DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Grzegorz Kucharczyk

Błogosławiony cesarz


Pierwszego kwietnia br. minęła 90. rocznica śmierci ostatniego cesarza z dynastii Habsburgów, Karola I na portugalskiej Maderze, którego papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy. Karol pozostaje dotychczas jedynym błogosławionym spośród XX-wiecznych władców.

Zapewne nikt nie przypuszczał, że urodzony 17 sierpnia 1887 roku w położonym nad Dunajem zamku Persenbeug najstarszy syn arcyksięcia Ottona Habsburga i Marii Józefy Saskiej, któremu na chrzcie dano siedem imion (Karol Franciszek Józef Ludwik Hubert Jerzy Maria), za niespełna trzydzieści lat zostanie władcą monarchii austro węgierskiej. Kolejka do korony była bowiem bardzo długa: w chwili narodzin Karola, jego ojciec, arcyksiążę Otto nie był następcą tronu. Nie był nawet pierwszy w kolejce do tej godności. Dopiero seria zgonów kolejnych następców tronu otworzyła przed Karolem szansę objęcia tronu. Była to jednak odległa perspektywa. Któż bowiem mógł w roku 1900 przypuszczać, że będący w sile wieku Franciszek Ferdynand zginie za czternaście lat w Sarajewie od kul zamachowca, a przewidywany na jego następcę arcyksiążę Otto umrze przedwczesną śmiercią osiem lat wcześniej?

Przeczucie, co do możliwości objęcia tronu przez Karola szybciej niż by mogła wskazywać kolejność w linii sukcesyjnej żywił jednak święty papież Pius X. Oto 24 czerwca 1911 roku, podczas audiencji udzielonej narzeczonej arcyksięcia Karola, księżniczce Zycie z dynastii Burbon Parma, wyraził przekonanie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 
 

Gubernator Arkansas Asa Hutchinson podpisał we wtorek prawo dotyczące ochrony nienarodzonych. Zgodnie z nim w przypadku, gdy amerykański Sąd Najwyższy unieważni wyrok w sprawie Roe versus Wade, Arkansas zapewni niemal pełną obronę życia.

 

- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.

 

Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?

 

Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.