DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Błażej Strzelczyk promowany w "GW", czyli jakich poglądów nie powinien mieć katolicki publicysta

Błażej Strzelczyk promowany w "GW", czyli jakich poglądów nie powinien mieć katolicki publicysta

„Tygodnik Powszechny” przyzwyczaił nas, że przymiotnik „katolicki” nie zawsze idzie w parze z publicystyką zgodną z nauczaniem Kościoła. Opublikowany na internetowym portalu „Gazety Wyborczej” wywiad z dziennikarzem krakowskiego pisma, Błażejem Strzelczykiem, nie tylko potwierdza zdanie o redakcji z ulicy Wiślnej, ale także je rozszerza.

 

Już na wstępnie rozmowy między Błażejem Strzelczykiem a Karoliną Przewrocką z „Gazety Wyborczej” bohater wywiadu został określony jako sympatyk „lewicy katolickiej”, chętnie sięgający po krytykowaną przez papieży teologię wyzwolenia zwolennik zwrócenia zainteresowania Kościoła na problemy ubóstwa. Na tematykę zbawienia lid wywiadu uwagi nie zwraca. W tekście jest o wiele gorzej.

 

Strzelczyk w dość specyficzny, jeśli nie talmudyczny sposób próbował obronić „Tygodnik Powszechny” przed częstymi zarzutami, że gazeta jest katolicka wyłącznie z nazwy. Użył do tego przypomnienia, o zapowiedzianym Sądzie Ostatecznym. W tekstach o grzesznym świecie pismo nie posługuje się jednak takim „wykluczającym” językiem. Dalej publicysta „TP” odniósł się także do bieżących kwestii politycznych.

 

- Teraz, gdy rządzi PiS, czyli partia, która przez część Kościoła uznawana jest za jedyną właściwą, my ośmielamy się ją krytykować. Przecież to jest dziennikarskie zadanie: patrzeć władzy na ręce. Wielu ludzi ma nam to za złe – stwierdził dziennikarz zdając się niestety zapominać o dobrych relacjach łączących „Tygodnik” z poprzednią, demo-liberalną ekipą władzy. Wtedy kwestia krytyki rządzących i patrzenia im na ręce nie stanowiła problemu. Na tym jednak nie koniec absurdalnych wypowiedzi.

 

- Jeśli zarzuca nam się, że nie bronimy życia, to przypominam, że jesteśmy jednym z niewielu pism, które jako pierwsze mocno zaangażowało się w sprawę uchodźców – powiedział Strzelczyk w rabiniczny sposób uciekając od wypowiedzenia się w kwestii mordowania nienarodzonych dzieci. Zamiast tego pochwalił branie w obronę imigrantów z krajów islamskich.

 

Mówiąc wiele o potrzebie dialogu, zrozumienia, tolerancji i wzajemnego słuchania się, Błażej Strzelczyk wręcz wykluczył i podzielił polski Kościół na lepszy i gorszy. - Dla mnie Kościół bardziej jest w Zochcinie u siostry Małgorzaty Chmielewskiej, a nie w Toruniu u księdza Rydzyka – stwierdził publicysta „TP”. W wywiadzie udzielonym liberalnej „Gazecie Wyborczej” dosadnie krytykował polskich duchownych. Wyraził także obawę, czy nie dojdzie do wystąpienia przeciw papieżowi Franciszkowi i schizmy spowodowanej konserwatywnymi przekonaniami światopoglądowymi hierarchów z Rzeczpospolitej.

 

- My tu myślimy głównie o sprawiedliwości. Boga widzimy trochę jak świętego Mikołaja: dziadka z długą, siwą brodą, który niegrzecznym dzieciom daje rózgi. Tymczasem taka sprawiedliwość, w której osądzamy innych, nie ma mocy, która daje kopa w górę. Sprawiedliwość nie daje nadziei. Miłość daje nadzieję. Sprawiedliwość jest tylko dla satysfakcji tego, kto wymierza karę – stwierdził o Bożej sprawiedliwości publicysta lewicowo-chrześcijański. Podzielił się także prawdą o swoim pochodzeniu – jeden z jego dziadków był milicjantem, drugi działaczem partii komunistycznej.

