DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 75  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Bliskie spotkanie trzeciego stopnia


Jadą w interesach ciężarówką przez Hesję Nadreńską. We dwóch: gospodarz z Erlenhofu, rolnik z pięknym gospodarstwem i brzydkim długiem na grzbiecie oraz jego świeżo najęty parobek, pan Nikt, człowiek będący tajemnicą dla samego siebie – jakby Jason Bourne, tylko że z tajemnicą zupełnie niepachnącą niczym. Jest rok 1930, Nadrenia już jest „niczyja”, opuściły ją wojska francuskie, pilnujące powersalskiej demilitaryzacji tego regionu – a Hitler pośle tu swe bataliony dopiero za sześć lat, w pierwszej próbie sił ze zmęczoną Europą.

 

Jadą przez pola i miasteczka, zatrzymują się u znajomych, trochę rozmawiają ze sobą i ze spotkanymi. Jadą tak, jak im kazała autorka – są bowiem bohaterami w fabule Drogi przez moczary, ekspresjonistycznej powieści Elisabeth Langgässer, jednej z najciekawszych pisarek tegoż czasu, natychmiast po tym utworze (wydanym w roku 1936) uciszonej przez hitlerowską cenzurę.

 

Gospodarz i pomyleniec oraz wszyscy spotykani przez nich w drodze są więc słowami wypowiadanymi wewnątrz onirycznej opowieści, która idzie pod powierzchnię sztafażu współczesności, w dalszą historię – ale przecież i w przyszłość. Przyszłość wskazywaną z wyjątkowo dobrą intuicją. Jest to opowieść o tym świecie ludzkim, który w kolejnych fazach – od szarż Gustawa Adolfa do rzezi pierwszej wojny światowej – pozbawiony swoich naturalnych i historycznych punktów orientacyjnych, punktów oparcia, staje się taką niby neutralną „strefą niczyją”, w której jedni żyją bez świadomości tego, kim są, a drudzy – z coraz większym pragnieniem, by nareszcie ktoś przyszedł i wszystko stworzył na nowo.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 
 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"

 

5 tysięcy kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów na terenie obecnej Turcji wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach biblijnych, gdy tereny te były miejscem misji świętego Pawła.

 

Na temat losów Polaka, któremu w Wielkiej Brytanii odmówiono leczenia, pojawiło się wiele kłamstw i półprawd. Sprawę wyjaśnia Tymoteusz Zych w programie "Ordo Iuris. W imię zasad".

 

Prezydent Chin Xi Jinping otworzył w poniedziałek wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne, którego panele dyskusyjne mają skoncentrować się na odbudowie gospodarki po kryzysie koronawirusa. Przywódca komunistycznych Chin jest jednym z najważniejszych mówców obok szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oraz ministrów gospodarki Francji i Niemiec: Bruno Le Maire i Petera Altmaiera.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.