DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 75  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Bliskie spotkanie trzeciego stopnia


Jadą w interesach ciężarówką przez Hesję Nadreńską. We dwóch: gospodarz z Erlenhofu, rolnik z pięknym gospodarstwem i brzydkim długiem na grzbiecie oraz jego świeżo najęty parobek, pan Nikt, człowiek będący tajemnicą dla samego siebie – jakby Jason Bourne, tylko że z tajemnicą zupełnie niepachnącą niczym. Jest rok 1930, Nadrenia już jest „niczyja”, opuściły ją wojska francuskie, pilnujące powersalskiej demilitaryzacji tego regionu – a Hitler pośle tu swe bataliony dopiero za sześć lat, w pierwszej próbie sił ze zmęczoną Europą.

 

Jadą przez pola i miasteczka, zatrzymują się u znajomych, trochę rozmawiają ze sobą i ze spotkanymi. Jadą tak, jak im kazała autorka – są bowiem bohaterami w fabule Drogi przez moczary, ekspresjonistycznej powieści Elisabeth Langgässer, jednej z najciekawszych pisarek tegoż czasu, natychmiast po tym utworze (wydanym w roku 1936) uciszonej przez hitlerowską cenzurę.

 

Gospodarz i pomyleniec oraz wszyscy spotykani przez nich w drodze są więc słowami wypowiadanymi wewnątrz onirycznej opowieści, która idzie pod powierzchnię sztafażu współczesności, w dalszą historię – ale przecież i w przyszłość. Przyszłość wskazywaną z wyjątkowo dobrą intuicją. Jest to opowieść o tym świecie ludzkim, który w kolejnych fazach – od szarż Gustawa Adolfa do rzezi pierwszej wojny światowej – pozbawiony swoich naturalnych i historycznych punktów orientacyjnych, punktów oparcia, staje się taką niby neutralną „strefą niczyją”, w której jedni żyją bez świadomości tego, kim są, a drudzy – z coraz większym pragnieniem, by nareszcie ktoś przyszedł i wszystko stworzył na nowo.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

1099 – w bitwie pod Askalonem, rozegranej podczas I krucjaty, wojska krzyżowców pokonały armię Fatymidów. Egipcjanie wysłali poselstwo do Gotfryda de Bouillon z żądaniem natychmiastowego opuszczenia przez krzyżowców Palestyny. W odpowiedzi chrześcijanie zebrali swoje wojska i uderzyli na obóz fatymidzki, zdobywając go.

 
 

Kolumbijscy biskupi z prowincji kościelnej Tunja skrytykowali nałożony na prezydenta Ivana Duque sądowy nakaz usunięcia z Twittera wpisu o Matce Bożej z Chiquinquirá. Zdaniem sądu odwoływanie się do Maryi przez szefa państwa narusza wolność religijną.

 

Tęczowa profanacja obraża katolików! Politycy lewicy, aktywiści LGBT+, którzy uważają inaczej są w swych deklaracjach niewiarygodni, bo reprezentują inny światopogląd. Symbole środowisk LGBT jawnie sprzeciwiają się nauce Kościoła, więc umieszczanie ich w obszarach kultu religijnego obraża uczucia religijne. O tęczowych profanacjach z Martą Kowalczyk z Instytutu Ordo Iuris rozmawia Paweł Chmielewski PCh24 TV.

 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek propozycję zmian w prawie, które umożliwią członkom opozycji antykomunistycznej otrzymanie specjalnego świadczenia. – Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział szef polskiego rządu.

 

Poseł Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska podczas jednej z tzw. demonstracji wsparcia dla osób LGBT w Polsce porównała ich obecną sytuację do mordów na Żydach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.