DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

ok. 1010 – 1089

Bł. Lanfrank z Bec

Bł. Lanfrank z Bec
Bł. Lanfrank z Bec

Błogosławiony sługa Boży pochodzący z Włoch, a działający na terenie Francji i Anglii, przyszedł na świat w Pawii na początku XI wieku. Był opatem ufundowanego w 1034 roku klasztoru benedyktynów w Bec w Normandii. Założył tam szkołę przyklasztorną i wraz z późniejszym opatem świętym Anzelmem z Canterbury przyczynił się do rozwinięcia tam ważnego ośrodka średniowiecznej kultury. Dlatego też bywa nazywany Lanfrankiem z Bec. Następnie udał się do Brytanii, gdzie został arcybiskupem Canterbury. Również i tam dotarł później święty Anzelm obejmując stolicę Kościoła angielskiego wraz z towarzyszącym jej tytułem prymasa.


Arcybiskup Lanfrank był jednym z wybitnych intelektualistów katolickich tamtych czasów i brał udział w sporach filozoficzno-teologicznych w dobie, która poprzedzała skodyfikowanie systemu scholastycznego. W sporze o prymat wiary lub rozumu był po stronie tych, którzy twierdzili, iż wiara, będąca kluczem do poznania rzeczy przekraczających zwyczajne zdolności ludzkiego umysłu, musi poprzedzać i inspirować rozumowe poznanie.


W połowie XI wieku polemizował z Berengarem z Tours i innymi zwolennikami ówczesnej formy racjonalizmu na temat realnej obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Berengar uważał, że Ciało i Krew Syna Bożego występują w Eucharystii jedynie symbolicznie, Lanfrank zaś dowodził przy użyciu pojęć arystotelesowskich, iż w Hostii świętej i konsekrowanym winie występuje prawdziwie substancja Ciała i Krwi Pańskiej, zaś przypadłości (akcydensy) jak wygląd czy smak pozostają nie zmienione. Jego nauki, oparte na Tradycji, przyczyniły się do sformułowania nauki o transsubstancjacji na Soborze Laterańskim IV w 1215 roku, potem podjął ją święty Tomasz z Akwinu, następnie zaś rozwinął Święty Sobór Trydencki.


Błogosławiony prymas Anglii cieszył się ogromnym poważaniem, tak że nawet władcy liczyli się z jego zdaniem, choć królowie angielscy przywykli do rozciągania nieograniczonej władzy nad Kościołem. Świątobliwy pasterz zmarł pod koniec XI wieku, widział więc na własne oczy i wspomagał zmagania o nieskazitelność doktryny i formę stosunków władzy świeckiej i duchownej, jakie miały miejsce w owym stuleciu.

Kościół wspomina bł. Lanfranka 28 maja.

FO


DATA: 2013-05-28 13:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.