 

Najbardziej zaskakujące okazują się jednak odpowiedzi Błażeja Strzelczyka na pytanie o to, jakim jest katolikiem. - Grzeszę. Staram się ładować duchowo. Po godzinach oddycham. Dosłownie. Jednym z pierwszych tekstów, jakie napisałem w „Tygodniku”, był ten poświęcony medytacjom chrześcijańskim u benedyktynów w Lubiniu. Zobaczyłem tam, że można się inaczej modlić: można przez 20 minut siedzieć i oddychać, i tam coś się dzieje w głowie i w sercu. A moja wiara? Myślę, że jest minimalistyczna. Zdarza mi się nie iść do kościoła w niedzielę, ale wtedy jestem w sobotę wieczorem albo w poniedziałek z samego rana przed pracą. Nie lubię się modlić w tłumie. Mam wiele pytań i wątpliwości. Czasem nie boję się przyznać sam przed sobą, że tam na górze nic nie ma – wyjaśniał dziennikarz.

 

- Dorothy Day powiedziała kiedyś, że komunizm powstał z jednego powodu: chrześcijanie odeszli od prawd chrześcijańskich. To miało pozwolić na powstanie ideologii komunizmu, bo on też zasadniczo - u fundamentów i u podstaw - ma dużo z tego, co mówi w Ewangelii Jezus. Misza Tomaszewski i cała ekipa magazynu katolickiej lewicy „Kontakt” twierdzą, że do Kościoła może człowieka przyciągnąć lektura Marksa – szokował dalej twórca wywiadu z transseksualistką i dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”.

 

W rozmowie między Błażejem Strzelczykiem a Karoliną Przewrocką dostało się również księdzu Jackowi Stryczkowi, organizatorowi charytatywnej akcji Szlachetna Paczka. Problemem dla lewicowo-liberalnych rozmówców jest fakt, że zdaniem ks. Stryczka ludzie powinni dążyć do bogacenia się, by w ten sposób przezwyciężać swoje trudności socjalne, zamiast liczyć na pomoc lewicowego państwa opiekuńczego.

 

Wiele tez i poglądów wyrażonych przez Strzelczyka jest typowych dla lewicowej i rozmiękczonej modyfikacji katolicyzmu. Niestety, niektóre z nich stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Fakt, że rozmówca „Gazety Wyborczej” jest wschodzącą gwiazdą „Tygodnika Powszechnego” daje negatywne świadectwo tej mocno kontrowersyjnej dzisiaj marce.

 

Znamiennym jest również, że publicysta jest lansowany przez antykatolicką i lewicowo-liberalną „Gazetę Wyborczą”, kreującą go jako dobrego katolika, dręczonego przez zły, konserwatywny i tradycyjny Kościół w Polsce.


 

Źródło: gazeta.pl

MWł

DATA: 2015-12-30 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie przepadamy za sobą z lewicą, teologią wyzwolenia, dzisiejszy "Tygodnik" często sprawia mi zawód, ale jak już sądzisz, że wiesz, "jakie poglądy powinien mieć katolicki publicysta", to się podpisz z imienia i nazwiska.
ponad 4 lata temu / Łukasz Kuśmierz
 
Jawne herezje i wyznanie ateizmu. Na stos. Pismo, rzecz jasna :)
ponad 4 lata temu / kvt
 
Żydownik powszechny nie jest czasopismem katolickim!
ponad 4 lata temu / John Galt
 
Cyt: "A moja wiara? Myślę, że jest minimalistyczna. Zdarza mi się nie iść do kościoła w niedzielę, ale wtedy jestem w sobotę wieczorem albo w poniedziałek z samego rana przed pracą. Nie lubię się modlić w tłumie. Mam wiele pytań i wątpliwości. Czasem nie boję się przyznać sam przed sobą, że tam na górze nic nie ma..." Nic dodać nic ująć, moja wiara jest chyba odmienna, nie wiem jak wasza, generalnie ten Pan mnie szokuje, jeśli mówi o sobie per wyznawca Chrystusa.
ponad 4 lata temu / Łukasz
 
Komunizm - Katolicyzm odrzucenie istnienia Boga - wiara w Boga walka klas - miłość bliźniego kto nie pracuje niech nie je - kto nie chce pracować niech nie je Katolicki dziennikarz B.Strzelczyk nie uczęszczał na lekcje religii?
ponad 4 lata temu / Kontestartor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.