Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Błędy Bizantynizmu. Prof. Paweł Skrzydlewski o cywilizacji bizantyńskiej według Feliksa Konecznego


Odtwórz w YouTube
 

Cywilizacja bizantyńska to oprócz cywilizacji łacińskiej jedna z tych, które odcisnęły największe piętno na kontynencie europejskim. Niestety, w większości - negatywne. Pisał o tym wnikliwie Feliks Koneczny, dokonując w swoich pracach przenikliwej analizy bizantynizmu. Opowiadał o tym prof. Paweł Skrzydlewski w rozmowie z Pawłem Chmielewskim.

Czytaj także:
DATA: 2020-10-07 14:23:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Przede wszystkim Rzymskie Cesarstwo wschodnie, nazywane z pomniejszeniem od XVI wieku bizantyńskim przechowało myśl i kulturę starożytną. To matematycy i inżynierowie "bizantyńscy" wznieśli bazylikę Hagia Sophia, to uczeni i artyści zbiegli z Konstantynopola byli nauczycielami i Kopernika i Galileusza, za co ci zachodni uczeni im w swoich dziełach dziękują. Wtedy gdy w Polsce pojawiała się jedna książka na 100 lat wiek Xi i XII, we wschodnim Cesarstwie Rzymskim wydawano tysiące książek rocznie.
25 dni temu / Ryś
 
Tylko Feliks Koneczny potrafił uświadomić nas, Polaków, dlaczego, na przykład, Niemcy byli i są naszym odwiecznym wrogiem. Niemiecka wrogość wobec Polski i Polaków, choć dziś przytłumiona, wynika z ponad tysiącletnich dziejów, które Polaków i polskie państwo ukształtowały i umieściły w cywilizacji łacińskiej, natomiast Niemców ukształtowała i została przez nich wchłonięta cywilizacja bizantyjska. A jakie wynikają z tego różnice w sposobie życia? - odsyłam każdego do lektury dzieł tego wielkiego i wspaniałego człowieka. Wiele spośród swoich wspaniałych dzieł pisał Koneczny w czasach drugiej wojny światowej, ale w żadnym z nich nie odczuwa się tego, co w tamtym czasie działo się za oknami, bo geniusz Feliksa Konecznego jest ponadczasowy, niedościgniony i niepowtarzalny.
25 dni temu / W-Sawa
 
ZACHÓD przegrał , utracił, oddał Wschód. Z powodu swej niegodziwości, zachodu. I teraz Wschód nie może obronić Zachodu. Dzień Prawdy i Sprawiedliwości przed nami. Jak się da ostać wobec tego dnia? Czy Polski Rząd to Orkiestra na Titanicu? Czy dzierży Sztandar Boży ?!
26 dni temu / Rzecznik
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 160 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.