DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Grzegorz Kucharczyk

Błogosławiony cesarz


Pierwszego kwietnia br. minęła 90. rocznica śmierci ostatniego cesarza z dynastii Habsburgów, Karola I na portugalskiej Maderze, którego papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy. Karol pozostaje dotychczas jedynym błogosławionym spośród XX-wiecznych władców.

Zapewne nikt nie przypuszczał, że urodzony 17 sierpnia 1887 roku w położonym nad Dunajem zamku Persenbeug najstarszy syn arcyksięcia Ottona Habsburga i Marii Józefy Saskiej, któremu na chrzcie dano siedem imion (Karol Franciszek Józef Ludwik Hubert Jerzy Maria), za niespełna trzydzieści lat zostanie władcą monarchii austro węgierskiej. Kolejka do korony była bowiem bardzo długa: w chwili narodzin Karola, jego ojciec, arcyksiążę Otto nie był następcą tronu. Nie był nawet pierwszy w kolejce do tej godności. Dopiero seria zgonów kolejnych następców tronu otworzyła przed Karolem szansę objęcia tronu. Była to jednak odległa perspektywa. Któż bowiem mógł w roku 1900 przypuszczać, że będący w sile wieku Franciszek Ferdynand zginie za czternaście lat w Sarajewie od kul zamachowca, a przewidywany na jego następcę arcyksiążę Otto umrze przedwczesną śmiercią osiem lat wcześniej?

Przeczucie, co do możliwości objęcia tronu przez Karola szybciej niż by mogła wskazywać kolejność w linii sukcesyjnej żywił jednak święty papież Pius X. Oto 24 czerwca 1911 roku, podczas audiencji udzielonej narzeczonej arcyksięcia Karola, księżniczce Zycie z dynastii Burbon Parma, wyraził przekonanie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1492 – w Krakowie został koronowany na króla Polski Jan Olbracht. Syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki przyczynił się do wzmocnienia pozycji szlachty w państwie. Na sejmie piotrkowskim (1496) wydał postanowienia przeciwko zbiegostwu chłopów oraz ograniczające prawa mieszczan (m.in. zakazał im nabywania dóbr ziemskich). Za jego rządów skrystalizowała się instytucja dwuizbowego sejmu walnego z przewagą szlachty.

 
 

O seks i obawy z nim związane zostali zapytani uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Szczytnie. Zadane pytania szokują, a nauczyciele przyznają, że chociaż byli zaniepokojeni ankietą, bali się sprzeciwić pomysłodawcom z magistratu w Szczytnie.

 

O skreślenie Klaudii Jachiry z list Koalicji Obywatelskiej zaapelowało Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych działające w Krakowie. Powód? Obrazoburcze zdjęcie, jakie zrobiła sobie ona przy pomniku AK w Warszawie.  

 

Tłumy ludzi zgromadziły się na ulicach Bratysławy po to, by wyrazić swoje poparcie dla wartości życia i rodziny. To ważne w czasach, gdy Europa przesiąknięta jest ideologią LGBT, a aborcja traktowana jest niczym nieszkodliwy zabieg. Marsz dla Życia i Rodziny jaki odbył się w niedzielę, w Bratysławie jest ważny także dlatego, że w przyszłym tygodniu słowacki parlament zajmie się prawem, dotyczącym życia nienarodzonego. 

 

 

W nocy z soboty 21 na niedzielę 22 września w Brazylii został zamordowany polski misjonarz ks. Kazimierz Wojno, znany jako Padre Casemiro. Był on misjonarzem „fidei donum”, tzn. diecezjalnym (nie zakonnym) i pochodził z diecezji łomżyńskiej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.