DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Błogosławiona, która przygotowała naszą drogę do niepodległości

Błogosławiona, która przygotowała naszą drogę do niepodległości
By painting: unknown, foto: Nikolaus von Nathusius (own foto from painting) [Public domain], via Wikimedia Commons

„Jaka dziewczyna, taka kobieta, taka żona, taka matka. I takie społeczeństwo”. O tej ważnej zależności w budowaniu zdrowego społeczeństwa przypominała przez całe życie bł. Marcelina Darowska, której Bóg powierzył doniosłą rolę w przygotowaniu Polaków do przyjęcia niepodległości.

 

Naród widzi jako przejaw woli Bożej. „Każdy naród ma do spełnienia swoją misję, a zadaniem Polaków jest oparcie się na wierze ojców i wierność Kościołowi” – podkreślała. „Mamy zachować w całej sile w młodym powierzonym nam pokoleniu mowę i obyczaje ojczyste, typ i charakter nadprzyrodzony, oczyszczając go ze wszystkiego, co naleciałością ludzką” – przedstawiała program, który jest aktualny także dziś, w 100 lat po odzyskaniu niepodległości.

 

Mądrość kierunkiem działań

Marcelina Darowska, z domu Kotowicz urodziła się w patriotycznej rodzinie ziemiańskiej. Jej dorastanie i młodość przypadły na czas pomiędzy powstaniem listopadowym i styczniowym. Starannie wykształcona, pomaga ojcu zarządzać gospodarstwem, potem wychodzi za mąż. Kilka lat później, jako wdowa, staje się współzałożycielką zakonu niepokalanek, które – jak podkreśla papież Pius IX. błogosławiąc jej dziełu – „Jest dla Polski”.

 

Darowska zajmuje się tworzeniem szkół dla dziewcząt, w których – zgodnie z Bożym wezwaniem –zapoczątkuje odnowę moralną narodu. Bo – jak rozeznaje na modlitwie – Polska odrodzi się wówczas, gdy naród odnosi się moralnie”. W czasie, gdy po powstaniu styczniowym, przed kobietami pojawia się zadanie samotnego wychowywania w katolicyzmie i polskości kolejnych pokoleń, ona kształtuje polskie elity i podnosi poziom niepiśmiennych chłopów.  

 

„Nie machin bezmyślnych, ale kobiet mądrych i wytrwałych nam potrzeba! – podkreśla Darowska. „Nie ślepo uległych, ale silnych przekonaniem, silnych duchem a wiec silnych wpływami!” – przypomina o dalekosiężnym celu pracy. I takie winniście przygotować krajowi”. Celem wychowania ma być wyrabianie samodzielnego myślenia, aby dziewczyny umiały „myśleć logicznie, opierając wnioski i sądy nie na hipotezach, ale na prawdach uznanych, na doświadczeniach stwierdzonych” i zachowywać równowagę między tym, co przyrodzone i nadprzyrodzone. A podstawą ma być głęboka wiara. W ten sposób siostry przygotowują je na okoliczności, gdzie – wobec zewnętrznych trudności i naporów – ich własne przekonanie, oparte na prawie Bożym, będzie jedynym przewodnikiem.

 

W ciągu swojego życia zakłada szkoły w Jazłowcu, w diecezji lwowskiej, w Jarosławiu, w Niżnowie nad Dniestrem, Nowym Sączu, Słonimi i Szymanowie. Siostry w każdej ze szkół uczą w języku polskim, co pod zaborami było ewenementem. Przygotowują programy nauczania, piszą własne podręczniki, przepisując je często ręcznie.

