DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

985 – 1060

Bł. Gizela, królowa

Bł. Gizela, królowa
Grób św. Gizeli w klasztorze Niedernburg/wikimedia.commons / lic. Creative Commons.

Księżniczka bawarska Gizela, córka Henryka Kłótnika i Gizeli burgundzkiej, a siostra cesarza Henryka II, urodziła się w Bawarii niedługo po utworzeniu Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, gdy książęta niemieccy, a wśród nich jej ojciec, walczyli między sobą o zdobycie korony niemieckiej i związanej z nią cesarskiej. Spory sukcesyjne miały później przysporzyć sporo utrapień błogosławionej. W wieku dziesięciu lat została zaręczona z księciem, a późniejszym królem węgierskim Stefanem. Był to zwyczajny element polityki dynastycznej dworów panujących, ale tym razem okazało się, iż był w tym palec Boży. Królewski małżonek błogosławionej Gizeli doczekał się bowiem kanonizacji podobnie jak ich jedyny syn, który dożył lat sprawnych – święty Emeryk.


Para świątobliwych władców rządziła na Węgrzech, gdy chrześcijaństwo nie zakorzeniło się jeszcze dobrze, a pogaństwo wciąż podnosiło głowę. Stefan zajmował się polityką, zaś jego ukochana małżonka miała wolną rękę do czynienia rozmaitych dzieł miłosierdzia i rozszerzania Królestwa Bożego wśród ludności węgierskiej. Jej najżywszym pragnieniem było służyć swemu ludowi materialnie i duchowo. Ubodzy znali jej szczodrobliwość w rozdawaniu jałmużny i dobre serce w pocieszaniu strapionych, kapłani i lud wierny radowali się z wyposażenia kościołów, które uświetniało celebracje Najświętszej Ofiary w kościołach obdarowywanych przez królową. W duchowym i naturalnym krajobrazie ziem korony świętego Stefana przybywało świątyń katolickich i zgromadzeń zakonnych zanoszących modły przed tron Boży w intencji monarchów i ich ludu. Błogosławiona królowa miała między innymi wystawić katedrę w Veszprém.


Po śmierci świętego Stefana w 1038 roku powstało zamieszanie wokół przejęcia schedy po katolickim władcy. Królowa Gizela była świadkiem, jak panowie pogańscy powstają, by przejąć władzę i pociągnąć państwo z powrotem w mroki dawnych zabobonów. Pobożna niewiasta nie była w stanie sama stawić czoła temu naporowi, dlatego zdecydowała się uchodzić z Węgier korzystając z pomocy swego brata Henryka II. Powróciwszy do Niemiec, osiadła w miejscowości Nidernburg niedaleko Pasawy. Wstąpiła tam do klasztoru Benedyktynek, gdzie miała dokończyć żywota w wieku siedemdziesięciu pięciu lat jako ksieni zgromadzenia. Wdzięczni mieszkańcy Veszprém wystawili jej i jej mężowi pomnik, a relikwie królowej są przechowywane w tamtejszej katedrze. Została beatyfikowana przez Pawła VI w roku 1975.

Kościół wspomina bł. Gizelę, królową 7 maja.

FO


DATA: 2012-05-04 17:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.