DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2019 r.


Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

(25 września 1893 – 26 stycznia 1943)

Bł. Michał Kozal

Bł. Michał Kozal

Michał Kozal przyszedł na świat w chłopskiej rodzinie w Nowym Folwarku pod wielkopolskim Krotoszynem. Ukończył podstawówkę i gimnazjum w Krotoszynie, a następnie wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu, gdzie od roku 1914 odbył większość swej formacji kapłańskiej, dokończonej w Gnieźnie. Pracował w różnych parafiach na terenie Wielkopolski, a także w gimnazjum jako katecheta. Zaś po śmierci ojca był zobligowany wspierać finansowo matkę i siostrę.


Zapisał się w pamięci swych wiernych jako kapłan oddany modlitwie i pracy duszpasterskiej, a w uznaniu jego zasług na tym polu kardynał Hlond mianował go kierownikiem duchownym kleryków w gnieźnieńskim seminarium w roku 1927. Okazał się tam wyborowym znawcą sumień, a młodzi adepci stanu kapłańskiego uważali go za człowieka świątobliwego. Po jakimś czasie został mianowany rektorem seminarium.


W roku 1933 został wyróżniony przez Ojca Świętego Piusa XI tytułem szambelana papieskiego. Natomiast w roku 1939 z nominacji Piusa XII został biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej (którą wkrótce objął w wyłączne zarządzanie) i otrzymał biskupstwo tytularne w Lappie na Krecie. Nie było mu jednak dane długo rządzić swą diecezją, ponieważ już siódmego listopada został aresztowany przez gestapo. Rozpoczęła się wówczas jego kilkuletnia droga prześladowań w różnych aresztach i obozach koncentracyjnych.


We wszystkich miejscach uwięzienia wykazywał się kapłańską gorliwością i niezłomną posługą duszpasterską niesioną współwięźniom pomimo represji ze strony okupantów. W lipcu 1941 roku trafił do obozu w Dachau, gdzie miał znaleźć kres swej ziemskiej drogi.

Ponosząc niewygody swego stanu, pracował równocześnie niestrudzenie dla zbawienia dusz, potajemnie udzielając sakramentów, a błądzących prowadząc do Boga (między innymi mariawickiego biskupa Jana Marię Kowalskiego). Wspomnienia współwięźniów świadczą, iż był ofiarny aż do granic wytrzymałości, dzieląc się z bliźnim przysłowiową, a w tym wypadku dosłowną ostatnią kromką chleba i samemu omdlewając z wycieńczenia.


W styczniu 1943 roku zachorował na tyfus, a po jakimś czasie został uśmiercony przez wstrzyknięcie fenolu. Jego ciało, wbrew woli skazanego, zostało poddane kremacji i nie doczekało się godnego pochówku. Po wojnie podjęto starania o beatyfikację sługi Bożego, w roku 1960 zawiązano we Włocławku trybunał beatyfikacyjny, a proces dokończył Jan Paweł II, który w roku 1987 ogłosił biskupa Kozala błogosławionym.

Kościół wspomina bł. Michała Kozala 14 czerwca.

FO


DATA: 2016-06-14 10:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.