 

Kształtowanie Narodu

Dba o wszystko, co jest przejawem Bożej myśli w narodzie i o składniki, które tworzą jego tożsamość: wiarę, język, obyczaje. Podkreślała, że wyrazem realizowania woli Bożej jest wierność obowiązkom stanu i „miejsca swego”. Przyrównywała obowiązki, jakie realizujemy w życiu do poręczy na schodach. Obowiązkowość chroni od przesady i utrwala cechę, którą uznawała za podstawową dla życia – rozsądny umiar. „Sama trzymała się tej poręczy mocno, łącząc uczciwą lojalność względem władz z nieugiętym „nie zgadzam się” i „wysoki poziom nauczania z przygotowaniem dziewcząt do praktycznego życia”.

 

W jej pismach można odnaleźć aktualne do dziś wskazówki: jak budować silny Bogiem naród. Jako dobry pedagog uwzględnia kierunek niwelowania wad i kształtowania zalet.  narodzie polskim dostrzega naturalną religijność i skłonność do ofiarności dla wszystkiego, co piękne i wyższe. Zwraca uwagę, że te cechy zdarza się łączyć często z zachowaniem irracjonalnym i zbyt uczuciowym. Polak „gotów na wszelkie poświęcenia, nawet – bez woli Bożej, gotów krew przelewać dla przyjaźni, z sympatii; gotów ofiarnie na wygnaniu życie pędzić, nawet – bez celu; chwyta wszystko, co piękne, wyższe, ale go nie zgłębi, spokojnie i mądrze nie przeprowadzi” - diagnozuje. Ten „bogaty materiał” chce Darowska ukierunkować: by gotowość do ofiarności i poświecenia dla idei Polacy połączyli ze pogłębionym, spokojnym i mądrym doprowadzaniem działań do końca.

 

Darowska umiera w styczniu 1911 r. , ofiarowując swoje życie Bogu w intencji za zniewagę, jaka została dokonana na Jasnej Górze, jako prowokacja zaborców. Ma świadomość, że to miejsce szczególnie wspiera Polaków w zachowaniu ich tożsamości. Pięć lat później

Polska jest gotowa. Odzyskuje niepodległość.

 

Dorota Niedźwiecka


DATA: 2018-11-12 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

?Polska odrodzi się wówczas, gdy naród odnosi się moralnie? - to jest w dalszym ciągu aktualne. Niestety chyba jest coraz gorzej.
6 miesięcy temu / bjs
 
"Moc światłości zwycięża moce ciemności - ks. Andrzej Trojanowski TChr" z RCS TV, Opublikowany 16 sty 2018
6 miesięcy temu / kwiatek77
 
?Nie machin bezmyślnych, ale kobiet mądrych i wytrwałych nam potrzeba! ? podkreśla Darowska. ?Nie ślepo uległych, ale silnych przekonaniem, silnych duchem a wiec silnych wpływami!? ? przypomina o dalekosiężnym celu pracy. I takie winniście przygotować krajowi?. Celem wychowania ma być wyrabianie samodzielnego myślenia, aby dziewczyny umiały ?myśleć logicznie, opierając wnioski i sądy nie na hipotezach, ale na prawdach uznanych, na doświadczeniach stwierdzonych? Brzmi jak hasło z manifestu feministycznego. Darowska umiera w styczniu 1911 r. , ofiarowując swoje życie Bogu w intencji za zniewagę, jaka została dokonana na Jasnej Górze, jako prowokacja zaborców. Cóż to za wydarzenie było? Zna ktoś szczegóły?
6 miesięcy temu / trooper
 
Najfaniesze jest to, że odrzucala zasadę ślepego posłuszeństwa.
6 miesięcy temu / ciekawe
 
Dzięki za ten tekst. Naród, to nie naród, który zapomina o prawdziwych patriotach! Imperia wiedzą i od setek lat stosują socjotechnikę, administrację, kulturę, media i inne, dzięki którym sterują i trzymają za kark całe narody, a obecnie nawet bez inwazji i realnej obecności na danym terenie. Realizują strategię poprzez grupę ludzi chciwych i zachłannych Judaszy, których w każdym narodzie w bród.
6 miesięcy temu / Nickt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64068"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.