DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Blisko co trzeci maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości

Blisko co trzeci maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości
fot. Dawid Lukasik/Echo Dnia/Forum

Nieco ponad siedemdziesiąt procent tegorocznych maturzystów otrzymało świadectwo dojrzałości. W porównaniu z rokiem ubiegłym znacznie wzrosła liczba tych, którzy matury nie zdali. Najgorzej w tym roku wypadła matematyka, którą oblała jedna czwarta maturzystów. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego z obowiązkowych przedmiotów, mogą przystąpić do poprawki w sierpniu. Prawo do poprawki ma 19 proc. tegorocznych maturzystów.


 

Do egzaminu maturalnego w maju tego roku przystąpiło prawie 294 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w piątek.

 

Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 94 proc. maturzystów, z matematyki - 75 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 92 proc.


 

Matury najlepiej zdawali abiturienci z liceów ogólnokształcących - egzaminy zdało tam 80 proc. przystępujących do nich osób. Wyraźnie słabiej poszło uczniom techników - sukces odniosło tam 54 proc. uczniów, a także liceów profilowanych - tam maturę zdało 42 proc. Najgorzej zaś maturę zdawali abiturienci z liceów i techników uzupełniających - sukces w tych typach szkół odniosło odpowiednio 14 proc. i 11 proc.

 


W poszczególnych województwach wyniki wypadły dość podobnie, ale da się wyróżnić regiony najgorsze i najlepsze - zaznaczył Marcin Smolik. Matury poszły najgorzej w województwach zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim, zaś najlepiej w podlaskim, podkarpackim i lubuskim.

 

Maturzyści musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Chętni mogli je również zdawać na poziomie rozszerzonym. Maturzyści mogli też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych; zdawali je na wybranym poziomie - podstawowym lub rozszerzonym. Abiturienci musieli zdać także dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych.

 

Źródło: polskieradio.pl;deon.pl

pam


DATA: 2014-06-27 23:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozczarowany dostarczyłeś wiedzy na temat. To prawdziwy obraz tego co nazywa się polską edukacją publiczną.Oto wypisz wymaluj przedwojenny warszawski heder. Po egzaminach krwista nawalanka na taborety i nie tylko.Heder. Wróć polska szkoło i kulturo.
ponad 6 lat temu / Leo
 
cz.2 Po maturze w 2014r internet został zasypany postami sfrustrowanych uczniów: Chodziłem 8 lat do podstawówki, 5 lat do gimnazjum, 6 lat do liceum! Tysiące nieprzespanych nocy, 10 godzin korepetycji tygodniowo! I oblałem maturę, bo "wyszedłem" kredką poza kontur drwala, nie spełniając tym samym "klucza egzaminacyjnego"! Niektórzy ze szczęśliwych maturzystów pocieszali tych którzy nie zdali: Uff. Ja na szczęście postarałem się o papier mówiący że mam dysgrafie. Będą musieli uznać mi niedokładnie pokolorowanego drwala. Ze względu na frustrację większości maturzystów, uwłaczającą idei wychowania bezstresowego, Resort Edukacji postanowił że od 2015r. matura będzie przyznawana bez konieczności podchodzenia do egzaminu maturalnego, wszystkim chętnym uczniom, na podstawie wyrażenia przez nich takiej woli na piśmie. W razie niepowodzenia tego eksperymentu, w 2016r. wola ucznia nie będzie musiała być wyrażona na piśmie, lecz w dowolny inny sposób zrozumiały dla Komisji
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
cz.1 REFORMA EDUKACJI W POLSCE na przykładzie maturalnego zadania z matematyki: 1980 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty. Ile zarobił drwal? 1990 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty - czyli 80 zł. Ile zarobił drwal? 2000 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Wycięcie drzewa na to drewno kosztowało go 4/5 tej kwoty - czyli 80 zł. Drwal zarobił więc 20 zł. W arkuszu odpowiedzi zakreśl liczbę 20. 2010 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. W tym celu musiał wyciąć kilka starych drzew. Podzielcie się na grupy i odegrajcie krótkie przedstawienie, w którym postarajcie się przedstawić, jak w tej sytuacji czuły się biedne zwierzątka leśne i roślinki. Przekonajcie Komisję Egzaminacyjną, jak bardzo niekorzystne dla środowiska jest wycinanie starych drzew. 2014 r. Drwal sprzedał drewno za 100 zł. Pokoloruj na tęczowo drwala. Nie koloruj drewna.
ponad 6 lat temu / Rozczarowany
 
Europa odniosła zamierzony sukces. Poziom polskiego szkolnictwa jest już tak niski, że stał się narodową kompromitacją. W oczach Świata natomiast, ludzie mają być tępi. Są wtedy bezmyślni, posłuszni i sterowalni.
ponad 6 lat temu / rochel57
 
To sa te nowe standarty. Nie liczy sie jakosc tylko ilosc. W taki sposob niszczy sie wlasne spoleczenstwo. Niemcy maja teraz tez duzy problem bo giminazja nie zdaja egzaminu jak przewidywano pomimo , ze wykonali Niemcy bardzo duzo w infrastrukturze szkolnej . Duzo , duzo wiecej niz w Polsce. Jeszcze wiecej otworzyc prywatnych szkol gdzie w iekszosci liczy sie kasa , a tam gdzie nie ma pieniedzy pozostawic nie doinwestowane przez panstwo szkolnictwo panstwowe. To efekty odejscia calkowitego Panstwa od obowiazkow wobec spoleczenstwa. Tuskowe standarty. " To nie nasza sprawa niech sie martwia samorzady " Rzad tylko oczekuje pieniedzy od spolezenstwa za nic nie robienie.
ponad 6 lat temu / P.J.J.
 
Rosną piękni łopaciarze Europy. Heloł)))
ponad 6 lat temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.