DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Grzegorz Kucharczyk

Błogosławiony cesarz


Pierwszego kwietnia br. minęła 90. rocznica śmierci ostatniego cesarza z dynastii Habsburgów, Karola I na portugalskiej Maderze, którego papież Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy. Karol pozostaje dotychczas jedynym błogosławionym spośród XX-wiecznych władców.

Zapewne nikt nie przypuszczał, że urodzony 17 sierpnia 1887 roku w położonym nad Dunajem zamku Persenbeug najstarszy syn arcyksięcia Ottona Habsburga i Marii Józefy Saskiej, któremu na chrzcie dano siedem imion (Karol Franciszek Józef Ludwik Hubert Jerzy Maria), za niespełna trzydzieści lat zostanie władcą monarchii austro węgierskiej. Kolejka do korony była bowiem bardzo długa: w chwili narodzin Karola, jego ojciec, arcyksiążę Otto nie był następcą tronu. Nie był nawet pierwszy w kolejce do tej godności. Dopiero seria zgonów kolejnych następców tronu otworzyła przed Karolem szansę objęcia tronu. Była to jednak odległa perspektywa. Któż bowiem mógł w roku 1900 przypuszczać, że będący w sile wieku Franciszek Ferdynand zginie za czternaście lat w Sarajewie od kul zamachowca, a przewidywany na jego następcę arcyksiążę Otto umrze przedwczesną śmiercią osiem lat wcześniej?

Przeczucie, co do możliwości objęcia tronu przez Karola szybciej niż by mogła wskazywać kolejność w linii sukcesyjnej żywił jednak święty papież Pius X. Oto 24 czerwca 1911 roku, podczas audiencji udzielonej narzeczonej arcyksięcia Karola, księżniczce Zycie z dynastii Burbon Parma, wyraził przekonanie...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Policja rozwiązała ostatecznie we wtorek jedną z najstarszych pielgrzymek na Jasną Górę. Grupa łowiczan kontynuujących od rana rozpoczęty w poniedziałek marsz, została zmuszona do jego zakończenia.

 
 

Gubernator Minnesoty, wbrew wcześniejszym wytycznym, zgodził się na wznowienie publicznych zgromadzeń religijnych. Ogłosił to kilka dni po tym, gdy biskupi zdecydowali się przywrócić odprawianie Mszy z udziałem wiernych wbrew zarządzeniom władz stanowych, które uznali za krzywdzące.

 

Prawne uznanie surogacji uderzy w ludzkie prawa – przestrzegają obrońcy życia wobec nasilenia w ostatnim czasie prób zalegalizowania tej praktyki na skalę światową. Zwolennicy tak zwanego macierzyństwa zastępczego zupełnie przemilczają fakt, że jest to nowa forma handlu dziećmi i wyzyskiwania kobiet będących w potrzebie. Coraz chętniej z tego procederu korzystają pary homoseksualne.

 

COVID-19 ma w Unii Europejskiej przyspieszyć cyfryzację sektora rolno-spożywczego. To ważny aspekt nowej wspólnotowej polityki żywnościowej i strategii Farm to Fork („od pola do stołu”), która podkreśla, że ​​wszystkie podmioty w łańcuchu żywnościowym powinny wykorzystywać rozwiązania technologiczne i cyfrowe, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.

 

„Szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco, do ust czy też na rękę” – czytamy w stanowisku krakowskiej kurii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.