22 listopada 2018

Arcybiskup Carballo zachęca siostry do natychmiastowego przyjęcia zmian w życiu zakonnym

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Papieska konstytucja apostolska Vultum Dei Quaerere, która została wydana w lipcu roku 2016, aby – jak twierdzono – zaradzić kryzysowi formacji i życia wspólnotowego, jakiego miały doświadczać zakony kontemplacyjne – wprowadziła wielkie zamieszanie. Nie wiadomo, jak dokument ma być stosowany.

 

Wydane w maju tego roku wytyczne Cor Orans, które zastąpiły dokument Verbi Sponsa z 1999 roku, jeszcze bardziej otworzył drzwi klasztorów, zachęcając zakonnice do korzystania… z mediów społecznościowych i surfowania w sieci (sic!). Jednocześnie wprowadzają obowiązek tworzenia federacji zakonów oraz „związków partnerskich”  z zakonami męskimi.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak podaje liberalny portal katolicki cruxnow.com, niektóre wspólnoty są bardziej przygotowane do wdrażania nowych przepisów, a inne „nadal walczą nie tylko z Kościołem, ale także ze światem, który porusza się z prędkością światła w porównaniu z wolnym tempem życia kontemplacyjnego”.

 

W tegorocznym przesłaniu do sióstr klauzurowych Franciszek podkreślił znaczenie formacji – jest to jedna z najbardziej spornych kwestii, której zmiana została przedłużona do dziewięciu lat (zamiast pięciu).

 

„Aby wasze życie kontemplacyjne było dziś znaczące dla Kościoła i świata, konieczne jest dążenie do formacji adekwatnej do potrzeb chwili obecnej: integralnej, spersonalizowanej i dobrze towarzyszącej” – napisał papież.

 

„Zachęcam was do poważnego podjęcia wyzwania formacji” – dodał. „Trzeba przyjąć z odpowiedzialnością, że formacja to powolny proces, dla którego ważne jest, aby się nie spieszyć” – tłumaczył.

 

Również hiszpański arcybiskup José Rodríguez Carballo (sekretarz Watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, która przygotowała dokumenty) zwracał uwagę na kwestię wydłużenia formacji. Przyznał, że „wie, iż spowodowało to, że niektórzy musieli się przebudzić.” Ale „czasy się zmieniają i to wymaga formacji i odpowiedzialności”. – Nie spiesz się, aby założyć czarny welon. Krawiec w niebie będzie bardzo szczęśliwy, jeśli ktoś umrze z białą zasłoną, bo w niebie wszyscy będziemy mieli białą zasłonę! – żartował podczas konferencji na uniwersytecie laterańskim.

 

Wkrótce wyjaśnił, jaki jest cel reform. – Żyjemy w erze sieci, musimy współpracować, otworzyć się – powiedział, zachęcając siostry, „aby nie odłączały się całkowicie od świata”, lecz utrzymywały z nim kontakt za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych (sic!).

 

Co prawda przestrzegł zakonnice, by się „nie stały ofiarami tych instrumentów”, nazywając media społecznościowe „przenośną kratą”, która otwiera możliwość manipulacji, jednak już samo zachęcanie sióstr klauzurowych do korzystania z mediów w kontekście ich wyjątkowego powołania, wydaje się co najmniej niestosowne.

 

Arcybiskup José Rodríguez Carballo zwrócił się także do siostry „Prezydenta Federalnego”, odpowiedzialnej za nadzorowanie procesu formacyjnego i tworzenie federacji klasztorów, wypominając jej, że prosiła, aby prezydent miał więcej władzy, a teraz się boi.

 

Arcybiskup zapowiedział, że „refleksja nie kończy się na tych dwóch dokumentach” i, że za dziesięć lat życie monastyczne może się drastycznie zmienić. Mówił o utworzeniu międzynarodowej komisji zajmującej się „aktualizowaniem życia klauzurowego” i zachęcił siostry do natychmiastowego przyjęcia zmian.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 

Polecamy również:

Przemilczana rewolucja. Co czeka żeńskie zakony kontemplacyjne?
 

 

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram