DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Bliski doradca papieża mówi o możliwości wyświęcania kobiet na księży i biskupów

Bliski doradca papieża mówi o możliwości wyświęcania kobiet na księży i biskupów
By Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Kardynał Christoph Schönborn, jeden z najbliższych doradców papieża Franciszka, powiedział w wywiadzie, że sobór Kościoła może zdecydować o wyświęcaniu kobiet do roli „diakonów, księży i biskupów”. Stałe nauczanie Kościoła mówi, że wyświęcanie kobiet jest niemożliwe oraz że nauczanie to nie podlega reformie.

 

W rozmowie z „Salzburger Nachrichten” kardynał Schönborn powiedział: „Kwestia wyświęcania [kobiet] jest kwestią, którą wyraźnie może jedynie wyjaśnić sobór. O tym nie może zdecydować tylko papież. To zbyt ważna kwestia, by decyzja zapadała przy biurku papieża”.

 

Cytaty zostały przetłumaczone na angielski przez Maike Hickson z OnePeterFive.

 

Kiedy dziennikarz zapytał, czy Schönborn mówi o wyświęcaniu kobiet jako księży, Schönborn odpowiedział: „jako diakonów, księży, biskupów”.

 

Schönborn, którego papież Franciszek chwalił jako „wielkiego teologa” i który otrzymał ostateczne upoważnienie do interpretowania kontrowersyjnej adhortacji papieża, Amoris laetitia, wyraził poprzednio skłonność do wyświęcania kobiet. „Mogę zrozumieć złe samopoczucie, jakie odczuwają kobiety widząc, że tylko mężczyźni mogą koncelebrować” – powiedział w zeszłym roku.

 

Również papież Franciszek wyraził mgliście otwartość dla takich rozważań. W marcu 2016 roku w wywiadzie dla „Die Zeit” spytano papieża o druzgocący brak księży w Niemczech i Szwajcarii. „Tak, to duży problem – odparł. – W wielu parafiach są dobrze ułożone kobiety: dochowują niedzieli i sprawują liturgię słowa (Wortgottesdienste), to znaczy bez Eucharystii. Problemem jest w rzeczywistości brak powołań. Kościół musi ten problem rozwiązać”.

 

W sierpniu 2016 roku papież Franciszek ustanowił komisję składającą się z 12 członków, by zbadała kwestię kobiet jako diakonów. W jej skład weszła główna światowa rzeczniczka wyświęcania kobiet jako diakonów – Phyllis Zagano.

Na początku swojego pontyfikatu papież Franciszek zaszokował katolików umywając nogi kobietom podczas wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Symboliczne umycie nóg przez celebransa Mszy ma upamiętnić umycie nóg apostołów przez Chrystusa, gdy nastąpiło ustanowienie kapłaństwa. W styczniu 2016 roku papież oficjalnie zmienił praktykę kościelną, by dopuścić do umywania nóg kobiet w Wielki Czwartek.

 

W roku 1994 papież św. Jan Paweł II nauczał autorytatywnie, że kwestia wyświęcania kobiet nie podlega dyskusji w Kościele. W Ordinatio sacerdotalis papież napisał:

 

Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.

 

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.

 

John-Henry Westen

Źródło: LifeSiteNews

Tłum. Jan J. Franczak


DATA: 2018-04-09 12:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

LIST APOSTOLSKI ORDINATIO SACERDOTALIS PAPIEŻA JANA PAWŁA II O UDZIELANIU ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH WYŁĄCZNIE MĘŻCZYZNOM (fragment) Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny. Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.
ponad 1 rok temu / ktoś
 
Ach, co tam 2000 lat tradycji. Nasi "miłosierni" biskupi na wszystko znajdą radę. Tylko ten swąd siarki jakiś przykry...
ponad 1 rok temu / mao
 
Krzysiu Piękneźródło - czy ja wiem, czy piękne?
ponad 1 rok temu / Ed
 
Feminizm to dzieło diabła a skoro diabeł wymyślił wojujące czarownice to nie DZIWI NC ,ANI NIC sojusz z moderną KK popapraną piekielną innowacją.i modyfikacją służby kapłańskiej ...wszak jedni i drudzy z tej samej gliny ulepieni i mają ten sam cel...podporządkować sobie Boga...by KK oddawał cześć szatanowu potrzebuje on kapłanek ....Kobiety KK prawidłowo ukształtowane nie domagają się kapłaństwa,ich ojcem jest Bóg, więc słuchają Boga...Natomiast, te których ojcem jest diabeł słuchają diabła...
ponad 1 rok temu / Megi
 
Dla przypomnienia modernistycznym Nauczycielom: Pan Bóg mówi z mężczyzną a nie z kobietą, która ma być jedynie pomocą dla niego, nie zastępując go w powołaniu. To do kobiety zwraca się diabeł (wąż kusiciel) a nie do Adama. Adam nazywa w raju kobietę NIEWIASTĄ. To kobieta zerwała owoc zakazany i stała się przyczyną nieszczęścia /wypędzenia z raju. Pan zawołał jako 1-szego mężczyznę aby się wytłumaczył.[>Ponieważ posłuchałeś swej żony.. Przeklęta niech będzie ziemia z TWEGO POWODU< Czyżby >wielki teolog< papieża nie rozumiał Słowa Bożego ? Jeśli Kardynał Christoph Schönborn jako URZĘDNIK Kościoła kieruje się uczuciami a nie merytorycznym pełnieniem swego urzędu >:?Mogę zrozumieć złe samopoczucie, jakie odczuwają kobiety widząc, że tylko mężczyźni mogą koncelebrować? ? to oznacza, że się zagubił i NIE POWINIEN NIKOMU DORADZAĆ A TYM BARDZIEJ PAPIEŻOWI. Chyba ,że istnieje potrzeba ZMIAN bo kobiety są w tym najlepsze.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Jak poinformowano dzisiaj 12.04.18 >Kolejny synod będzie poświęcony kobietom? - info.wiara.pl
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.