DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

26 czerwca 1847 – 18 grudnia 1916

Bł. Nemezja Valle

Bł. Nemezja Valle
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #ŚWIĘTY    #PATRON    #ZAKON

Julia Valle przyszła na świat 26 czerwca 1847 r. w Aoście (płn. Italia). Pochodziła z zamożnej rodziny kupieckiej.  Jej rodzicami byli Anselmo Valle i Cristina Dalbar. Szczęśliwe dzieciństwo przerwała śmierć matki. Julia miała wtedy 4 lata. Wychowaniem jej oraz brata zajęła się rodzina.

 

W wieku 11 lat rozpoczęła naukę w szkole z internatem w Besançon we Francji. W prowadzonej przez siostry miłosierdzia pensji nie tylko zdobyła staranne wykształcenie ogólne, ale także pogłębiła swoją duchowość. Po zakończeniu nauki wróciła do Włoch. Zamieszkała u ojca, który powtórnie ożenił się i osiadł w Pont Saint Martin. Niedługo potem w mieście otwarły swój dom siostry miłosierdzia, wśród których były także wychowawczynie Julii z Besançon. Ponowne zetknięcie się z nimi zaowocowało uświadomieniem sobie przez młodą kobietę, iż posiada powołanie do życia zakonnego, a w konsekwencji podjęciem decyzji o wstąpieniu do tego zgromadzenia.

 

We wrześniu 1866 r. Julia udała się do Vercelli, gdzie Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Joanny Antidy Thouret prowadziło nowicjat. W klasztorze otrzymała imię Nemezja. Po ukończeniu nowicjatu została skierowana do Tortony. Jak się potem okazało, miała tam spędzić kolejnych 36 lat swego życia. W prowadzonej przez siostry miłosierdzia szkole podstawowej z internatem i sierocińcem s. Nemezja uczyła podopiecznych języka francuskiego, ale także innych przedmiotów. Słynęła z wielkiej dobroci, którą promieniowała na zewnątrz. Dlatego mówiono o niej „nasz anioł”. W wieku 40 lat została mianowana przełożoną wspólnoty w Tortonie.

 

W roku 1903 siostra Nemezja została skierowana do Borgaro koło Turynu, gdzie objęła funkcję mistrzyni nowicjatu. Niestety te ostatnie lata naznaczone były konfliktem, w jaki popadła z przełożoną nowicjatu na tle metod pracy z nowicjuszkami. Przyszła święta potrafiła wyczekiwać aż osoby poddane jej oddziaływaniu dojrzeją do postawienia kolejnego kroku na drodze rozwoju duchowego. Wszelkie napomnienia i przygany ze strony zwierzchniczki mistrzyni nowicjatu przyjmowała z wielką pokorą.


W ciągu 13 lat posługi w Borgaro s. Nemezja Valle wychowała ok. 500 młodych zakonnic. Zmarła w opinii świętości 18 grudnia 1916 r.


Jej cnoty potwierdził Jan Paweł II, wynosząc ją na ołtarze jako błogosławioną 25 kwietnia 2004 r.

Kościół wspomina bł. Nemezję Valle 18 grudnia.

AK

 

 


DATA: 2013-12-16 10:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.