolejka do korony była bowiem bardzo długa: w chwili narodzin Karola, jego ojciec, arcyksiążę Otto nie był następcą tronu. Nie był nawet pierwszy w kolejce do tej godności. Dopiero seria zgonów kolejnych następców tronu otworzyła przed Karolem szansę objęcia tronu. Była to jednak odległa perspektywa. Któż bowiem mógł w roku 1900 przypuszczać, że będący w sile wieku Franciszek Ferdynand zginie za czternaście lat w Sarajewie od kul zamachowca, a przewidywany na jego następcę arcyksiążę Otto umrze przedwczesną śmiercią osiem lat wcześniej?

Przeczucie, co do możliwości objęcia tronu przez Karola szybciej niż by mogła wskazywać kolejność w linii sukcesyjnej żywił jednak święty papież Pius X. Oto 24 czerwca 1911 roku, podczas audiencji udzielonej narzeczonej arcyksięcia Karola, księżniczce Zycie z dynastii Burbon Parma, wyraził przekonanie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański kardynał Blaise Cupich odniósł się do stanowiska dwóch biskupów z Illinois, którzy zapowiedzieli odmowę udzielania Sakramentu Komunii politykom zaangażowanym we wprowadzanie proaborcyjnego prawa. Jego zdaniem, takie zachowania to droga donikąd.

 
 

Pewien młody aktor – celebryta, aktywny na polu upowszechniania pamięci o „żołnierzach niezłomnych” i nie wstydzący się przyznawania się do wiary katolickiej, wsparł ostatnio sodomski marsz w Warszawie publikując na portalach społecznościowych swoją podobiznę z tęczowym znakiem spółdzielni rolniczych (copyright prezes PSL W. Kosiniak – Kamysz) i opatrzoną stosownym napisem „Love is love” (Miłość to miłość).

 

Nie ma możliwości wprowadzenia w polskich szkołach obowiązkowej edukacji seksualnej. Nie ma mowy o obowiązkowej seksualizacji dzieci – podkreślił w poniedziałek w „Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Dr Gerard J.M. van den Aardweg, psycholog specjalizujący się w leczeniu zaburzeń seksualnych odniósł się do niedawnego dokumentu, w którym Watykan określił swój stosunek do ideologii gender. Zdaniem holenderskiego psychologa, brak jednoznacznego potępienia progresywnych tendencji w imię dialogu jest podejściem niewłaściwym, a sam dokument ma charakter ideologiczny.

 

Ponura zbrodnia, do jakiej doszło 13 czerwca 2019 roku w Mrowinach, gdzie w bestialski sposób zamordowano niewinną 10-letnią dziewczynkę każe nam raz jeszcze zastanowić się nad słusznością kary śmierci dla bandytów, którzy z zimną krwią dopuszczają się najgorszych przestępstw. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.